Das Boot

Das Boot (1982) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.2
/ 10
170 oy

10 Şubat 1982

AksiyonDramMaceraSavaş

149 Dak.PT149M

Wolfgang Petersen Dean Riesner Lothar G. Buchheim

Denizaltı, Mukaddes Vazife, The Boat

157 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

1979 yılında çekilmiş 1981 yılında vizyona giren, İkinci dünya savaşında u 96 adlı tip 7 sınıfı alman U-boot mürettebatın konu alan film. Propaganda unsuru taşımaz. Wolfgang Peterson yönetmenliğinde Almanca çekilen film yaklaşık 6 saatir. Savaşta Alman denizcilerin hayatlarını içinde bulundukları psikolojik durumu görsel bir anlatış biçimiyle dile getirmektedir. 1980'deki galasında zamanın ünlü isimleri filmi sonunda Wolfgang Petersonu ayakta alkışlamıştır. Diğer savaş filmlerinde olmayan savaşın insancıl boyutunu ortaya çıkartmıştır.

Filmi Ekleyen Okyanus06
Popüler Yorumlar
morpheus79 (Profesyonel) | 08 Ekim 2013, 15:51

2. dünya savaşı ve denizaltı da geçen yaşam.Gerilimi her an hissettiğiniz, filmi içselleştirip mürettebattan biri gibi hissedeceginiz (yok arkadaş ben ancak kaptan olurum diye ego yapmazsanız tabi:)) mükemmel bir film.

0
+6
Chaplin (Efsane) | 27 Nisan 2012, 21:44

Deniz Altı (1981) 2. Dünya Savaşı süresince, Alman U-Bot'larında görev yapan 40.000 denizciden 30.000'i asla geri dönmedi.. Yönetmenliğini Wolfgang Petersen üstlenirken oyuncu kadrosunda Jürgen Prochnow, Uwe Ochsenknecht, Martin May, Heinz Hoenig ve Jan Fedder gibi isimleri izleyeceksiniz.. Film Dram-Savaş-Psikolojik türlerini barındırıyor.. Alman yapımı bu film izlediğim kaliteli savaş filmlerinden bir tanesi insanı psikolojik olarak gerçekten yoruyor.. Son zamanlarda izlediğim en iyi filmlerden favorilerim arasında yüksek sıralarda kendine yer çok almıştır..Süresi üç buçuk saati bulan filmi izlerken bir an olsun sıkılmadım aslındsa filmin tamamı altı saat olduğunu öğrendim.. Ayrıca filmin galasında zamanın ünlü isimleri filmi sonunda yönetmen Wolfgang Peterson'u ayakta alkışlamıştır.. İkinci dünya savaşında denizaltındaki denizcilerin görevleri uğruna içinde bulundukları durum beni fazlasıyla etkiledi.. Denizaltında geçen film bunalmama neden oldu kısaca beni denizaltında denizcilerin arasında hissetirmeyi başardı.. Yönetmen çok iyi bir işe imza atmış çoğu seyirci filmin tamamlamadan kapatabilir ağır işlediği için ve tek mekadan geçtiği için yani sıkıcı gelebilir aksiyon içerikli bir savaş filmi bekleyenler hayal kırıklığına uğrar.. Klostrofobi yani kapalı yerde kalma fobisini tam anlamıyla yaşayacaksınız.. Finali ve filmde kullanılan soundtrack ile benim için unutulmazlar arasına girmeyi başardı ayrıca oyuncu kadrosunun performansı göz dolduruyor.. Film İmdb Top 250 Listesinde mevcut olup almış olduğu puan ile 64. sıradadır.. Sinema ile aşırı derecede ilgilenen her seyircinin mutlaka görmesi gereken bir başyapıt şiddetle tavsiye ederim.. 11 Hep bu günü hayal etmemizi istemişlerdi.. Korkusuz, mağrur ve tek başımıza olcağımız anları.. Bunun erkekliğimizi sınanması olacağını vatan için herşeyi feda ederken kimseye ihtiyacımız olmayacağını söylemişlerdi.. Ben yalnız olmak istemiyorum.. Tek hissettiğim şey korku..

0
+5
Tüm yorumlar (89)
canyilmaz1907 (Figuran) | 16 Nisan 2014, 02:29

İçerisinde barındırdığı klostrofobik baskı, yıl gerçeğinin yaşlanmadığının kanıtı, sürenin akıcılığının muhteşemliği, oyunculukları, konuyu en sivri şekilde aktarışı ve daha nice özellikleriyle her bir anını izleten, mutlaka izlenmesi gerekenlerden.

Cevap Yaz
0
0
Delinquent (Amatör) | 07 Mart 2014, 02:18

Şu güne kadar izlemiş olduğum en iyi savaş filmlerinden birisi.Gerçekten insan izlediğinde yapım yılına inanamıyor.İzleyici üzerinde oluşturduğu mükemmel bir etki var ve bu etki sayesinde uzun süresine rağmen ilk dakikasından itibaren ekrana sizi ekrana kitliyor..İzlenmesi ve arşivlenmesi gereken bir klasik.

Cevap Yaz
0
1
since61 (Figuran) | 12 Şubat 2014, 18:14

aşırı beğendim yani böyle tarif edilebilecek gibi değil maşallah inşallah :D

Cevap Yaz
0
0
senceryaman (Dublör) | 22 Ocak 2014, 20:39

puanına bakmayın mutlaka izleyin çok iyi bir filim

Cevap Yaz
0
0
SondanBirinciMohikan (Amatör) | 14 Ocak 2014, 15:42

Atmosfer muhteşem. Uzun süresine rağmen denizaltının o kasvetli, boğucu havası insanı etkisi altına alıyor ki olayı siz de yaşamaya başlıyorsunuz.

Bizim saçma sapan arabesk filmler çektiğimiz yıllarda adam ne film yapmış be. #respect

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz