Birkaç İyi Adam

A Few Good Men

Bütün Fragmanlar ►
Birkaç İyi Adam (1992) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.3
/ 10
377 oy

11 Aralık 1992

1992 - ABD

DramGizemSuç

138 Dak.PT138M

Aaron Sorkin

355 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Hiç mahkeme salonuna girmemiş olmasına rağmen 60 ın üstünde dava kazanmış ve rahat kişiliği ile tanınan Donanma Avukatı Daniel Kaffe'ye Küba sınırında bir askerin öldürülmesi ile ilgili bir davanın gelmesi ile bütün sorunlar başlar. Müvekkilleri ile devamlı anlaşma yoluna gittiği için hiç mahkeme salonuna gitmeden dava kazanan Kaffe, bu sefer askerlerin cinayeti kabul etmemesi ve verilen emri uyguladıkları iddiası üzerine ve JoAnne Galloway isimli diğer donanma avukatı da işin içine girince davayı mahkemeye taşımak zorunda kalacaktır.

Popüler Yorumlar
kurosawa (Dublör) | 31 Mayıs 2012, 04:09

Filmle ilgili bulduğum birkaç ilginç not: *Yazar Aaron Sorkin, fikri kız kardeşinden (Deborah Sorkin) almış. Bu nedenle filmde dava, kadın (vekil) bakış açısından bize sunuluyor. Yani JoAnne Galloway karakteri Deborah Sorkin'den esinlenilmiş. Hikaye gerçekte yaşanmış. Guantanamo üssünde 9 asker bir askeri feci şekilde dövüp sakatlıyor. Fakat filmden farklı, olarak kurban ölmüyor. Çok kötü yaralanıyor... *Avukat Teğmen Kaffee karakteri gerçek yaşamda George W. Bush tarafından kovulan 8 yargıçtan birisi olan David Iglesias'tan esinlenilmiş. Kovulma nedeni politik bir kararmış okuduğum kadarıyla. O dönem Guantanamo ile ilgili girişimi olmuş... *Bir sahnede Danny beysbol maçı seyrederken yanında 'Misery' romanı görülüyor... Romandan uyarlanan Misery filminide bu filmin yönetmeni olan Rob Reiner çekmişti... *'Er Dawson' rolündeki Wolfgang Bodison, Rob Reiner'in mekan bakan çalışanlarındanmış. Denizcilere benzediğini düşünüp ona bu rolü uygun görüyor... *Yazar Aaron Sorkin'i bar sahnesinde bir kadınla davaları hakkında konuşurken görüyoruz... * Kaffee ile Jo arasında ilk başta aşk sahnesi düşünülmüş. Fakat sonradan bu filme uygun olmayacağına karar vermişler... * 'Efendim (sir)' kelimesi filmde 164 defa geçiyor. Ortalama 50sn. de bir geçiyor... * (2008'de) Amerikan Film Enstitüsü tarafından tüm zamanların en iyi mahkeme dramı filmlerinden 5. si olarak açıklanmış... * (2007'de) "you can't handle the truth" repliği Amerikan Film Enstitüsü tarafından tüm zamanların en iyi 100 film repliğinden biri olarak seçilmiş. Puanım:8/10

0
+6
kerpeten (Artist) | 27 Ocak 2012, 11:51

Harika bir yapım.Buradaki puanlamada haksız yapıldığını düşünüyorum.

0
+5
Tüm yorumlar (116)
nagehanbyr (Dublör) | 14 Nisan 2014, 17:03

Hala hatırladığıma göre güzel bir film.Akıl oyunlarıyla dolu mahkeme sahneleri var.Biraz eski olsa da tavsiye edebilirim.

Cevap Yaz
0
0
CONVAYNE (Artist) | 20 Mart 2014, 11:43

Filmi izleme amacım bir dava/duruşma filmi olmasından dolayıydı; aradığımı da buldum açıkçası ve filmden gayesiyle zevk aldım. Antimilitarist bir anlatımdan ziyade genel olarak askeriye içerisinde ki tanrılaşmanın ve dokunulmazlığın ve bizde de olduğu üzere rütbeciliğin bünyeye getirdiği narsizmin etkisini güzel işlemişler. Eğer sevdiyseniz yanlış hatırlamıyorsam benzer nitelikte olan General`s Doughter ve A Soldier's Story filmlerine de göz atmanızı öneririm.

Cevap Yaz
0
0
BeyzaY (Figuran) | 06 Mart 2014, 08:50

Başarılı bir mahkeme filmi olmuş insanı alıp mahkeme salinuna götürüyor ve birken kendinizi avukatın kazanmasını ister haldr buluyorsunuz.Şunu belirtmem gerekiyor ki Türkiye'de bu gibi duruşmalar olmuyor yani bi avukat çıkıp itiraz ediyorum hakim bey demez.Replikler iyi düşünülmüş Tom'un savunmasını dinlerken iyi laf diyebilirsiniz.Ama bunun yanında senaryo basit kalmış diğer mahkeme filmlerinden farkı yok tanınan oyuncuları oynatarak filmi daha iyi yapılmaya çalışılmış.

Cevap Yaz
0
0
salamanto (Dublör) | 27 Şubat 2014, 16:22

Tüm zamanların en iyi mahkeme filmlerinden biri.

Bu filmi orjinal dilinde izlerseniz oyunculukların kusursuzluğu daha da net bir biçimde ortaya çıkıyor.

İzlenmeli,

10/8

Cevap Yaz
0
0
eugene (Figuran) | 03 Ocak 2014, 22:01

jack nicholson'un bu filmdeki performansına bayıldım beeeee.!adam olağanüstü.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz