Cinnet

The Shining

Bütün Fragmanlar ►
Cinnet  (1980) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.9
/ 10
1119 oy

23 Mayıs 1980

GizemKorku

142 Dak.PT142M

Stanley Kubrick

1375 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Jack Torrance (Jack Nicholson) Colorado dağlarındaki Overlook Otelinde kış bakıcısı olmayı kabul eder.Otel kışın kapalı olduğundan Jack ve ailesi uzun bir süre boyunca mekanda yanlız kalacaklardır.Medyum yetenekleri olan Torrance'ların küçük oğlu Danny (Danny Lloyd), otelde bazı kötü ruhların olduğunu hissetmeye başlar.Jack, yıllar önce karısı ve iki kızını öldüren otelin eski kış bakıcısı Bay Grady Philip Stone'nin hayaletiyle tanıştığında işler iyice değişmeye başlar.Danny, babasının bu ruhlar tarafından kontrol edildiğini ve babasının giderek çıldırdığını görmektedir.

Filmi Ekleyen project-mayhem
Popüler Yorumlar
Biciclette (Artist) | 03 Temmuz 2013, 22:08

-Kadınlar. Onlarla yaşanmaz onlarsız da yaşanmaz. -Bazı yerler insanlar gibidir. Bazıları parlar bazıları parlamaz. Çoğunluk filmden sıkıldığını söylüyor ama asıl olayın bu olduğunun farkında deil. STANLEY KUBRİCK tarzı biraz sıkar yada filmin bütününde sıkar. Beklenmedik yerlerde seyirciye tebessüm ettirir . Çok detaya girer. Diğerleri gibi olaya fazla yer vermez. Onun derdi insanların iç dünyaları psikolojik analizler fazlaca diyalog sıkışık mizansen boğucu bir ortam filmin içindeki müziğin hissedilmesi filmin oyuncularla beraber büyümesi kısaca STANLEY KUBRİCK in derdi sanatsallıkdır. Bazı filmlerinde seyircinin aklını allak bullak eder film bittikden 10-15 dakika sonra kendine gelir ve ne filmdi be moduna girersin. İşte Stanley Kubrick bazıları için budur. Bazıları için anlamsız. Bazıları için saçma. Bazıları için en iyisidir. Aslında STANLEY KUBRİCK sinemada bu seyirci harmanını oluşturduğu vazgeçilmez bir yönetmendir. Bu yorum filmden çok STANLEY KUBRİCK yorumu oldu ama izlemek isteyenler bunun farkına varmaları gerek. Filme gelirsem STANLEY bu filminde başrole Oteli getirmiş ve 3 karakteride ayrı ayrı ele almış öncelikle bize psişik güçleri olan çocuğun gözünden otelin buğulu atmosferini seyirciye anlatmış sonra romanının yazamamanın stresini yaşıyan babanın çıldırışını ve annenin gerçekliğini işlemiş. Korku filmi izlemek için bu filmi izlemeyin çünkü bu korku filmi deil. Bu STANLEY KUBRİCK filmi. Onun seyirciyi germek umrunda değil. Sanatsallığı yakalamak umrunda ve ondandır Stephen King romanının uyarlamasına kendinden çok şeyler katmış. Herkesin sonunda merak ettiği fotoğraf neyi ima ediyor sorusuna gelirsek kesin bir bilgi olmadığı için herkes kendince yorumlamış. Benim yorumum Jack Torrance sanki buraya önceden gelmişim dejavu gibi birşey derken karısına yada hayalet ben buranın bekçisi değilim o aslında sensin derken Jack Torrance çok eskiden beri orda yaşadığını ve nedense orayı çok sevdiğini kanıtlar gibiydi. Jack Torrance dünyaya her seferinde gelip o otele bekçi olması gibi bir durum ortaya çıkıyor. Bu başyapıt filmin değer ölçütü olmamasına rağmen sinemaların 9 altında olan her puanı inandırıcılığın altında olur.

1
+10
emertoli (Figuran) | 28 Şubat 2012, 04:27

Doğru söylemişsin

0
+9
Tüm yorumlar (620)
MuratAziz (Amatör) | 17 Nisan 2014, 18:12

1 - Al Pacino
2 - Jack Nicholson

Cevap Yaz
0
0
daturadabirgece (Dublör) | 07 Nisan 2014, 03:59

sırf entel olmak için insanların izlediği saçma film. hayatımda bu kadar sıkıcı bir film görmedim. tanınmamış oyuncular, cüneyt arkınvari bir tip, iğreti bir kadın...

aman ha izlemeyim. hababam sınıfı 3.5 çok daha korkunç:)

şaka arkadaşlar şaka. aman ha bu filmi izlemeden korku-gerilim seviyorum demeyin. elinizdeki tüm filmleri bir kenara koyun ve şaheser olan bu filmi izleyin. 10 üzerinden 9 veriyorum ve gidiyorum. gittim:)

Cevap Yaz
-4
+1
mavizamanda (Amatör) | 03 Nisan 2014, 21:47

Kubrick'i öve öve bitiremeyenlerin gazıyla izlediğim film... Filmde uzun anlamsız konuşmalar, izleyiciye bir şey vermeyen anlamsız sahnelerin çokluğu, romandan uyarlanabilmesinin verdiği güçle mükemmel işlenebilecek nerdeyse 2 saat 22 dk'nın tamamına sessiz,sakin sahneler, korku ve mistik ögelerin basitçe işlenmesi ve ögelerinin sadece müzikle sınırlı tutulması filmin puanının düşmesine yol açmakla beraber hayel kırıklığınıda getiriyor.Yine de iyimser bir tablo çizmek istersek yapıldığı döneme göre fena olmayan bir yapıt. Bazıları filmi beğenmeyenleri; filmden anlamyanlar diye yaftalıyor. Kubrick'in bu eserinde bilinçaltı mesajlarının efsanevi bir şekilde (!) varolduğunu söyleyip hayranlıklarını bu yönde gütmek isteyenlere ve filme olumsuz yorum yapanları sinema dünyasından aforoz edenlere şunları diyebilirim: bilinçaltı mesajları filmlerde insanları sadece hipnotize etmek, hüküm altına almak ya da sessizce etkilemek için kullanılmaz. Bu mesajları geçiştirerek değil, filmin canalıcı yerlerine öyle güzelce koyarsın ki izleyiciye filmin izledikçe ve anladıkça daha da çekici gelmesini sağlamaktır. Halbuki Kubrick bu mesajları sahnesel ve sinemasal estetikten uzak bir şekilde geçiştiriyor ve filmin uzunluğuyla ve boğucu anlatımıyla sizleri filmden sıkıyor,uzaklaştırıyor. İnsan psikolojisini derinden incelediği ideası filmin uzunluğu eleştirisine bir yanıt gibi görünsede; bu psikolojiyi uyarlanan romanın 2 saat 22 dakikada daha ayrıntılı işlenmesiyle izleyici sıkmadan da yapılabileceği akıllara gelmelidir. Filmi kotaran Stephen King uyarlaması olması, Jack Nicholson müthiş oyunculuğu ve Wendy Carlos imzalı geren müzikleridir.

Cevap Yaz
0
0
tyyr (Artist) | 20 Nisan 2014, 12:29

Filmi beğenmeyenlere sinemadan anlamıyor demek kesinlikle cahil birinin yorumu olur. Ancak kubricki anlayıp öyle izlemek lazım, zaten adam sevilen tarzda film yapmıyor. Kubrick filmini görsel ya da duygusal zevk almak içinz izlemek doğru olmaz. Daha çok çözmeyi seven için eğlencelidir. Bulmaca gibi film yapıyor. Ben bunu seviyorum. Sevmeyene de hak veririrn. :)

0
1
tyyr (Artist) | 31 Mart 2014, 13:29

Stanley Kubrick ile başlamak en doğrusu. Filmi bir kere daha izleyerek yorum yapmak istedim, son izlediğim zamandan bu yana baya bir vakit geçti. Bu vakitte sinemanın gerçek sanatcılarını tanıdım. Sadece popülerlik sağlayan günü kurtaran filmlerle, zamana meydan okuyan, zamandan kopan filmleri ayırmayı öğrendim. Sinema denilince sadece oyuncuların olmadığını, senaristlerin yazarların, yönetmenlerin, yapımcıların, ve daha bir çok unsurun bariz önemini keşfettim İşte sinemaya sanat dedirten bir film Cinnet. Bir King romanını Stanley gibi bir adam film yaparsa olacak budur. Tabi bu yoruma bakarak filmi övdüğümü ya da bu tepkiyle kötülediğimi düşünmeyin. Film öyle bir film ki, bir yandan Stephen romanından uyarlanan filmi izliyorken diğer yandan kubrickin kendisini görebiliyorsunuz. Zaten izledikden sonra yorulmuş hissedeceksiniz. Hatta skılmış. Hani, matematikdersini sevmeyen öğrenciye matematiğin gizemli muazzam dünyasını anlatmak gibi bir his... Filme gelecek olursak, iyi bir gerilim filmi. Çok fazla korkmayacaksınız ama bilincinizin bir köşesi bu filme tepki gösterecek. Huzursuzluk hissedeceksiniz. Eh bu film bu yüzden King romanı olmaktan çıkmış Kubrick filmi olmuştur ki king buna tepki göstermiştir. :) Puan. 8.5

Cevap Yaz
0
4
SeymaE (Figuran) | 28 Mart 2014, 16:40

Küçücük bi çocuk nasıl eğitim almışçasına, yıllarını bu işe vermişçesine güzel oynayabilir? Nasıl oluyor böyle bişey, doğuştan gelen yetenek midir bilinmez tabii:) neyse, cümlelerin tekrarları, kelimelerin tekrarları, halıların modelleri, duvardaki süslemelerin tekrar tekrar tekrar aynı oluşu, nasılda insanı ürkütebiliyormuş.

Cevap Yaz
0
2
Görüşleriniz