Iza Calzado

7,3 16 oy

Iza Calzado Biyografi

Maria Izadora Ussher Calzado, bilinen adıyla Iza Calzado, Filipinli aktris, televizyon sunucusu, model ve oyuncu. bir GMA-7\'s sözleşme sanatçı olarak çalışmaktadır.

1982'de Quezon City'de doğdu. Ünlü dansçı Isadora Duncan'ın adını taşıyan sanatçının babası koreograf ve TV yönetmeni Lito Calzado, annesi Maria Antonia Ussher'dır. Erkek kardeşi Dash Calzado, 1990'ların bir Pinoy rap grubu olan Misfitz'in bir üyesiydi.

Ortaokulu School of the Holy Spirit'te, liseyi Miriam College'da tamamladı. Santo Tomas Üniversitesi'nin Güzel Sanatlar bölümünü bitirdi. Kariyerinin ilk başında Venezuela pembe dizisi Mis 3 Hermanas için dublaj yaptı. Click dizisinde konuk oyuncu olarak gözükmesiyle oyunculuğa da başladı. Kung Mawawala Ka'daki baş kötü kahraman Phoebe Valiente'yi canlandırmasının ardından ilk başrolünü 2004'te Te Amo, Maging Sino Ka Man dizisinde elde etti. Dizide ünlü Arjantinli aktör Segundo Cernadas ile başrolü paylaştı.

2005 Encantadia ve onun öncülü niteliğindeki Etheria'da Amihan karakterine hayat verdi. 2014 yapımı Starting Over Again filminde başrolü Piolo Pascual ile paylaştı.

Devamını Oku