Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Korhan Abay

Korhan Abay profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
6.6/ 10
11 oy
3 kullanıcının favorisi

Korhan Abay

Türkiye

Bu bilgi mevcut değildir.

Biyografisi

1972 yılında Galatasaray Lisesi\'ni, 1978\'de İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirdi. 1974-1985 yılları arasında yirmiyi aşkın tiyatro oyununda, on kadar sinema filminde aktörlük yaptı. 1983 yılında Hayvanat Bahçesi adlı oyunda yazar, oyuncu ve yapımcı, 1986-1987 Büyük Koşu adlı 3 bölümlük TV dizisinde, yazar, yönetmen, oyuncu ve prodüktör olarak görev yapan sanatçı, 1987-1998 yılları arasında büyük bölümü canlı yayın olmak üzere çok sayıda televizyon programında sunucu, danışman, yazar, genel yönetmen ve yapımcı olarak görev yaptı.

1988-1989 Gülhane Çocuk ve Gençlik Festivalleri\'nde Genel Sanat Yönetmenliği de yapan Korhan Abay, ayrıca İstanbul Uluslararası Film, Çeşme Uluslararası Müzik ve Antalya Altın Portakal Film Festivallerinde, Best Model Of The World, Mr.World, Henry Ford European Conservation Awards, Afife Tiyatro Ödülleri, Aydın Doğan Ödülleri gibi çok sayıda ulusal ve uluslararası festival, yarışma ve ödül törenlerinde sunuculuk yapmıştır. Ayrıca Türkiye\'de gerçekleştirilen 2004 Eurovision Şarkı Yarışması\'nda sunuculuk görevi TRT tarafından Meltem Cumbul ile birlikte Korhan Abay\'a verilmiştir.

Özel uçak pilotu (P.P.L, çok motor ve alet uçuşu sertifikası) olan Korhan Abay, yaklaşık 1300 uçuş saatiyle Türkiye’nin en deneyimli P.P.L sahiplerindendir.

Korhan Abay, doğaçlama 3 dilde (Türkçe, Fransızca, İngilizce), önceden hazırlık yapmak şartıyla da 8 dilde (İtalyanca, Rusça, İspanyolca, İsveççe, Almanca, ) sunuculuk yapabilen Türkiye\'nin tek sanatçısı olduğu gibi, dünyadaki az sayıda isim arasındadır.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 6 Yapım

Hepsini Göster

Tüm yorumlar (1)

Avatar
tolgahan-i (Profesyonel) | 4 Temmuz 2008, 08:59

kendileri meltem cumbul ile eurovision 2004'ü sunmuşlardır oyunculuktan çok sunuculuğunu daha iyi buluyorum eurovision'da yaptığı esprilerde süperdi güzel bir fransızca ve ingilizcesi var o süper biri daha başka dil biliyor mu onuda bilmiyorum

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz