Alejandro Jodorowsky

7,0 35 oy

Alejandro Jodorowsky Biyografi

Alejandro Jodorowsky Prullansky, Şilili aktör, besteci, çizgi roman yazarı, prodüktör, psikoterapist, yönetmen. Özellikle belirli bir kesime hitap eden sürreal filmleriyle ve çok yönlü sanatçı kişiliğiyle bilinmektedir.

1929'da Şili'nin Tocoppilla şehrinde doğdu. Annesi Sara Felicidad Prullansky Arcavi ve babası Jaime Jodorowsky Groismann, Ukrayna'dan gelmiş Yahudi göçmenleriydiler. Raquel Jodorowsky adında bir ablası bulunuyordu. Son derece huzursuz bir aile ortamında büyüyen Jodorowsky, 9 yaşında ailesiyle birlikte Santiago'ya taşındı. Küçük yaşlarda kendi şiirlerini yazmaya başladı. Psikoloji ve felsefe okudu, ayrıca kurduğu tiyatro kumpanyasıyla tiyatro oyunları yazmaya başladı. Ancak kendi sanatsal becerilerini azami derecede ortaya koyup kendini geliştirebilmek için 1952'de Fransa'nın başkenti Paris'e taşındı.

1957'de 20 dakikalık Les têtes interverties adlı kısa filmi çekti. Sürrealist sanatçılarla yakın ilişkiler kuran Jodorowsky, 1960'ta bu kez Mexico City'e taşındı. 1968'de ilk uzun metrajlı filmi Fando y Lis'i çekti. Fazlasıyla sembolik ve sürrealist 1970 yapımı filmi El Topo ise, tüm dünyada tanınmasını sağladı ve tartışma yarattı. Çok fazla şey gören ve birçok dönüşüm yaşayan silahşör El Topo'yu bizzat kendisi canlandıran sanatçı, filmde oğlu Brontis'e silahşörün oğlu rolünde yer verdi. 1973'te bir başka sürrealist klasiğe, The Holy Mountain'a imza attı. Amerikalı bilimkurgu yazarı Frank Herbert'ın çok beğenilen romanı Dune'un sinema uyarlamasını çekmesi için yönetmen koltuğuna geçirilen Jodorowsky, film için Salvador Dali ve Orson Welles gibi çok şöhretli bir oyuncu kadrosunu bir araya getirse de son derece maliyetli geçmesi beklenen ön hazırlık süreci filmin sonu oldu. Jodorowsky'nin senaryosuna hiçbir yapımcı talip çıkmayınca proje suya düştü. Yönetmen bunun ardından 1980'de Tusk adlı filmi yönetti. Jodorowsky'nin çekemediği Dune filminin hakları daha sonra el değiştirdi ve David Lynch'in yönettiği bu uyarlama, 1984'te gösterime girdi.

1989'da Sante Sangre adlı bir başka sürrealist filmi çeken Jodorowsky, 1 yıl sonra kendisinden hiç alışılmamış bir şekilde ana akım sinema izleyicisine hitap eden, başrollerinde Ömer Şerif ve Peter O'Toole'un olduğu The Rainbow Thief filmini yönetti. Bu filmin ardından çok uzun bir süre sinemadan uzak durdu. Kitaplar yazmaya devam etti. 2013'te uzun arayı kendi çocukluk öyküsünden yola çıkarak yazdığı otobiyografik romanı temel alan Gerçeğin Dansı filmiyle bozdu. Filmde 3 oğlu ve 1 torunuyla birlikte kendisi de oynadı. Aynı yıl, çekilemeyen Dune projesinin iç yüzüne ışık tutan Jodorowsky's Dune adlı belgesel sinemaseverlerle buluştu. 2016'da Sonsuz Şiir adlı bir başka filmi yönetti.

Fransız Bernadette Landru ile ilişkisinden 1962'de ilk oğlu Brontis Jodorowsky doğdu. Daha sonra Valerie Trumblay ile evlendi. Bu evlilikten Teo (1971-1995), AxelAdan ve Eugenia adlarında 4 çocuğu daha oldu. 1982'de eşinden ayrıldı. Sonrasında ise Pascale Montandon ile evlenmiştir.

Devamını Oku
Bu sanatçı için henüz resim eklenmemiş. İlk sen ekleyebilirsin!