Rüzgar Gibi Geçti

Gone With The Wind

Rüzgar Gibi Geçti (1939) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.5
/ 10
414 oy

1939 - ABD

DramRomantikSavaş

238 Dak.PT238M

Sidney Howard

508 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Güneyli güzel Scarlett O'Hara üç evliliği,iç savaş ve Güneyin yeniden inşaa edilmesi sürecinde zenginlikten fakirliğe düşüşünü,sonra yeniden zenginliğe kavuşmasını anlatan film, Margaret Mitchell'in klasik eserinden sinemaya uyarlanmış olup yapımcı David O.Selznick'in en başarılı eseri kabul edilmiştir.

Filmi Ekleyen semra67
Popüler Yorumlar
Equal (Artist) | 12 Ocak 2012, 15:51

Bu film bir zaman GÜNEY'DE yaşayan bir medeniyetin RÜZGAR GİBİ GEÇİŞİNİ anlatıyor...Amerika iç savaşında yozlaşmış bir toplumun nasıl başka bir toplum üzerinde etki kurduğunu gösteriyor ve FIRSATÇILAR , SAVAŞ VURGUNCULARI vs. gibi faktörler ile dönemsel koşulları gösteren bir anlayışa sahip.Vivien Leigh'in canlandırdığı karakter hakkaten çok farklı ve anlamlı bir karakterdi bana Fatma Girik'i anımsatan tipiyle Toprak Ana filminde çalışan didinen Toprak Ana'nın ABD'de genç ve hırslı halinin neler yapabileceğini gösterir oldu :) , zengin ve soylu bir aileden gelen bir bayanın sonradan savaş-kıtlık çerçevesinde aç kalması ve sürekli MECBURİ evliliklerle geçen hayatının şekillenmesi aslında Türk filmlerindeki kader-karakter ilişkisi bakımından yakın bir karakterdi.Clark Gable'ın Vivien Leigh'ın hayatına girmesi ve sonraki süreç çok tahmin edilemesede aralarındaki TATLI-ÇATIŞMA o kadar sürükleyiciki filmdeki anafikirden ziyade bu kişilerin arasındaki ilişki nasıl olacak diye sürekli bir heyecan içinde bekliyorsunuz.Tabi burada Clar Gable'ın oyunculuğunu tebrik etmek lazım çünkü bana göre bu tarzda bir oyuncu hala günümüzde bile yok.Çok farklı bir mizahı ve çok farklı bir yüz yapısına sahip bunu oyunculukta maksimum seviyede kullanan ender oyunculardan.Son olarak sizi şaşırtacak birşey söyleyeceğim.Olivia de Havilland (Melanie) karakteri ile ben bu filmde en iyi oyuncu olarak seçiyorum.Clark Gable bu filmin en iyi oyuncularından kesinlikle ama Melanie karakterini o kadar çok beğendimki filmin bütün duygusal yükünü çekiyor ve oyunculuk anlamında o kadar çok şey katıyordu ki filme inanılmayacak derecede bir gerçeklik duygusu yerleştiriyordu.Bence Clark Gable'ın oscara aday gösterilip alamamasının şok ediciliğinden ziyade Melanie karakterinin aday gösterilipte OSCAR alamaması daha şok ediciydi.HIRSLAR-AŞK-SAVAŞ üçgeni içerisinde çok ama çok etkileyici bir film ABD bu dönemde Güney-Kuzey ayrımlı filmerin çekilmesi konusunda başarılı olmuştur.Bu filmde aralarında bana göre en başarılısıdır.10/9.2

0
+8
Chaplin (Efsane) | 19 Ocak 2012, 01:12

Gone with the Wind (1939) O gerçeklik karşısında ölmeyen tek rüyamdı benim.. Yönetmenliğini Victor Fleming üstlenirken oyuncu kadrosunda Clark Gable, Vivien Leigh, Olivia de Havilland, Leslie Howard ve Ward Bond gibi isimleri izleyeceksiniz.. Film Dram-Romantik-Savaş türlerini barındırıyor.. Yönetmenden başlamak gerekirse Victor Fleming aynı yıl çektiği Oz Büyücüsü filmiyle tanıdığım bir yönetmen ayrıca diğer film kadar bu filmi de başarılı bir şekilde yönetmiş.. Kariyerinde bu iki film ile halen anılmaya devam ediyor.. Yönetmen her iki filmde de dikkatimi çeken gün batımı görüntüleri gerçekten inanılmaz derecede olağanüstü buldum.. Zamanına göre çok iyi iş çıkarılmış mekanlar sahne seçimleri.. Görüntü bakımından yakalanan o sahneler seyirciye adeta göz ziyafeti çektiriyor.. Başrol oyuncuları Clark Gable ve Vivien Leigh ikilisini izlemek keyifliydi uyumlu bir çift oluşturmuşlar performansları görülmeye değer.. Film dört saate yaklaşık bir süreye olmasına rağmen sıkılma gibi bir durum olmadı ismi gibi Rüzgar Gibi Geçse de ikinci bölümde daha vurucu bir senaryo beklerdim.. Bazı sahneleri gerçekten yerinde bulmadım özellikle son sahneler daha dramatize edilip seyirciye sunulabilirdi.. Dediğim sahneler bana kalsın film hakkında açık vermeye gerek yok.. Genel olarak bakıldığında aşk filmi olarak kendini son ana kadar merakla izletiyor.. Dediğim gibi bazı sahneler yerine cuk otursaydı fazlasıyla etkilenebilirdim.. Dönem filmi severler özellikle benim gibi klasik tutkunları zamanın en çok ses getiren filmi sizlerle.. 14 dalda oscara aday olan film ödüllerin 10 tanesini kazanmıştır ve tüm zamanların en çok gişe hasılatı yapan filmi olma özelliğini elinde bulunduruyor.. İmdb Top 250 Listesinde mevcut olan film almış olduğu puan ile (İmdb:8.2) 160. sırada kendine yer bulmaktadır.. Klasik ve Romantik film seven sinema tutkunlarına pek umduğum gibi olmasa da Rüzgar Gibi Geçti tavsiye ederim. 7.8 Zamanı boşa harcama çünkü o hayatı meydana getiren şeydir..

0
+7
Tüm yorumlar (158)
umran_toplu (Amatör) | 23 Nisan 2014, 11:08

İzlemek için geç kaldığımı söylesem de,bir yandan da zaten 1939 da çekilmiş bir film için ne kadar aceleci olabilinir diye düşünüyorum.Ve 80 yıl sonra bile büyük beğeni toplayabilen bir film bu.On kaplan gücünde yeşilçam filmi gibide diyebiliriz,zaten clark ve vivien ın bir çok sahnesi daha sonra yeşilçam da ayhan ışık türkan şoray gibi oyuncularımızla yeniden hayat bulmuş diyebiliriz.
İsmi gibi masalsı bir zaman dilimine düşüyoruz önce.Scarlett in büyülü tatlı dünyasını ve tutkulu,hatta takıntılı aşk serüvenine tanık oluyoruz.Scarlett in karakteri çok ince bir şekilde veriliyor ve bu karakterin savaş ve aşkının zor şartları ile nasıl dönüştüğünü görüyoruz.Rhett in Scarlett e karşı kimi zaman küstah(ama çok tatlı) kimi zaman yardım sever halleri bu iki karakterin bir biri için ne kadar uygun olduğunu gösteriyor.
Ya uzatmayayım,Rüzgar gibi geçti yi izlenmeden ölünmemeli...

Cevap Yaz
0
0
HiHitlerAd (Jön) | 08 Nisan 2014, 17:57

Ah ne güzel günlerdi o eski günler diye başlıyor ve kölelik dönemi güneyini anlatıyor. Hiç kölem olmadığı için nasıl zamanlar olduğunu tahayyül edemiyorum. Biraz da duruma bağlı olarak değişkenlik gösterirdi gibi geliyor. Köle miyim? Sahip miyim? Zengin miyim? Fakir miyim? Hatta kaç kölen olduğu bile bir kıstas. Neyse bu güneyde kölelere çok iyi davranılıyor, yani arada bir ağızlarının payı veriliyor ancak o kadar. Her şey iyi yani, bir sıkıntı yok. Bunun yanında kölelerin gelişmemiş karakter özellikleri de dikkat çekiyor, yönetmen özellikle mi eklemiş acaba? Ancak Yankeeler güneye göz dikmiş bir kere. Daha önce Amerika kıtasına gelindiğindeki gibi yeni sömürgeler mi istiyorlar? Beyaz adam sonuçta sömürmeden duramaz. Hiçbir şey bulamazsa kendi ailesini sömürür. Yoksa sadece siyahlar için özgrlük mü istiyorlar? Ben bu konuda bir argümana rastlamadım gerçi ama ilki gibi. Yoksa nasıl sağlanır bunca motivasyon. Film boyunca kesin bir çizgi korunmuyor. Yönetmen bir o yandan bir bu yandan yaklaşıyor hikayeye yine de köleci bir bakış açısı ve güney taraflılığı seziliyor.

Cevap Yaz
0
0
Berenimsena (Amatör) | 11 Mart 2014, 17:18

süresi,çok uzun olmasına rağmen,küçüklüğümden beri, defalarca izledim. şu garip olmuştu,bir gün Irak savaşı zamanı bir kanal bu filmi veriyor,diğer kanal, savaşı naklenveriyordu. film iizlediğim için, evde birinden, tepki almıştım.(izleme onların filmini) diye. hiç unutmam.ama adamlarda, efsane yaratmış resmen. gelde yirminci kez izleme !

Cevap Yaz
0
0
fatma_cansucagiran (Amatör) | 08 Mart 2014, 23:24

clark gable'a hayran oldum o gamzeler nedir öyle :) vivien de harika güzellikte bir kadın tabiki de kitabı olan filmlerde olduğu gibi kitap daha doyurucu ve açıklayıcı ama film o yıllara göre gerçekten inanılmaz tabi filmi izlerken aslında sinemamızın ne kadar gerilerde kaldığı da görülüyor :(

Cevap Yaz
0
0
0Senema (Dublör) | 04 Mart 2014, 16:17

'' Çok yetenekli olmayabilirim belki. Ama seni sevmek konusunda benden daha iyisini bulamayacaksın.''

Tam bir başyapıt. Süresi çok uzun olmasına rağmen kesinlikle sıkmıyor. Mükemmel bir film. Kesinlikle tavsiye ederim.

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz