Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Patti Smith

Sosyalizm Fragman
Patti Smith profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.2/ 10
17 oy
8 kullanıcının favorisi

Patti Smith

ABD

30 Aralık 1946

Biyografisi

Patti Smith, (d. 30 Aralık 1946, Şikago, Illinois). ABD\'li müzisyen ve şair. 1975 yılında çıkardığı ilk albümü Horses ile punk rock\'ın doğmasında en etkili isimlerden biri oldu. Smith, punk\'ın vaftiz anası olarak çağrıldı.[1] Beat şiiri performans tarzını garage rock ile birleştirdi. Kadınsılıktan uzak diliyle disko çağına meydan okurken, Amerikan gençlerini 19. yüzyıl Fransız şiiri ile de tanıştırdı. Smith, çok geniş kitleler tarafından Bruce Springsteen ile birlikte yazdığı ve listelerde 13 numaraya kadar yükselen \"Because the Night\" isimli şarkısıyla tanınır. 2005 yılında, sanatçıya, Fransa Kültür Bakanlığı tarafından edebiyata ve kültüre yaptığı katkılardan dolayı \"Ordre des Arts et des Lettres\" nişanı verildi.[2] Ayrıca 2007 yılında \"Rock and Roll Hall of Fame\"e kabul edildi.

 

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 7 Yapım

Hepsini Göster
Tüm yorumlar (3)
Avatar
h2so4 (Artist) | 29 Haziran 2011, 18:26

harika bir sese sahip şarkıcı. özellikle because the night ve break it up şarkılarını çok severek dinliyorum.ayrıca bir yazar olarak da çok iyi yazdığı Çoluk Çocuk kitabını çok severek okudum.

Cevap Yaz
0
0
lamb (Dublör) | 26 Şubat 2011, 01:02

because the night ın 90 lardaki yorumunu biliyorum.ancak aslını araştırdığımda,karşıma patti smith çıkmıştı.muhteşem. sesi biraz deformasyona uğrasa da 70 lerdeki tavrını,rockçılığını,duruşunu muazzam buluyorum.bruce springsteen ile beraber yazmış bu şarkıyı.üstüne milyon tane cover yapsalar,hibir şey aslının yerini tutamaz.
koca sitede 1 yorum yapılmış.ben bile ne denli geç kaldım.marifet değil ama,azcık eskide ne var,ne ne zaman  olmuş diyip de punk ı punkla rock ı rockla bütünleştiren insanların,olayların,durumların adreslerini,geçmişlerini öğrenip de iki kelam yazsak olmaz mı?
rock derken,70 ler 60 lar,80 ler hatta italiano disco derken,birçok kadın sesini dünyaya duyurdu.bence en özellerinden biri patti smith.ülkesinin yaptığı pisliklere "siz pisliksiniz" demeyi sürdürüyor."vergisini verip bunların füze olark geri dönüşümünü acıyla izliyor."
özel ilgim gereği retrocuyum.1960-1980 arası her türlü olaya hasta,duruşu hayran ve müziğe gönülden bağlıyım.patti smith gibiler sayesinde,40 yıl öncemin nasıl olabileceğini,ne olmam gerektiğini düşünüyorum.2000 lere bunu uyarlayamasam da 60 lardan günümüze gelen bu naif,bu billur sesi saygıyla anıyorum.o ve onun gibilere ( bkz joan jett) çok özeniyor,yanlarında bir toz zerresi olmayı diliyorum.
ikinci bir hayata başlama imkanım olsa,penaları,bagetleri,zilleri,telleri,mikrofonları,jak kabloları,anfileri,benzaminleri,küllükleri,sarmaları,kotları,kıvrık tişörtleri,sigaraları,gitarları ve hatta seslerinin olmayan nodülleri olmak isterdim.bir kez beat kuşağının yanında durmak,beat leri kollarımla sarmalamak isterdim.
patti smith,çok yaşa,yaşa ve ölme.çünkü gece aşıklara ait ve aşkla uyuyoruz,şüpheyle ve şiddetli kuşatmayla,dönüyoruz ve yanıyoruz.affet,özlem büyüyor..çünkü bu gece burada iki aşık var...

Cevap Yaz
0
1
lamb (Dublör) | 6 Temmuz 2011, 23:46

elegie,sadece bir şarkı olabilir mi? ağıt'ın ta kendisi.her dinlediğimde içimden bağırmak geliyor.

0
0
ffeyzaa (Dublör) | 13 Ekim 2010, 18:07

because the night şarkısını çok severek dinlediğim biri .tavsiye ederim :)

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz