Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Louis De Funès

Fantoma Fragman
Louis De Funès profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.4/ 10
39 oy
34 kullanıcının favorisi

Louis De Funès

Fransa

31 Temmuz 1914

27 Ocak 1983

Biyografisi

Fransanın Yukarı Seine bölgesinde dünyaya gelen Louis de Funes, Fransanın dünya sinemasına hediye ettiği en büyük komedyenlerden birisidir. Filmlerinde hayranları sadece yüzünü görmek bile gülmek için yeterli diye tanımlamaktadır. 1946 yılında La Tentation de Barbizon filmi ile sinema hayatına başlayan aktör, özellikle Fantomas filmlerinin beceriksiz çok konuşan şaşkın komiseri Juve olarak büyük bir hayran kitlesine sahip oldu.

 

Ayrıca yine Fantomas serisi ile aynı yıllarda başladığı Jandarma serisindeki mükemmel oynadığı şef çavuş Ludovic Cruchot rolü hayranlarını sinema kuyruklarına sokuyordu. Fransa'nın dağlık bir kasabasının aksi ama görevine sonuna kadar bağlı bir Jandarma Çavuşu iken St.Tropez deniz Jandarması olarak atanması ve Başçavuş'a yaltaklanma durumunda kalması ile başlayan Jandarma serisi toplam 6 film olarak çekilmiştir. 'Jandarma ve Bayan Jandarmalar' filmi 1982 de çektiği son filmidir. Lahana Çorbası, Haham Jacobun Maceraları, Ağacın Üzerinde gibi unutulmaz filmleri vardır.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Tüm yorumlar (12)
Avatar
FORHAN (Profesyonel) | 22 Şubat 2016, 15:52

Özelikle Jandarmalar filmi ile tanıdığım büyük komedyen .

Cevap Yaz
0
0
tibetalgin (Amatör) | 28 Haziran 2013, 11:20

Babam sayesinde tanıdığım , komik bir aktör . Filmlerini 'Louis De Funes mega pack' yazarsanız , üyelik istemeyen torrent sitelerinde arşiv olarak bulabilirsiniz , kimisinin altyazısı olmayabiliyor .

Cevap Yaz
0
2
woltran25 (Dublör) | 21 Ağustos 2012, 21:57

Çocukluğumda TRT de onun filmlerini izlemek en büyük eğlencelerimizdendi. Kırk yaşında tekrar izlediğimde aynı tadı alamasamda filmlerini hatırlıyor olmam güzeldi

Cevap Yaz
0
1
zdsalzbury (Amatör) | 3 Haziran 2012, 12:44

Fransız sinemasının en güçlü olduğu dönemin kahramanlarındandır.Zira genizden konuşması ve aceleci tavırlarıyla seyirciyi kendine öyle bir bağlamıştı ki onun sevimli yüzünü görmek için bile filminin konusuna bakmadan sinemaya koşardık.Jandarma serisinin başlangıcı olan Saint Tropez jandarmasında Çavuş Cruchot karakterini o denli sevmiştim ki filmi defalarca seyrettim.Bana göre kötü filmi yoktur..Fransa sevildiğinden çok daha fazla başka ülkelerde sevilmiştir sanırım.şu an 50-70 yaş arası sinema seyircisinin onun filmlerini unutması sözkonusu değildir.

Cevap Yaz
0
3
crituques (Efsane) | 26 Mart 2011, 19:28

Sanatçının hakkını teslim etmek gerekiyor, 1980 yılında Fransız Cesar  onur ödülünün de sahibidir.

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz