Üç Renk: Mavi

Three Colours: Blue

Üç Renk: Mavi (1993) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.3
/ 10
253 oy

08 Eylül 1993

DramGizemMüzikalRomantik

98 Dak.PT98M

Krzysztof Kieślowski Krzysztof Piesiewicz

Trois Couleurs: Bleu

294 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Julie, ünlü bir besteci olan kocasını ve kızını trafik kazasında kaybeder. Kazadan yaralı kurtulan genç kadın yaşama küser ve geçmişini unutmaya çalışır.Özgürlük, Julie'nin geçmişini ardında bırakması, sorunlulukları olmadan yeni bir yaşam şeklini benimsemesidir. bu amaçla evini veçevresindeki insaları terk eder.ancak yalan ve ihtiras dolu ilişkilerin ördüğü bir ağ onu yavaş yavaş dış dünyaya çeker ve yüzleşmek istemediği hayaletlerle karşı karşıya bırakır.

Film İle Aynı Seride Bulunan Filmler

Filmi Ekleyen bodakedi
Popüler Yorumlar
ELT (Fenomen) | 10 Kasım 2013, 04:07

Üç Renk: Mavi ( Özgürlük ) Mavi sularda tek başına yüzmek...Ünlü polonyalı yönetmen Krzysztof Kieślowskinin imzasını taşıyan üç renk serisinin ilk filmi,bireysel özgürlük temasının başarılı bir şekilde ele alındığı bir yapım olmuş.Bir çoğumuzun kendi hayatımızdan bir şeyler bulabileceği estetikte bir yapım,fakat aynı zamanda herkezin duygu haline de hitap etmediğini düşünüyorum..Ağır ilerleyen ve bir o kadar da diyaloğu az, sessiz bir yapım, ama bir sessizlik ki çığlık resmen...Şiirsel bir anlatıma sahip, psikolojik çözümlemelerle izleyicinin yaşanılanlardan, verilmek istenen duyguyu kendisinin yakalaması hedeflenmiş.Yönetmenimizin ana karaktere yoğunlaşarak izleyiciyi çevresinden soyutlaştırma çabası da filmi bireyselleştirip, kişiden kişiye farklı duygu alımlarına yönlendirilmesi söz konusu...Trajik bir başlangıç yapıyor filmimiz, daha sonrasında buna paralel olarak karakterin sıkıntılı ve hüzünlü hallerini izleyiciye benimsettirme çabasına yoğunlaşılıyor.Konusuna gelecek olursak, eşini ve kızını kaybettikten sonra tüm umudunu ve yaşama arzusunu kaybeden bir kadın profili aktarılıyor...Julie karakteri izleyici karşısında geçmişinden kaçmaya çalışan, kararlı ve cesur bir kadın portresi çizse de, aslında içinde fırtınalar kopan, yanlızlığından kurtulmaya çalışan, hep yeni bir duygu arayışı içersinde olan biri. Çoğu insan sevdiği birilerini kaybettiğinde onu sürekli hatırlamaya çalışıp, eskiye dair güzel anılarını hep diri tutmaya çabalayarak yaşamını sürdürmeyi dener.Julie karakteri ise bunun aksine hayatına yeni bir sayfa açmak adına geçmişinden uzaklaşma çabası içersinde olduğunu görüyoruz. julie nin benimsediği kaçış yolu eskiyi hatırlatacak her türlü nesne ve duygudan kurtulması, evinden ve yaşadığı şehirden uzaklaşması vs. karakterin bu duygu halleri, benimsettirilmeye çalışılan kararlı duruşu ve özgürlük arayışı izleyiciye güzel yansıtılmış...Yan unsur olarak müziklerde güzel ve akılda kalıcı, filmin dramatik havasına epey bir destek sağlamış görünüyor .Bir diğer unsurki filmin başarısında büyük bir pay sahibi olduğunu düşünüyorum, mavi rengin hemen hemen her sahneye özenle yerleştirilmesi ve sürekli algılanmaya çalıştırılması. Bunda da filmdeki ana tema olan özgürlük kavramına da sürekli gönderme yapılmaktadır.Film boyunca gördüğümüz mavi renkler ile müziklerin birleşmesi karakterimizin ruh halininin anlatılmasında son derece başarılı olduğu görülüyor. Sonuca gelicek olursak bireysel özgürlük ile yanlızlık kavramlarını ele alan başarılı bir dram filmi olmuş. Eğer bu film hoşunuza giderse diğer filmler, beyaz ve kırmızıya da bir bakmanızı tavsiye ederim...

0
+15
GoGoBaBa (Dublör) | 17 Eylül 2010, 15:35

ilm Adı: Three Colors Blue - Üç Renk: Mavi [Üye Olmayanlar Linkleri Göremezler Üye Olmak İçin Tıklayınız... ] Yönetmen: Krzysztof Kieslowski OyuncuLar: Juliette Binoche - Julie Vignon (de Courcy) Benoît Régent - Olivier Florence Pernel - Sandrine Charlotte Véry - Lucille (as Charlotte Very) Hélène Vincent - Journalist (as Helene Vincent) Philippe Volter - Estate Agent Claude Duneton - Doctor Hugues Quester - Patrice Emmanuelle Riva - Mother Florence Vignon - Copyist Daniel Martin - Downstairs Neighbor Jacek Ostaszewski - Flautist Catherine Therouenne - Neighbor Yann Trégouët - Antoine Alain Ollivier - Lawyer Süre: 100 dk. Yapım Yılı: 1993 Ülke: France / Poland / Switzerland / UK Film Özeti: Julliette Binoche\'un hayat verdiği Julie, bir trafik kazasında Avrupa\'nın en önemli müzisyenlerinden biri olan kocasını ve kızını kaybeder. Hayatını anlamlı kılan herşeyi bir anda kaybetmiş olan Julie, geçmişin hayaletleriyle yaşamak yerine kendisine yeni bir yaşam kurmak zorundadır. Genç kadın, dünü bırakıp yarına bakmak isteyecek, yeniden kendi ayakları üzerinde durmaya çalışacak nihayetinde hem kendi kendisiyle; hem de geçmişten kalan, hiç söylenmemiş ve su yüzüne çıkmamış gerçeklerle yüzleşmek durumunda kalacaktır. Özgürlüğe giden yol çetindir. Avrupa sinemasının en güçlü isimlerinden olan müteveffa Krzysztof Kieslowski\'nin Fransız ihtilalinin değerlerini simgeleyen ve Fransız bayrağında vücut bulan ilkelere adanmış üçlemesinin birincisi, İngilizce konuşulan ülkeler dahil olmak üzere tüm dünyada ses getirdi. Özgürlük, Eşitlik ve Kardeşlik temalı filmlerin birincisi olan Mavi\'yi, Julliette Binoche\'tan soluk kesici bir solo performans olarak da okumak mümkün. Filmin ritmi kadar, görüntü yönetimi de akıllardan uzun zaman çıkmayacak imgelerin kapısını açıyor.

0
+8
Tüm yorumlar (66)
Myheartwithyou (Figuran) | 12 Nisan 2014, 18:11

Sadece izleyin diyorum.

Cevap Yaz
0
0
ulasture (Amatör) | 08 Nisan 2014, 01:54

Favorim şudur diye herhangi birini gösteremicem. 3 film de kendine özel anlamları olan filmlerdi. Gerek oyunculuklarla gerek kurguyla üç film de renklerini-taşıdıkları anlamlarını-seyirciye geçirmeyi başarmış.

Cevap Yaz
0
1
Battousai (Amatör) | 11 Mart 2014, 23:33

Kendine özgü bir sinematografi kullanımı ve mavinin julietteyle birlikte bana vermiş olduğu his ve duygular çok iyiydi..7.5/10..

Cevap Yaz
0
1
enthroned (Figuran) | 08 Mart 2014, 23:06

En çok bu seriden etkilendim. ben filmi yaşadım açıkçası. hissedebilmek önemli

Cevap Yaz
0
2
CamerMan (Jön) | 07 Ocak 2014, 19:52

Birbirini kıskandıran üç film.Hangisi daha iyi demek yerine hepsi birbirinden daha iyi demeyi uygun gördüğüm üçleme.Mavi dinlendirici,gerçekci ve ruhsal yaşamı anlatıcı;Beyaz akıcı,eğlendirici ve hırslı;Kırmızı etkileyici,düşündürücü ve bağlayıcı yönleriyle ön plana çıkmış olup her filmin kendine has özelliklerinden dolayı svenleri farklı olsa da gerçek olan şu ki hiçbiri olumsuz eleştiri almayacak kalitede yapımlar..Polanya sinemasını tanımak adına izlenilmesi gerken bu filmleri tavsiye ediyorum.
.

Cevap Yaz
0
3
Görüşleriniz