Sınıf

Entre Les Murs

Sınıf (2008) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.0
/ 10
88 oy

28 Kasım 2008

Dram

128 Dak.PT128M

Robin Campillo Laurent Cantet François Bégaudeau

60 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

François ve diğer öğretmen arkadaşları belalı bir semtteki lisede yeni bir yıla hazırlanmaktadır. Kendilerini öğrencilerinin iyi bir eğitim almaları için hiçbir engelde yılmayacakları fikrine hazırlarlar. Sınıf, farklı kültürler ve tavırların sık sık birbiriyle çatıştığı modern Fransa'daki küçük bir dünyadır. Ergenlik çağındaki gençlerin davranışları, düşük maaşlar almakta olan öğretmenlerin şevkini kırar. François ise saygı ve çalışkanlık üzerine kurulu atmosferi sağlamakta kararlıdır. Ne kibirli ne de serttir ama aşırı açık sözlülüğüyle öğrencileri çoğu kez şaşırtır. Öğrenciler onun yöntemlerine meydan okur ve böylece François'in sınıf etikleri teste tutulur.

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen Esas Oglan
Tüm yorumlar (47)
balkes72 (Artist) | 07 Haziran 2012, 13:31

Öyle bir sınıf ki bu, tüm öğrenciler asi ve saygısız; ve bu durumla mücadele etmeye çalışan bir grup öğretmenin çaresizliği...Film bu ikilem üzerine kurulu... Süresi 2 saat değilde 1,5 saat falan olsaydı daha iyi olurdu kanaatindeyim, çünkü film boyunca hep farklı konulardaki öğrenci-öğretmen çatışmalarına şahit oluyoruz, onun dışında başka bir şey yok. Vasatın bir tık üzeri...10/6,5

Cevap Yaz
0
0
memifa (Dublör) | 28 Eylül 2011, 01:15

bir öğretmen adayı olarak beni biraz korkuttu bu film acaba ben olsam ne yapardım bu hocanın yerinde diye sordum kendime. sınıf yönetimi gerçekten çok zor bir iş.

Cevap Yaz
0
0
Ezkared (Dublör) | 14 Ağustos 2011, 13:53

Benzer konularda yüzlerce dizi,film izlenince artık tat vermeyen tür filmlerinden biri.Sınıfın çok uluslu oluşu dışında bilindik konular.Ara sıra ''Arka Sıradakiler'' izliyormuş izlenimine katılmanızda olası.Ne de olsa sürekli büyük sorun diye sundukları,üzerine bu kadar kitap yazıp film çektikleri şeyler üç beş şeyin dışına çıkamıyor.Sanırım bu kadar ödülün,puanın nedeni doğallığı ve diyalog yazımının başarılı olmasında yatıyor.Çünkü konu klasikte olsa diyaloglarla film kendini izletiyor.Kendi açımdan ne farklı bir hikaye-mesaj bulabildim ne de zevkli vakit geçirebildim.Belki Fransanın eğitim sistemini ve öğrenci profilini bilmediğimden böyle olmuş olabilir.Ama ben bu filme evrensel olarak bakınca sıradan bir çatışmanın dışında birşey bulamadım.

Cevap Yaz
0
0
Tictactoe (Artist) | 26 Nisan 2011, 20:35

Derin bir fransiz filmi. Amatör oyuncuların profesyonel rol kabiliyetini ortaya çıkarmıs yönetmen Laurent Cantet. Türkiyedeki ygs, ales skandalı ardından bu filmi izleyip üstüne bir de Pink floyd another brick in the wall dinledikten sonra insanın sokağa çıkıp eylem yapası geliyor. kendimi bir an gidip meb kapısına zincirlemek istedim. Eğitmen görünen "sözde öğretmen müsveddelerinin" izlemesi ve okullarda boş dersleri o zavallı öğrencilerin beynine zorla sokusturmaya çalışmak yerine 2saat 8 dakıka ayırıp izletmesi gereken filmlerden biri. Ayrıca klasık hollywood çizgisinden uzak daha gercekçi ve inandırıcı bir film. Biraz fransız soğuklugu var hafiften ama bunun bir önemi yok. Çok güzel secilmiş bir tema, oldukça iyi bir senaryo ve normal düzeyde teknik ve estetiksel kaygının güdüldüğü belgesel tarzında bir film.

Cevap Yaz
0
1
Tartarus (Dublör) | 22 Nisan 2011, 21:14

Ne kadar hocalar sırf fransızcamız gelişsin diye fransızca altyazılı izletselerdi anladığım kadarıyla harika bir film...

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz