Samuel Goldwyn

8,3 2 oy

Samuel Goldwyn Biyografi

Szmuel Gelbfisz, Schmuel Gelbfisz veya Samuel Goldfish, bilinen adıyla Samuel Goldwyn (1879-1974) Amerikalı yapımcı.

Polonyalı Yahudi bir ailenin çocuğu olarak tahminen 1979'da Varşova'da doğdu. Oldukça genç yaşta Varşova'yı meteliksiz olarak terk etti. Bir süre Birmingham, İngiltere'de isminin İngilizce hali olan Samuel Goldfish adıyla, akrabalarının yanında yaşadı. 1898'de ABD'ye göç etti ama geri çevrilmekten korktuğu için gemiden Kanada'nın Nova Scotia kentinde indi. New York'a Ocak 1899'da vardı. Gloversville, New York kentinde, gelişmekte olan kıyafet endüstrisinde iş buldu. Pazarlama yeteneği kısa sürede onu iyi bir satış elemanı yaptı. Dört yıl sonra satış müdürü olarak New York kentine geri döndü.

1913'te Jesse L. Lasky, Cecil B. DeMille, ve Arthur Friend ile birlikte The Jesse L. Lasky Film Şirketi'ni kurarak sinemaya adım attı. Bu şirket ilerleyen yıllarda Paramount Pictures'ın temelini oluşturacaktı. 1916'da ayrılıp Edgar ve Archibald Selwyn ile Goldwyn Pictures'ı kurdu. Bu şirket de Metro Pictures tarafından satın alındı ve MGM'e dönüştü. 1923'te ise Samuel Goldwyn Productions'ı kurdu. Bu şirketle pek çok başarılı ve ödüllü filme imza attı. 1971'de başka Richard Nixon tarafından şeref madalyasına layık görüldü. 1974'te Los Angeles'ta öldü ve Forest Lawn Memorial Park Mezarlığı'na gömüldü.

1910-1915 yılları arasında Blanche Lasky ile evli kaldı ve Ruth adlı bir kızı oldu. 1925'ten ölümüne dek oyuncu Frances Howard ile evli kaldı ve kendisi gibi yapımcılığı seçecek olan Samuel Goldwyn Jr. adlı bir oğlu dünyaya geldi.

Devamını Oku
Bu sanatçı için henüz resim eklenmemiş. İlk sen ekleyebilirsin!