Miranda Cosgrove

9,0 333 oy

Miranda Cosgrove Biyografi

Miranda Taylor Cosgrove, Amerikalı aktris ve şarkıcı. Drake & Josh dizisindeki Megan ve iCarly'deki Carly rolleriyle ünlenmiştir.

Cosgrove Los Angeles, Kaliforniya'da doğdu. Babası Tom kuru temizleme şirketi sahibiyidi, annesi Chris (Christina) ise ev hanımıydı. İngiliz, İrlandalı ve Fransız kökenlidir. Henüz 3 yaşındayken Los Angeles'ta Taste of L.A. adlı resturantta şarkı söyleyip dans ederken bir ajans yetkilisi tarafından keşfedildi. Bunlardan sonra McDonals ve Mello Yello adlı şirketlerin reklamlarında yer aldı ve modellik yapmaya devam etti. 7 yaşına geldiğinde, bu işlerden hoşlandığına karar verip televizyon için rol seçmelerine katıldı.

2001 yılında Smallville'in pilot bölümünde kısa bir seslendirme rolü aldı. 2003'te Jack Black'in de oynadığı Hababam Rock adlı filmle sinema kariyerine başladı. 2004'te bir Nickelodeon sitcom'u olan Drake & Josh'ta Megan Parker rolünde oynadı. 2007'den 2012'a dek yine bir Nickelodeon dizisi olan iCarly'de Carly Shay karakterini canlandırdı. Bu karakterdeki başarısıyla birçok gençlik televizyon ödülünü kazandı. Zoey 101 ve Unfabulous gibi diğer Nickelodeon dizilerine de konuk oyuncu olarak katıldı. Gerçek hayattaki en yakın arkadaşları iCarly'deki rol arkadaşları Nathan Kress, Jennette McCurdy ve "Yours, Mine and Ours"ta beraber rol aldığı Haley Ramm'dir.

2010 yılında ilk albümü Sparks Fly'ı çıkardı. 2012 yılında University of Southern California'da okumaya başladı. 2013'te Çılgın Hırsız 2 ve 2015'te A Mouse Tale adlı animasyon filmlerinde seslendirme yaptı.

Devamını Oku