Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Fuat Saka

Sümela'nın Şifresi:Temel Fragman
Fuat Saka profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.1/ 10
17 oy
11 kullanıcının favorisi

Fuat Saka

Türkiye

Bu bilgi mevcut değildir.

Biyografisi

1952 yılında Trabzon\'da doğan Fuat Saka, İstanbul’da resim, Fransa ve Almanya’da da müzik eğitimi aldı. İlk albümünü 1982 yılında “yıkılır zulmün son kaleleri” adıyla çıkardı. Bir yıl sonra da “ayrılık türküsü” albümünü piyasaya sürdü. 1980’li yıllarda uzun bir süreliğine yurt dışına çıkan sanatçı, “Kerem gibi (nazım hikmet şiirleri)” albümünü 1984 yılında çıkardı.

Sanatçı, dördüncü albümü “sevdalı türküler”i 1987 yılında çıkardıktan bir yıl sonra “nebengleis (kenardaki ray)” albümüyle çıktı sevenlerinin karşısına. Daha sonra bu albümü 1989’da çıkardığı “askaros”, 1991 yılında piyasaya sürdüğü “semahlar ve deyişler” ve 1993’de çıkardığı “şiirce” albümü izledi.

Müziğine “lazca-caz” yakıştırması yapılan fuat saka, 1994 yılında çocuklar için düzenlediği “torik balıklar ülkesinde” albümü müzik marketlerde yerini aldıktan iki yıl sonra, 1996’da demir gökgöl’le “arhavılı ismail” albümünü çıkardı.

Yerli ve yabancı müzisyenler için düzenlemeler yapan saka, lazutlar serisinin ilki olan “lazutlar”ı 1997 yılında sundu hayranlarına. üretken ve kaliteli müzik yapan birkaç sanatçıdan biri olan fuat saka, bir yıl sonra da “sen” albümüyle çıktı hayranlarının karşısına. Serinin ikinci albümü olan “lazutlar ii”yi 2000 yılında, “perçem perçem” kasetini de bir yıl aradan sonra 2001 yılında çıkardı.

Son yıllarda türk müzikseverler tarafından çok sevilmeye başlanan sanatçı, serinin üçüncü albümü olan “lazutlar iii”ü 2002 yılında bitirdi ve piyasaya sürdü.

Yaptığı müziklerle bir kültür elçisi gibi çalışan saka, uluslararası bir çok solo konser verdi ve Almanya, Fransa, Danimarka ve Türkiye’den birçok müzisyenle çalıştı. müzik hayatını İstanbul - Hamburg - Paris üçgeninde sürdüren sanatçının grubu alman, amerikalı, gürcü ve azerbaycanlı müzisyenlerden oluşuyor.

Devamı
Gizle
Tüm yorumlar (2)
Avatar
ibanez08 (Dublör) | 26 Ocak 2011, 02:19

Karadeniz müziğiyle Caz müziğini harmanlayan sanatçımız...
Müzikteki kalitesini kulağı olan her insan anlayabilir.
Girdap filminde oyunculuk sınavı veren müzisyen bence gayet başarılı bir performans göstermiştir. Ve gözümde daha da büyümüştür...
Değeri bilinmeyen santçılardan...

Cevap Yaz
0
0
aliveli4950 (Profesyonel) | 28 Aralık 2010, 00:05

İyi bir müzisyen, ama oyunculuk yönünün de bu kadar iyi olabileceğini tahmin etmezdim.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz