Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Demet Sağıroğlu

Demet Sağıroğlu profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.2/ 10
18 oy
9 kullanıcının favorisi

Demet Sağıroğlu

Türkiye

5 Aralık 1968

Biyografisi

5 Aralık\'ta Erzurum\'da dünyaya geldi. İlk,orta,lise eğitimini Ankara\'da sürdürdükten sonra Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü\'nde1988 yılında eğitim görmeye başladı. Ancak aynı üniversitenin şan bölümünde açılan sınavda birinci olunca Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi-Şan Bölümü \'ne burslu olarak geçiş yaptı. Sağıroğlu daha sonra İTÜ Devlet Konservatuarı TSM Şan Bölümü \'nde de eğitim aldı.

1989   yılında Türkiye\'yi Eurovision Şarkı Yarışması\'nda temsil eden Kayahan\'ın \" Ve Melankoli \" isimli şarkısında vokal yapmasıyla profesyonel müzik yaşamı başlamış oldu .  

1990 yılında, Kayahan ile birlikte seslendirdikleri \"Gözlerinin Hapsindeyim\" ‘le Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Elemeleri\'nde birinci oldular ve Türkiye\'yi Zagrep\' de temsil ettiler.

1993 \'te   katıldığı Pop Show Şarkı Yarışması\'nda ikinci olan Sağıroğlu,  

1994  eylül ayında aranjörlüğünü Uzay Heparı\'nın, prodüktörlüğünü Şehrazat\'ın yaptığı ve albüme adını da veren ‘\'Kınalı Bebek\'\'\'le büyük başarı yakaladı. Albümde sözü ya da müziği kendisine ait olan  ‘\' Arnavut Kaldırımı\'\' ,  ‘\' Hazan Mevsimi\'\' ,  ‘\' Yadigar\'\' ,  ‘\' Gönlünce Yaşa\'\'   gibi şarkıları da yer alan Demet Sağıroğlu ilk albümüyle Türk Pop Müzik Dünyası\'nda kalıcı olacağının sinyalini verdi.

1996 haziran ayında aranjörlüğünü Gürol Ağırbaş ve Erdal Kızılçay\'ın yapmış olduğu Sağıroğlu\'nun ikinci stüdyo albümü ;\" Şikayetim Var \"   müzik marketlerdeki yerini aldı. Prodüktörlüğünü Kayahan\'ın yaptığı albüm büyük beğeni topladı.‘\'Aşk Perisi\'\', ‘\'Zar Attık\'\', ‘\'Alacakaranlık\'\', ‘\'Ne Acı\'\', ‘\'Söylemem\'\', ‘\'Anlatma Bana\'\'sanatçının imzasını taşıyan şarkılardı.

1996 yılında Mustafa Altıoklar yönetmenliğinde çekilen ‘\'AĞIR ROMAN\'\' filminin sound track albümünde Demet Sağıroğlu\'nun sesinden yankılanan şarkı‘\'Bir Vurgun Bu Sevda\'\'ydı.

1998 \'de kayıtları   Atina \'da   Yannis Doulamis   prodüktörlüğünde yapılan üçüncü albümü \" Sımsıcak \"ta,Sağıroğlu usta müzisyenler Şehrazat ve Sezen Aksu\'yla çalıştı.

Sağıroğlu aynı yıl sahnelenen “ Zeki Müren İçin Bir Demet Yasemen ” isimli müzikalde ünlü aktris Belgin Doruk \'u canlandırdı. Oyunculukta da başarılı olan Sağıroğlu 1999 yılında Yağmur Ajans yapımı \"Nilgün\" isimli dizide başroldeydi

1999 yılında yine bir Mustafa Altıoklar filmi‘\'ASANSÖR\'\'ün sound track albümün de sözlerini yazdığı ‘\'Annem\'\'‘le yer aldi.

2000 Nino Varon prodüktörlüğünde dördüncü albümünü çıkardı. ‘\'Demet\'\' adlı albümün çıkış şarkısı olan \"Papatya Falları \"yla dinleyicisiylebuluştu. Albümün ‘\'Savruldum ‘\'ve ‘\'Misafir\'\' gibi beğenilen şarkılarında yine onun imzası vardı. Demet Sağıroğlu kendi albümleri dışında Aşkın Nur Yengi ve Nalan gibi sanatçıların albümlerine de şarkı verdi.

2004 eylül ayında Sinan Akçıl aranjörlüğünde “Korkum Yok” isimli albümünü çıkardı. ‘\'Korkum Yok\'\', ‘\'Bye- Bye Sevgilim\'\', ‘\'Yar Diye Diye\'\', ‘\'Bulunur mu?\'\',\'\'Herşeyim ‘\';sanatçının söz yazarı veya besteci olarak bu albüme imzasını attığı şarkılardı.

2009 temmuzun da \"SİLKELEN\" adını taşıyan ilk single çalışması müzik marketlerde yerini aldı. 2 şarkı ve 1 playbackten oluşan single çalışması Demet güçlü yorumculuğu dışında söz yazarlığı ve besteci kimliğini tekrar ön plana çıkartırken, tüm düzenlemelerde başarılı aranjör Tansel Doğanay imzası vardı.

Yönetmenliğini Tuna Kiremitçi\'nin yaptığı ve Melih Kibar\'ın son bestesine Demet Sağıroğlu\'nun sözlerini yazıp seslendirdiği‘\'ADINI SEN KOY\'\' 2009 aralık ayında vizyona girecek.

Sağıroğlu\'nun

Devamı
Gizle

Tüm yorumlar (5)

Avatar
damlanurkarlar (Amatör) | 12 Ekim 2016, 14:51

5 aralık 1968 değil 5 aralık 1966 siz daha doğru yazamamışsınız

Cevap Yaz
0
0
screamneve (Amatör) | 12 Temmuz 2014, 02:20

Kayahan'ın saygı albümünde yer alacakmış fakat daha söyleyeceği şarkıya karar vermemiş.

Cevap Yaz
2
0
BaRDaS (Profesyonel) | 24 Ağustos 2013, 02:24

90 lı yılların güzel şarkıcısı..Arnavut kaldırımı şarkısı çok güzeldi,unutamıyorum.

Cevap Yaz
1
1
damlanurkarlar (Amatör) | 12 Ekim 2016, 14:49

güzel kadın gerçekten dimi

0
0
Fizikci-Ahmet (Profesyonel) | 12 Mart 2011, 01:34

Çok iyi bir Şarkıcı bunuda zaten söyLedikLeri iLe beLLi ediyor...

Cevap Yaz
0
0
in-the-mood-for-love (Artist) | 27 Ekim 2010, 23:11

Mükemmel bir sese sahiptir ve bana göre Türkiye'nin en iyi sanatçılarından biridir.
Bi Kınalı Bebek daha patlatsa da, oyup öldürse şu yüreklerimizi..
Ayrıca yuh be hiç mi kimse yorum yapmaz şu kadına.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz