Tehlikeli İlişki

A Dangerous Method

Tehlikeli İlişki (2011) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.0
/ 10
212 oy

25 Kasım 2011

DramGerilim

99 Dak.PT99M

Christopher Hampton

170 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

The Talking Cure isimli tiyatro oyunundan uyarlanan film; Freud ve öğrencisi Jung'un ilişkisi çerçevesinde psikanalizin doğuş sürecini ve bu iki büyük ismi karşı karşıya getirecek olan 18 yaşındaki genç kadın Sabina'nın öyküsünü anlatıyor. Freud'u Mortensen'in, Jung'u Fassbender'in ve Sabina'yı da Knightley'in canlandıracağı film şu an post-prodüksiyon aşamasında

Popüler Yorumlar
kemerlee (Artist) | 17 Şubat 2012, 18:54

Filmin en anlamlı sözü ''Aryanlara güvenmeyin, biz yahudiyiz bayan spielrein ve öylede kalıcaz''

1
+6
snmang (Dublör) | 15 Şubat 2012, 02:47

'en tehlikeli metod' Psikanalistin keskin cinsel kuramlı babası Freud ve öğrencisi Dr. Jung’un mesleki rekabeti de içeren kuramlar arası ünlü çekişmeleri bu cümleyi bir yerde okudum ve filme en çok anlatan bu düşüncedir sanırım. freud un yıllarca kanıtlamaya çalıştığı ve tepkilere yol açan Histerinin cinsel etiyolojisi üzerine kuramı. freud un cinsel takıntıları olması şüphelerinin yanında jung un mistik ve freud un sağlam teorilerinin tersine güçsüz ve duygularına yenilen bir burjuva olması.onun bu zayıflığından en fazla zararı göreninde sabina nın olması.ve nitekim dr.jung un freud un düşüncelerine ve kuramlarına karşı çıkmasına rağmen sabina yı onun tedavisine göre iyileştirmesi. filmin en açık düşüncelerinden biri ise bilinç altına atılmaya çalışılan cinsel dürtülerin insanların sosyal yaşam düzeyini etkileyecek bir biçime gelmesi. farklı saplantıları olan sabina nın hastalığının aslında çoçukluğunda gördüğü şiddetten acı duyması yerine bir şekilde haz duyması.

0
+4
Tüm yorumlar (124)
poormf (Profesyonel) | 28 Mart 2014, 10:35

Filmin 30 dakikasında iki Dr ilk buluşmalarının değerlendirmesini yapmaktadırlar. Tam 13 saattir konuşmakta olduklarını söylerler. Ama izleyiciler olarak biz onların 13 saat boyunca konuşmalarına tanıklık edemediğimiz gibi geçen süreyi ve oluşan yorgunluklarını göremeyiz hissedemeyiz (klişe de olsa en azından dolu bir kültablası, gevşetilmiş bir kravat görebilmeliydik). Yani filmin izleyiciyi içine çekme sıkıntısı burada kendini gösteriyor.

Yaka paça getirilen bir hasta ile başlar her şey ama üç erkeğin zapt edemediği o hasta ne hikmetse Dr.un karşısında (ardında) bülbül kesiliverir. Ama birden iyileştiğini hatta onun da Dr olacağını görürüz hasta kızımızın. İyileşme süreci ayrıntılı verilmeliydi ki hem kişileri hem de Dr.un öğretilerini anlayabilelim.
Bir çok filmi fazla cinsellik içerdiği için eleştiririz ama burada tersine seksüel sorunlara odaklı bir konu olduğu için daha fazla cinsellik içeren görüntülere yer verilmeliydi.
Bu haliyle kendi sorunlarını çözemeyen psikanalistlerin, derinliği olmayan yaşamlarından kesit sunan sıradan bir yapım görüntüsü veren filmde, Keira Knightly de fazlasıyla abartılı oynamış... 50/100

Cevap Yaz
0
1
gunahkarsupheci (Profesyonel) | 25 Şubat 2014, 19:08

Sigmund Freud mu izlerken hiçde anlamadım.
Yavaş ilerliyor, psikolojik türde gibi duruyor bi iç hesaplaşma.
Oyuncular iyi ama film olmamış işlenişi, kötü

Cevap Yaz
0
0
erdmznyl (Efsane) | 05 Ocak 2014, 16:12

Abi yok ben Freud'u sevmiyorum kesin :D En sevdigim aktorlerden biri oynamasına ragmen gıcık oldu isem yine var birşey demek ki :D Kişisel gıcıklığımı kenara koyarsak , psikanalizin iki ünlü ismi ve el attıkları üçüncü ismin de büyümesini anlatan film haliyle sıksa da kendini izlettirdi bir sekilde. Beyin jimnastigini sevenlere önerilir ;)

notum:5/10

Cevap Yaz
0
0
STEPHEN1A (Dublör) | 31 Ekim 2013, 23:09

Oyunculuklar gerçektende çok iyi. Ama senaryo biraz daha renklendirilebilirdi. Seyir akışı yavaş, zaman zaman sıkmaya başlıyor.

Cevap Yaz
0
0
ayca6446 (Dublör) | 03 Eylül 2013, 15:25

Film sadece Freud ve Jung'un değil; fikirlerinin çatışmasını gözler önüne seriyor.Psikoanalizin derinlerine ve Freud'un kuramlarına iniyoruz filmde.Psikolojiyle az da olsa ilgilenen birinin kesinlikle izlemesi gereken bir film.
Ve bir de Keira Knightley'e değinmek istiyorum. Şüphesiz ki hiçbir filmde olmadığı kadar etkiledi beni bu filmde... İzlerken Sabina'nın düşüncelerini duygularını, arzularını ve acısını öyle hissediyorsunuz ki..Sadece o performans için olsa yine izleyin derim.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz