Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Mary Pickford

Mary Pickford profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.3/ 10
12 oy
4 kullanıcının favorisi

Mary Pickford

ABD

9 Nisan 1893

28 Mayıs 1979

Biyografisi

Mary Pickford, asıl adı Gladys Mary Smith, Kanadalı sinema oyuncusu. İlk film yıldızlarından biri olmuş, sessiz sinema döneminde Amerika'nın sevgilisi olarak adlandırılmış ve sinema yaşamının doruğunda ABD'nin en ünlü ve en zengin kadınları arasında yer almıştır.

 

Yaşamı

 

Sahneye ilk kez 5 yaşında Toronto'da çıktı.Sekiz yaşında bir turneye katıldı ve sonraki 10 yıl içinde Broadway'deki çeşitli yapımlarda rol aldı.Griffith'in The Lonely Villa (1909) adlı filminde başrol oynadı. Daha sonra kendini tümüyle sinemaya verdi ve Adolph Zukor'un film şirketi Famous Players Film Company'nın en önemli oyuncularından biri oldu. 1929 yapımı Coquette filmindeki Norma Besant rolüyle En iyi kadın oyuncu oscarını kazandı.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Tüm yorumlar (3)
Avatar
summerbag (Dublör) | 28 Temmuz 2011, 12:08

dönemin en büyük divalarından biriydi.kendisi büyük yönetmenlerin filmlerinde oynamış(d.w griffth,thomas h ınce,owen moore-müstakbel de eşi olmaktaydı-)ve bu oynadığı filmlerde resmen perdede bir ışık saçmıştır ve bu olağan üstü saf güzelliği ile bir çok erkeğin hayalindeki kadın resmi olmuştur.kendisi charlie chaplin,douglas fairbanks ve d.w griffith ile birlikte united artist şirketini kurmuştur.ve bu şirket gelecekte sinemanın belkide en iyi filmlerini yapmıştır.tüm bunların yanısıra douglas fairbanksla evlenmiş ve evlenmek için owen moore la boşanmıştır(ve bu boşanma o yıllarda çok büyük haber yapmıştır).kendisi sinemanın en büyük kraliçelerin biridir ve bu kraliçeliği hiç bir zaman da kimse alamamıştır kanımca.

Cevap Yaz
0
0
Dusty (Profesyonel) | 10 Nisan 2011, 23:47

Sinemayı büyütmüş diyebileceğimiz aktristlerden. Yaklaşık 300 tane filmde boy göstermiştir. Eli öpülesi bir kişidir.

Cevap Yaz
0
0
west-virginia (Jön) | 11 Şubat 2011, 15:53

Dünya sinemasının ilk kadın starıymış.Filmlerini izlemek isterdim!..

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz