Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Bülent Ortaçgil

Bülent Ortaçgil profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.4/ 10
36 oy
25 kullanıcının favorisi

Bülent Ortaçgil

Türkiye

1 Mart 1950

Biyografisi

Babası Zafer Ortaçgil askeri tıp doktoruydu. Annesi Nesrin Hanım ise ev hanımıydı. 1953\'te kardeşi Ercüment, 1961\'de ise kız kardeşi Bahar doğdu. [1] İlkokula Ankara\'da başladı ve daha sonra İstanbul\'a taşındı. İstanbul Sultanahmet İlkokulu\'nu bitirdi. Ortaokul ve liseyi Kadıköy Maarif Koleji (Kadıköy Anadolu Lisesi)\'nde okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesi\'ni kazandı. Müzikle tanışması lise yıllarına dayanıyordu. Mazhar Alanson\'dan bir sınıf altta olan Bülent Ortaçgil, Maarif Koleji\'nde sınıf arkadaşlarıyla beraber gitar çalmaya başladı. İlk gitarını eniştesi almıştı. Kendi aralarında bazı gruplar kurdular. Farklı farklı isimlerle amatör müzik yapan bu gruplardan birisi de Damlalar ismini taşıyordu.

Grupta davul çalan Ortaçgil, \"House of the Rising Sun\", \"I Dig Rock\'n\'Roll Music\" gibi şarkıları yorumluyorlardı. Dönemde ünü yakalayan The Beatles\'tan çok etkilenen Ortaçgil, müzik çalışmalarına hız verdi ve okul konserlerinin yanı sıra Milliyet Gazetesi Liselerarası Müzik Yarışması\'na katıldı. Ancak kendi besteleri jurideki Şerif Yüzbaşıoğlu tarafından hiç beğenilmedi. Daha sonra gitara geçen Ortaçgil bu sefer yanına bas gitarda Ahmet Güvenç, klavyede Galip Boransu, gitar ve vokalde

Devamı
Gizle
Tüm yorumlar (6)
Avatar
oguzhanpan (Figuran) | 11 Ekim 2015, 16:01

''Bile bile birer yitik savaşçı akarız dereler gibi denizlere'' en sevdiğim şarkısı ''Değirmenler''

Cevap Yaz
0
0
ahmeteren_ulusoy (Figuran) | 14 Ekim 2012, 19:25

'Masal gibi adam.'

Cevap Yaz
0
0
gsburcu (Dublör) | 10 Nisan 2011, 17:25

kendisine,yine kendisinin olan "Sensiz Olmaz" parçasıyla  seslenmek isterim....Sensiz Olmaz Bülent Ortaçgil..!! her ne kadar kendisinin jenarasyonuna yetişemeyen biri olsamda bu büyük müzik adamınının her parçasını ezbere bilirim..:)..bütün şarkıları beni geçmişe götürür,hayallere dalarım onu dinlerken...Gerçek bir sanatçı olan bu bambaşka müzik adamını ayakta alkışlıyorum sonsuz saygı ve sevgi duyuyorum...( Ortaçgil hayranlığı hiç bitmez hem de hiç )

Cevap Yaz
0
0
HayalSahnesi (Dublör) | 7 Şubat 2011, 12:54

Çok işlevli insanlardan... Enfes ses ve bestelerin sahibi olan, bağımlılık yapan insan. :)

Cevap Yaz
0
0
bet1995 (Artist) | 14 Temmuz 2010, 12:13

Oyuncu olarak hiç izlemedim ama başarılı bir müzisyen olduğu kesin :)

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz