Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Hakkı Bulut

Hayati Tehlike (2016) Fragman
Hakkı Bulut profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
4.1/ 10
21 oy
1 kullanıcının favorisi

Hakkı Bulut

Türkiye

3 Şubat 1945

Biyografisi

03-02-1945 doğumlu olup. İlk okul 5’e kadar doğduğu köyde, ortaokul 1. sınıfı Tunceli, ortaokul 2. sınıfı Mazgirt daha sonra Adana’ya göçtü ve ortaokul 3. sınıfı Ceyhan’da bitirdi. Adana Erkek Lisesi mezunu daha sonra dışardan Adana Öğretmen Okulunu bitirdi.

Öğretmenliğe başladığı bu yıllarda babasının saz çalmasının etkisi ve müziğe küçük yaşta olan ilgisi sebebiyle müzikle de uğraştı.

1969 yılında Adana’da yapılan Altın Ses müsabakasında 1. olarak ilk plak çalışmasına başladı. İlk beste ve güftesi olan “İkimiz bir fidanız” isimli eserini okudu.
Bu eseri 2 yıl sonra müsaade vererek bir çok sanatçının seslendirmesine olanak tanıdı. (örneğin: Tülay Özer, Kamuran Akkor)

Sanatçımız bu yıllarda yaptığı başta Ben Buyum, Falcı, Ben Köylüyüm, Dokunmayın Dünyama gibi eserlerle bugünkü arabesk müziğinin ilk temellerini 1969 yıllarında atanlardan biri olarak bu güne kadar 47 kaset, 660 eser, 6 Altın Plak, 1 Altın CD, Ben Tövbemi Geri Aldım, Son Mektup isimli Long Play çalışması ile Altın Long Play ödülünü aldı.

1988 yıllarında ise arabesk arabesk müzikteki bazı olumsuzlukları eleştirenler, Kültür Bakanlığınca ve ülkede yarattığı olumlu olumsuzlukları incelenmek amacı ile Kültür Bakanlığının tertiplediği kongrede konuşmacı olarak bulunan Hakkı Bulut’tan arabesk bir parça (örnek olması amacı ile) istendi. Sanatçı \"Seven Kıskanır\" isimli şarkısını bakanlığa sundu. Büyük beğeni ve ilgi gören bu eserle ilk kez TRT’nin kapıları resmi olarak Hakkı Bulut’a açıldı. Bu şarkı TRT ekranlarında halka ve A.T.M.’ de (Atatürk Kültür Merkezi) basına sunuldu.

Halk müziği motifleri üzerine temel kuran sanatçının müziği 32 yılda ne bir benzeri nede bir taklidi mümkün olmamış, ülkenin müziğinde bir ilk olarak çıkmış beste, güfte ve sesi ile devam etmektedir.

Halkın büyük bir kesimi tarafından tanınsa da Anadolu’da öğretmenlik yaptığı yıllar ve İstanbul’dan uzakta kalışı nedeni ile kaset ve eserleri dinlenirken, medyadan hep uzak kalmanın sıkıntılarını da yaşamamış değildir.
Bütün beste ve güfteleri kendisine ait olan sanatçı 10 sinema filminde de oynamıştır.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 5 Yapım

Hepsini Göster

Tüm yorumlar (8)

Avatar
BaRDaS (Profesyonel) | 24 Ağustos 2013, 14:48

Kendisini sevemedim bir türlü..Bir filmini izlemiştim bence oyunculuğu kötü.Sesi hakkında yorum yapamam çünkü dinlemiyorum.

Cevap Yaz
0
1
Alipacino (Figuran) | 31 Temmuz 2011, 04:44

aga yabancı ülkelerde şarkıcılar 3. rolleri oynarlar.bizim sinemacılarımız adamlara başrol vermişler,birde gerçek yeşilçam emekçilerini türkücü filmlerinde 3. rollerde oynatmışlar.sonrası işte böyle saçma sapan filmler.hakları yenmiş sinema emekçileri.

Cevap Yaz
0
1
Szr-Most (Profesyonel) | 26 Mayıs 2010, 17:53

Oyunculuğu sıfırmış o dönemler...Şarkılarınaitürkülerine lafım yok.Saygılar...

Cevap Yaz
0
0
blackeagles35 (Jön) | 25 Nisan 2010, 22:54

şarkılarını ve oyunculugunu sevmem.Ama mutlaka beyenen vardır :).

Cevap Yaz
0
0
vedatkara (Dublör) | 12 Eylül 2008, 18:08

aşağıda arkadaşların Yazdıklarını Okuyunca Yıllardır Bir Şekilde Kitlesi Olan Bir Şarkıcıyı (Sanatçı Hiç Fark Etmez) Bu Şekilde Sert Yorumlamanın Ne Kadar kolay olduğunu gördüm. beğenmek zorunda olmadığınızı bildiğiniz halde yerden yerede vurmaya hakkınız olmadığınızı da bilmenizi rica ederim.

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz