Görüyorum ki benden uzun süredir
haber alamamışsın! Vizyona giren filmlerden ve en son gelişmelerden anında haberdar olmak ister misin? İzin Ver Daha Sonra
Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Vittorio Taviani

Sezar Ölmeli fragmanı
Vittorio Taviani profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.8/ 10
5 oy
2 kullanıcının favorisi

Vittorio Taviani

İtalya

20 Eylül 1929

15 Nisan 2018

Vittorio Taviani Biyografisi

Vittorio Taviani (1929-2018) İtalyan yönetmen. Kardeşi Paolo Taviani ile birlikte 'Taviani Kardeşler' olarak ortak birçok filme imza atan yönetmen, Güney İtalya'nın toplumsal sorunlarını ele aldıkları filmleriyle 1960 sonrası sinemacı kuşağının en önemli adları arasında yer almışlardır.

1929'da San Miniato'da doğdu. Babaları, faşizm karşıtı olduğu için Mussolini döneminde baskıya uğrayan bir avukattı. Pisa Üniversitesi'nde öğrenim gören Taviani Kardeşler, üniversitede sinema kulübünün kurulmasına öncülük ettiler. Ayrıca siyasal tutumlarını açıkça belirttikleri sinema yazıları ve deneysel oyunlar yazdılar. 1954'ten sonra Valentino Orsini'yle birlikte kısa filmler çektiler. Joris Ivens'in L'Italia non è un paese povero (1960; İtalya Yoksul Bir Ülke Değildir) adlı uzun belgesel filminin senaryosunu Ivens ve Orsini'yle birlikte hazırladılar. İlk uzun ve konulu filmleri Un uomo da bruciare'yi (1962; Yakılacak Adam) yine Orsini'yle birlikte gerçekleştirdiler. Siyasal konulara cesurca el atan I sovversivi (1967; Bozguncular), Sotto il segno dello scorpione (1969; Akrep Burcu Altında), San Michele aveva un gallo (1972; Aziz Mikail'in Bir Horozu Vardı) gibi filmlerinden sonra 1973'te çektikleri Allonsanfan'la uluslararası alanda dikkatleri üzerlerine çektiler. Ama asıl ünlerini 1977 tarihli Padre padrone'yle (Babam ve Ustam) kazandılar. Bu filmde, Sardinyalı bir çobanın babasıyla ilişkileri çevresinde feodal geçmişler çağdaş yaşam arasındaki çelişkileri kişisel düzeydeki izdüşümleriyle ele alırken klasik anlatım biçimleriyle epik tiyatroya özgü öğeleri kaynaştırdılar. Sesin ve müziğin başlı başına bir anlatım aracı olarak kullanıldığı bu film, Cannes Film Festivali'nde hem büyük ödül Altın Palmiye'yi, hem de Uluslararası Eleştirmenler Ödülü'nü kazanan ilk yapım oldu.

Devamı
Gizle

Tüm yorumlar (1)

Avatar
FORHAN (Jön) | 6 Aralık 2015, 23:19

Babam ve Ustam filmi ile tanıdığım yönetmen.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz