Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

İlhan irem

İlhan irem profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.4/ 10
20 oy
9 kullanıcının favorisi

İlhan irem

Türkiye

1 Nisan 1955

Biyografisi

1 Nisan 1955 tarihinde Bursa’da doğdu. 1973 yılında, olarak müzik dünyasına girdi. Yalnızca kendi eserlerini seslendirerek kendine özgü bir ses oldu. Seksenli yıllarda öykülerini besteleyerek kurguladığı uzun soluklu müzik eserleriyle, senfonik rock tarzında çalışmalara yöneldi. Aynı yıllarda yazı çalışmalarına da başlayan sanatçı, bugüne kadar hikayelerini, denemelerini ve şiirlerini içeren beş kitap yayınladı. İlhan İrem ressam kişiliğiyle de biliniyor… İşte Hayat, Boşver Arkadaş, Konuşamıyorum, Anlasana, Sazlıklardan Havalanan gibi şarkıları İlhan İrem klasikleridir. Son albümü “Cennet İlahileri”nde mistik eserlere yer verdi.

İlhan İrem Kronolojisi

1969 - Ortaokul son sınıfta 14 yaşındayken okulun lise bölümünde okuyan müzisyenlerin çağrısıyla, okul orkestrasına solist olarak girdi.
1970 - Meltemler orkestrası ile Milliyet gazetesinin düzenlediği Liselerarası Müzik Yarışması\'nda Marmara Bölgesi birincisi oldu. Aynı kadro ile 1972\'ye kadar Bursa Çelik Palas Oteli\'nde ve Uludağ diskolarında dans müziği şarkıcılığını sürdürdü.
1973 - Besteci, söz yazarı, yorumcu olarak müzik dünyasına girdi. İlk 45\'lik: \"Birleşsin Bütün Eller / Bazen Neşe Bazen Keder\".
1974 - İlk hit: \"Yazık Oldu Yarınlara / Haydi Sil Gözlerini\" İkinci 45\'lik.
1975 - \"Anlasana / Ne Güzel Bak Yaşamak\" Üçüncü 45\'lik.
1976 - \"Bir Varmış Bir Yokmuş (Kuklacı Amca) /Hasretim Sana\". Dördüncü 45\'lik. Tanrı\'yı sorguladığı, metafizik bağlamdaki ilk yapıtı 30.000 adet basıldıktan sonra gelen baskılar sonucu plak şirketi tarafından toplatıldı.
1975 - \"Ver Elini / Üzülme Dostum\". Beşinci 45\'lik.
1976 - \"İlhan İrem 1973-1976\". İlk 33\'lük.
1976 - \"Havalar Nasıl / Gözünü Seveyim\". Altıncı 45\'lik.
1977 - \"Sensiz de Yaşanıyor (İşte Hayat) / Son Selam\". Yedinci 45\'lik.
1978 - \"Ayrılık Akşamı (Konuşamıyorum) / Sen Bilirsin\". Sekizinci 45\'lik.
1979 - \"Bir Zamanlar / Yeni Bir Şarkı\". Dokuzuncu 45\'lik.
1979 - İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası\'nın da yer aldığı kalabalık müzisyen kadrosu eşliğinde doldurduğu senfonik anlamdaki albüm çalışması: \"Sevgiliye\". Esin Engin\'in aranjörlüğünde hazırlanan albümde ilk kez akademik bir çalışmaya girer ve ilk kez kendisine ait olmayan bir şiiri besteler: Nazım Hikmet-Hoşgeldin. Albümün şarkılarından \"Bir Yıldız\" ile 1979 Eurovision Türkiye finaline kalan sanatçı, yarışamadan askere alındı.
1980 - Eylül ayında askerden döndü. 70\'li yıllar boyunca aşk baladları söyleyen İrem, bir değişim sürecine girdi. 80\'lerin ikinci yarısında belirginleşen bu yeni çizgi, yeni bir dinleyici kitlesi ile bütünleşti. Bu arada düşünceleriyle, görüntüsüyle, ürettikleriyle bambaşka bir İlhan İrem doğdu. Sanatçının anlatımıyla bu değişim 12 Eylül sonrası gördüğü Türkiye manzaralarında yaşadıklarıyla, birikimleriyle şekillenen bir değişimdi. İrem\'in anladığı manadaki pop müziğin erimesi, arabeskin krallığı, ardından gelen piyanist ve udi şantörler, kısacası müziğin el değiştirmesi bir yana; asıl devrimi başlatan, insan ve sanatçı olarak farklı bir çizgiye yönelişini ateşleyen olgu, en yakınlarından başlayarak sevdiklerinde, arkadaşlıklarında, müzik dünyasında ve neredeyse tüm Türkiye genelinde hissettiği duyarsızlıktı. İnsanların birbirinden uzaklaşması, ilişkilerin, sevgilerin şekilciliğe, sahteciliğe dönüşmesi, göçler ve arabesk yaşamın teknoloji transferi ile reaksiyona girip pop çağını patlatması... Böyle bir ortamda insan olarak, sanatçı olarak hayatının anlamını sorgulamaya başladı. 1980 yılına kadarki hayatını gözden geçirince, içtenliksiz, soluk, günü yaşayan anlamsız kalabalıklar olduğuna karar verdiği insanlardan ve üretilenden çok şekille ilgilenen popüler kültürden uzaklaştı. Bir anlamda yabancılaşarak 87\'ye kadar sürecek bir inziva için evine kapandı. Kalın perdeleri sıkı sıkıya örtülü Tarabya\'daki evinde bugünkü İlhan\'ı oluşturan uzun yalnızlıklar yaşadı. Kendi içine, iç uzaylarına derin yolculuklar yapmayı öğrendi. Bu kapanış 70\'lerin şarkılarındaki iyileşmez hüzünden mistik huzura, metafiziğe uzanan bir serüven başlattı.
1981 - Döneme göndermeler içeren onuncu ve son 45\'liği \"Er Mektubu Görülmüştür / Bal Ağızlım\" ile askerde yaptığı bestelerinden oluşan albümü \"Bezgin\" yayınlandı. Aynı günlerde, yedi yıllık bir çalışmanın ürünü olacak, kesintisiz 150 dakikalık bir rock senfoni olan \"Pencere... Köprü... Ve Ötesi...\" üçlemesini bestelemeye ve kitabını yazmaya başladı.
1983 - Yaşam, ölüm ve ölüm ötesinin anlatıldığı üçlemenin ilk ayağı olan \"Pencere\" yayınlandı. Şarkı sözlerindeki evrensel örgü ve derinlik, metafizik çıkışlı kozmik açılımlar ve yüksek müzikalite.
1985 - Üçlemenin ikinci albümü olan \"Köprü\": Enerji dönüşümü bağlamında ölümün anlatımı. Yayımlanan ilk kitabı olan \"Pencere... Köprü... Ve Ötesi...\"nde İlhan İrem\'in rock senfonideki müzikal anlatımı kaleme aldığı öyküsü, bu öykünün Nuri Kurtcebe tarafından görüntülenmiş çizgileri ile Burak Eldem, İzzet Eti ve Adnan Özer\'in İlhan İrem müziği üzerine kapsamlı bir araştırması yer aldı. Aynı yıl İlhan İrem\'in üretimlerindeki titreşimleri algılayan, \"ışık ve sevgiyle\" felsefesini hayatlarına geçiren dinleyicileri tarafından İrem Bağı adlı birliktelik kuruldu.
1986 - Türkiye\'ye Eurovision\'da o zamana kadar en iyi ikinci dereceyi getiren \"Halley\" projesini yapıp, sözlerini yazdı, besteci Melih Kibar\'a teslim etti. TRT ile olan sorunları yüzünden yurt dışındaki yarışmaya gitmedi. Resim çalışmaları ve Bursa\'da ilk sergi.
1987 - İrem müziğinin evrensel huzura ve meditasyon boyutlarına ulaştığı albüm: \"Ve Ötesi\". Yayımlanan ikinci kitap: \"Uzaklarda Biri Var (Denemeler)\".
1988 - Eski ve yeni dinleyicileri buluşturmak için bir albüm: \"Dünden Yarına\".
1989 - \"Uçun Kuşlar Uçun\" albümü. Kültür Bakanlığı tarafından albümden çıkarılması şartıyla bandrol verilen, halen yayını ve çalınması yasak şarkı \"Blues For Molla\".
1990 - Üçüncü kitap: \"Katastrof (Şiirler)\".
1991 - Hansu İrem ile evlendi (1 Ekim).
1992 - \"İlhan-ı Aşk\" albümü.
1994 - \"Koridor\": 8 yılda tamamlanan yapıt bir anlamda ulaşılan şiirsel ve müzikal yetkinliğin, İlhan İrem felsefesinin manifestosu niteliğinde. Dördüncü kitap: \"Delirium (Denemeler)\". Ayrıca sert ritimli şarkılar ayıklanarak ve bazı ilavelerle Koridor albümünün meditasyon versiyonu \"Romans\" albümü.
1995 - \"Sevgililer Günü / The Best Of İlhan İrem1\" albümü.
1997 - \"Aşk İksiri

Devamı
Gizle

Tüm yorumlar (1)

Avatar
adventurous (Profesyonel) | 7 Haziran 2010, 20:58

tarık akan filmlerinin unutulmaz müzik adamı sesindeki içtenliği ve yumuşaklığı çoğu şarkıcıda bulamazsınız en sevdiğim şarkısıda 'ANLASANA'dır

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz