Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Yıldız Tilbe

Yıldız Tilbe profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.8/ 10
42 oy
27 kullanıcının favorisi

Yıldız Tilbe

Türkiye

16 Temmuz 1966

Biyografisi

1966 yılının 16 Temmuzunda İzmir\'de doğdu. 6 kardeşten en küçüğü olan Yıldız Tilbe, Gültepe Lisesi\'nde okurken eğitimini yarıda bırakarak evlendi. Bu evlilikten Sezen adında bir kızı oldu. Eşinden ayrıldıktan sonra ailesine ve kızına bakabilmek için şarkı söylemeye başladı. Önce düğün salonlarında, ardından gece kulüplerinde şarkı söyledi. Bir gece çalıştığı kulübe gelen Sezen Aksu ile tanıştı ve onun daveti üzerine İstanbul\'a gelerek vokalisti oldu. İstanbul\'da bir süre barlarda çalıştı ve Aydın Oskay\'la anlaşarak \'Delikanlım\' isimli şarkısı ve aynı ismi taşıyan albümüyle müzik piyasasına oldukça iyi bir giriş yaptı. Bu sıralarda yaşam öyküsü neredeyse medyanın tamamı tarafından yayınlandı.

İlk klibini Cenk Torun\'la birlikte oynadığı \'Delikanlım\' adlı parçaya çekti. Sonraki albümlerinde da başarılı çıkışlar yaptıysa da, ilk albümünde yakaladığı popülariteyi yakalayamadı. Bu süreçte adı daha farklı nedenlerle anıldı. Yıldız ise söz konusu süreci ve bunun müziğine yansımalarını,\'Yaşadıklarımla anıldığım için, şarkılarım dikkate alınmadı\' şeklinde yorumluyor.

Yaşadığı her kötü olaydan bir ders çıkarttığını ve müzikle ilgili olan herşeyin kendisine büyük mutluluk verdiğini söyleyen Yıldız, hedefinin ileride de işini iyi yapan bir sanatçı olmak olduğunu ve ömrünün yettiği yere kadar da müzik yapacağını belirtiyor. Tarkan ve Deniz Seki gibi pek çok ünlü şarkıcıya şarkı sözleri veren Yıldız, müzik piyasasının üst sıralarında olmasına rağmen, bir şekilde \'farklı\' durmayı başararak kendine özgü bir yer ve denge tutturmuş durumda. Toplumun değişik kesimleri tarafından bu kadar çok seviliyor olmasını belki de bu durumuna yormak gerekiyor.

Kendi deyimiyle, \'kara kuru, 45 kiloluk birisi\' olan Yıldız\'ın sözlerinde ki derin anlamları yakalamak ve notalarında, ondaki insancıllığı duymak, o içten gülüşündeki gerçekliği görmek, okadar da zor değil.

Yıldız Tilbe, doğal insancıl ve yaptıklarından gerektiği zaman pişmanlık duyabilen biri. \'Delikanlım\' albümünden sonra yayınladığı \'Dillere Destan\' (1995) albümü de iyi eleştiriler aldı ve çok satan bir albüm oldu. Yıldız Tilbe ilerleyen yıllarda sırasıyla \'Aşkperest\' (1996), \'Salla Gitsin Dertleri\' (1998), \'Gülüm\' (2001), \'Haberi Olsun\' (2002), \'Yürü Anca Gidersin\' (2003) \'Yıldız\'dan Türküler\' (2004) ve yine 2004 yılında \'Sevdiğime Hiç Pişman Olmadım\' isimli albümleri çıkardı.

Devamı
Gizle
Tüm yorumlar (15)
Avatar
memoryremains (Dublör) | 20 Mayıs 2017, 00:35

Tek geçerim.
Yıldız Tilbe ve diğerleri.
Saygıyla eğiliyorum

Cevap Yaz
0
0
Legoolas (Amatör) | 27 Mart 2016, 14:14

Şüphesiz Türkiye'ye böyle beste yapan ve şarkıları bu kadar içten söyleyen sanatçı az. Yıldız Tilbe onlardan bir tanesi.
Hayranları ile samimi, içten ve yaptığı hareketleri ile tüm ülkeyi etkisi altına alan bir sanatçı. Birçok sanatçının aksine o bir halk sanatçısı. Seviyorum..

Cevap Yaz
0
1
Tomhaardy (Profesyonel) | 2 Ağustos 2014, 22:13

Şüphesiz ki o Türkiye ye daha önce gelmemiş şarkılar yapan, sesiyle, kişiliğiyle, sempatikliğiyle insanların sevgisini kazanan ve benimde önünde saygı ile eğilmek istediğim bir sanatçı. Onu gerçekten çok seviyorum ve sohbet etmek isterim uzunca. O bir dünya Yıldızı çünkü tam bir aşk kadını..

Cevap Yaz
0
0
umut bulutu (Dublör) | 29 Temmuz 2014, 14:05

Mükemmel yorumcu,söz yazarı,besteci.Aşk kadını.Yaptığı şarkıların her birinden bir sinema filmi çıkar.Delikanlım,Aşk Laftan Anlamaz ki,İki Kadın Bir Adam,Çabuk Olalım Aşkım,Sana Değer,Sevemedim Ayrılığı,Vazgeçtim,Ummadığım Anda,Kış Güneşi,El Adamı,Beni Benden Alırsan,Kop Gel Günahlarından,Bir Alo De,Kandıramazsın Beni,Haberi Olsun,Emi...

Cevap Yaz
0
1
Dapoet (Artist) | 21 Aralık 2013, 06:03

Yıldızım herrşeyim benim ya. Türkiye de gelmiş geçmiş en büyük en güzel sese sahip olan sanatçılardan birisidir. Sesiyle bizi büyüleyen, şarkılarıyla ağlatan, acı çektiren onu anlatmaya kelimeler yetmez çok seviyorum onu aşığım ona umarım bir gün seni görmek nasip olur yıldızımmm.

Cevap Yaz
0
3
Görüşleriniz