Anna Magnani

7,5 15 oy

Anna Magnani Biyografi

Anna Magnani (1908-1973) İtalyan aktör.

1908'de Roma'da doğdu. Annesi tanınmış bir terzi olan Marina Magnani idi. Babası ise bilinmiyor. Anne tarafından Dora, Maria, Rina, Olga ve İtalia isimli beş teyzesi olan Anna'nın Romano isimli bir de dayısı vardı. Anna doğduktan sonra Marina, Mısır'ın İskenderiye şehrine taşındı ve varlıklı bir Avusturyalı ile evlendi. Marina Birinci Dünya Savaşı'nın bitiminde Roma'ya döndü ve Anna'yı yalnızca birkaç ay kalacağı bir Fransız sörler mektebine yolladı. Anna okulu bırakıp piyano çalışmaya başladı ve bunu lise yıllarına kadar sürdürdü. Bu arada İskenderiye'ye annesini ziyarete gitti, ama onun tarafından sevilmediğini hissederek döndü. Büyükannesi ile yaşamaya devam etti.

Roma'ya döndüğünde oyunculuk okumaya karar verdi. 1927 Ocak ayında, Silvio d'Amico yönetimindeki Eleonora Duse Oyunculuk Okulu'na girdi. (Bu okul 1935'te Drama Sanatları Akademisi olmuştur.) Aynı yıl Niccodemi Vergani Cimara toplululuğunda oyunculuk yapmaya başladı. 1928'de bu grupla birlikte Arjantin'e yapılan bir turneye katıldı.

1945'te oynadığı Roberto Rossellini filmi Roma Açık Şehir (Roma città aperta) ile En İyi Yardımcı Oyuncu dalında ilk Nastro d'Argento Ödülü'nü kazandı. Sonraki yıllarda L'onorevole Angelina (1947), L'amore (1948), Bellissima (1951), Suor Letizia (1957) ile tam4 kez bu ödülü En İyi Kadın Oyuncu dalında kazandı. Ayrıca 1955 yapımı The Rose Tattoo adlı Hollywood filminde Burt Lancaster'la başrolü paylaşan Magnani, En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar sahibi oldu. 1957 yapımı Wild is the Wind ile de Berlin Film Festivali'nden En İyi Kadın Oyuncu dalında Gümüş Ayı'yı evine götürdü.

1973'te pankreas kanseri nedeniyle hayatını kaybetti. San Felice Circeo'daki bir mezarlığa gömüldü.

Yönetmen Goffredo Alessandrini ile 1935'te evlenen Magnani, 6 yıl sonunda eşinden ayrı yaşamaya başladı. 1942'de Massimo Serato'yla ilişkisinden Luca adında bir erkek çocuk dünyaya getirdi.

Devamını Oku