Sonbahar

Sonbahar (2008) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.3
/ 10
532 oy

19 Aralık 2008

Dram

99 Dak.PT99M

Özcan Alper

424 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Yusuf 1997 yılında 22 yaşında üniversite öğrencisi iken girdiği cezaevinden, 10 yıl sonra sağlık nedenleriyle tahliye edilir. Hayata Dönüş Operasyonu'nu yerinde yaşamış Yusuf'u, Doğu Karadeniz'deki köyünde bir tek yaşlı ve hasta annesi karşılar. O cezaevinde iken babası ölmüş, ablası ise evlenip büyük bir kente taşınmıştır. Ekonomik nedenlerle sadece yaşlıların kaldığı bu dağ köyünde Yusuf bir tek çocukluk arkadaşı Mikail ile görüşmektedir. Sonbaharın kendini yavaş yavaş kışa teslim ettiği günlerde Yusuf, Mikail ile gittiği bir meyhanede fahişelik yapan genç ve güzel Gürcü kızı Eka ile karşılaşır. Farklı dünyalardan gelen bu iki insanın birlikteliği için ne zaman ne de koşullar uygundur. Yine de Yusuf için aşk son bir kez hayata tutunma ve kendi yalnızlığından sıyrılma çabasına dönüşür. Eka içinse Yusuf bu dünyadan çok uzakta, hatta şimdiki zamanda yaşamayan, Rus romanlarından kaçmış bir karakterdir. 90 sonrasını arka planına alarak bir dönemin ironisini, acımasızlığını ve gerçekliğini ele alan filmde, yakın tarih hem belgeleniyor hem de eleştirel bir süzgeçten geçiriliyor. Filmde Türkçe'nin yanısıra Hemşince ve Gürcüce dillerini de duymak mümkün.

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen volkano777
Popüler Yorumlar
CoolHandKaan (Artist) | 07 Ekim 2012, 14:22

HER DAİM DÜŞLERİ PEŞİNDE KOŞAN SABIRSIZLIK ZAMANININ GÜZEL ÇOCUKLARINA... Üniversite yıllarında bir takım ayaklanmalara karışarak cezaevine giren ve 10 yıl sonra çıkan Yusuf'un hikayesi. Eskisi gibi değildir artık Yusuf. Çok hastadır. Cezaevinden de bu sebeple tahliye edilir. O da biner otobüsüne ve evine döner. Artvin'in bir köyüne. Eve döndüğünde bıraktığı gibi bulduğu şeyler de vardır, değişen hayatlar da. Zamanında İSYAN ettiği hayat tarafından acımasızca cezalandırılır. Şimdi ise o DÜŞÜNCELERİN yokluğunda ölümle MÜCADELEYE koyulur atık Yusuf. Bu kez isyanı ölümedir. Artık düşüncelerin bir önemi yoktur. Yaşamın kıyısında gezerken hayata tutunmaya çalışır umutsuzca... Onur Saylak'ın oyunculuğu, yönetmen Özcan Alper'in becerisi gerçekten çok etkiliydi. Film boyunca güzel görüntülerle izleyenleri oldukça etkilemeyi başarmış yönetmen. Yusuf'un annesini canlandıran teyzeyi ise ayakta alkışlamak istiyorum. Tüm doğallığıyla filme hükmetmiş. İzlemekte çok geciktiğim bir film olmasına rağmen beni en çok etkileyen yerli yapımlardan biri olmayı başardı SONBAHAR. Filme başından sonuna kadar eşlik eden müzikler ve final sahnesi izleyenlerin içini parçalamaya fazlasıyla yetiyor. Sayısız ödül almış bu filmi, sanatsal filmlerden, hoşlananlar mutlaka görmeli.

0
+12
mutlakbutlan (Dublör) | 09 Ekim 2012, 13:10

meger sessizlik ne kadar çok şey anlatıyormuş..

0
+9
Tüm yorumlar (291)
nagehanbyr (Dublör) | 06 Şubat 2014, 16:45

Bu film yabancı bir film olsaydı bomboş bir film diye yerden yere vururdum.Bizim kültürümüzden bir parça yansıttığı için biraz daha iyimser olacağım.Vasat bir film.Müzikler güzel,fotoğraf ve manzaralar güzel.. ama bunlar bir filmde ana tema olmamalı.Yardımcı ve destekleyici unsurlar olmalı.Film dediğinin dolu bir konusu ,güzel bir kurgusu olmalı.Yardımcı unsurlar filmin ana teması haline getirilmişse ,o filmin içi boş demektir.Belgesel tadında çok ağır ilerleyen bu çalışmadan,Onur Saylak ın çekim gücüne rağmen hoşlanmadım :) N.Bilge Ceylan tarzı seven arkadaşlar bu eseride beğeneceklerdir.

Cevap Yaz
-3
+0
parantez (Profesyonel) | 26 Ocak 2014, 21:08

karadenizin eşssiz manzarası içerisinde geçen abartısız, doğal VE HER ŞEYİYLE DUYGU VE YORUMU İZLEYİCİSİNE bırakan çok iyi bir film. hala fragmanını izlerken etkileniyorum. film çok güzeldi ve etkilenmiştim sinemada izlediğim zaman. psikolojik olarak çok etkileniyosun, duygu yoğunluğu yaşıyorsun. başka bir senaryoda veya yönetmende bu hikaye ajitasyona ve absürdlüğe dönüşebilirdi. filmin en kuvvetli yanı bu ; yalın, sade, etkileyici ve VURUCU.

Cevap Yaz
0
1
TAMERYLMAZ (Amatör) | 06 Ocak 2014, 04:32

herkesinde begenecegi bi film degil duragan ilerliyor,pskoloji içerikli insanın iç dünyasındaki çelişkileri anlatan dram dolu bi film.

Cevap Yaz
0
0
seko7356 (Profesyonel) | 26 Kasım 2013, 14:38

filmi izledikten sonra yolda gördüğüm yanyana duran 3 afişten birisini sökmüştüm. afiş hala sapsağlam duruyor.

Cevap Yaz
0
0
Piarin (Profesyonel) | 29 Ekim 2013, 15:00

“…her daim düşleri peşinde koşan sabırsızlık zamanının güzel çocuklarına…”

Cevap Yaz
-1
+1
Görüşleriniz