Vivien Leigh

9,2 93 oy

Vivien Leigh Biyografi

Vivian Mary Hartley veya Lady Vivien Leigh Olivier (1913-1967), Hindistan doğumlu İngiliz oyuncu. Rüzgâr Gibi Geçti filmindeki Güneyli güzel Scarlett O'Hara (1939) ve İhtiras Tramvayı (A Streetcar named desire) filmindeki Blanche DuBois rolleri ile (1951) iki defa Oscar kazanmıştır.

1913'te İngiliz İmparatorluğu'nun parçası olan Hindistan'ın Darjeeling kentinde Ernest Richard Hartley ve Gertrude Mary Frances Hartley çiftinin çocuğu olarak doğdu.

30 yıllık sahne kariyerinde Noël Coward ve George Bernard Shaw komedilerinden William Shakespeare klasikleri Ophelia, Kleopatra, Juliet ve Macbeth'e birçok farklı karakteri canlandırdı. Övülen güzelliği Leigh için bir tatmin duygusu yaratmaktan çok, onun tarafından kendisinin bir aktris olarak ciddiye alınmasını engeleyen bir unsur olarak görülmüştür. Bununla beraber, onun için gerçek anlamda tehlike oluşturan şey hastalığı idi. Bipolar bozukluk onun yetişkin hayat sürecinin büyük bir bölümünde kendini göstermiştir. Bunun sonucu olarak da çalışmak için çok zor bir insan olmasıyla nam salarken, kariyeri çöküş periyoduna girmiştir. 1940 yılında ilk kez teşhis edilen ve kendini sürekli yineleyen tüberküloz nöbetleriyle zayıf düşen Leigh, tüberküloz hastalığı nedeniyle öleceği ana dek aralıklarla film ve tiyatro oyunlarındaki görevlerine devam etmiştir. 7 Temmuz 1967'de Londra'daki evinde hayatını kaybetti.

1932'den 1940'a kadar ilk evliliğini gerçekleştirdiği Herbert Leigh Holman'ın soyadını boşandıktan sonra da kullanmaya devam etmiştir. 1940'tan 1960'a kadar evli kaldığı aktör Laurence Olivier ile de birçok kez aynı sahneyi paylaşmıştır.

Devamını Oku