Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Rob Reiner

The Wolf of Wall Street Türkçe Altyazılı Fragman
Rob Reiner profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.1/ 10
72 oy
43 kullanıcının favorisi

Rob Reiner

ABD

6 Mart 1945

Rob Reiner Biyografisi

Robert Reiner, kısaca Rob Reiner, Amerikalı yönetmen ve aktör.

Ünlü komedi ustası Carl Reiner ve aktris Estelle Reiner'ın (1914-2008) oğlu olan Rob Reiner, 1945 yılında Bronx'ta doğdu. 1949 doğumlu kız kardeşi Annie oyun yazarlığı, 1960 doğumlu erkek kardeşi Lucas ise yönetmenlik ve fotoğrafçılık yapmıştır. 12 yaşına gelince ailesiyle birlikte Los Angeles'a yerleşen Reiner, oyunculuğa buradaki bölgesel tiyatrolarda başladı. UCLA'de drama okuyan yönetmen, "The Smothers Brıther’s Comedy Hour" adlı şov programının yazarlığını üstlendi.

İlk sinema deneyimini oyuncu olarak yaşayan Reiner, babasının hayatının konu alındığı "Enter Laughing" adlı filmde rol aldı. Daha sonraları birçok filmde irili ufaklı rollerde kamera karşısına geçen aktör, ilk ciddi ve kayda değer projesini "All in the Family" adlı TV dizisinde oynayarak gerçekleştirdi. 1971 yılında başladığı dizide 8 sene boyunca aralıksız oynayan Reiner, 2 kez En İyi Yardımcı Oyuncu dalında Emmy Ödülü kazandı. Dizideki Meathead karakteriyle kendine ait bir hayran kitlesi oluşturmayı başardı. Bu yıllarda aynı zamanda çeşitli TV filmlerinde rol aldı.

1980'lerle birlikte yönetmenliğe ciddi şekilde yönelen Reiner, 1984'te ilk yönetmenlik deneyimini 1984 yapımı This is Spinal Tap ile yaşadı. Filmde Spinal Tap adlı hayali bir rock grubunun yine hayali belgeselini çeken Reiner, tarihin en başarılı 'mockumentary' örneklerinden birine imza attı. Sonraki yıllarda Stand By Me (1986), The Princess Bride (1987) gibi filmlerle yönetmenlikte kendini kanıtladı. Sinema tarihinin en başarılı romantik-komedilerinden When Harry Met Sally... filmini 1988'de yönetti. Bir ordu-mahkeme draması olan Birkaç İyi Adam (A Few Good Men) filminde Jack Nicholson, Tom Cruise ve Demi Moore'lu şöhretli bir kadroyla çalıştı. 1995'te The American President filminde Michael Douglas ve Annette Bening başroldeydi.

İkimizin Hikayesi, Alex ve Emma, Gerçek Dedikodu adlarında 3 romantik komediyi arka arkaya yönettikten sonra 2007'de Jack Nicholson ve Morgan Freeman'ı bir araya getiren Şimdi Ya Da Asla (The Bucket List) filminde kamera arkasına geçti. Kariyerinin büyük kısmında romantik-komedi veya komedi ağırlıklı, geniş yaş aralıklarına hitap edebilen filmler yönetti.

1971'de rol arkadaşlarından biri olan Penny Marshall ile evlendi. Marshall'ın Michael Henry ile ilişkisinden 1964'te doğmuş kızı Tracy'i kendi çocuğu gibi büyüten, soyadını veren Reiner, 1981'de Marshall'la yollarını ayırdı. 1989'da fotoğrafçı Michele Singer'la evlenen Reiner'ın Jake (d. 1991), Nick (d. 1993) ve Romy adlarında 3 çocuğu daha dünyaya geldi.

Devamı
Gizle

Tüm yorumlar (8)

Avatar
oguzhankocygt (Profesyonel) | 16 Haziran 2017, 01:21

Bu yönetmenin ne zaman filmini izlesem, anılar ya da çocukluk üzerine kurulu oluyor. Romantik ve dram eserlerinin şüphesiz önde gelen isimlerinden. 4 filmini izledim: Prenses Gelin, Birkaç İyi Adam, İlk Aşk, Stand By Me. Başarısını kutladığım ve değer verdiğim bir yönetmen.

Cevap Yaz
0
0
FORHAN (Jön) | 7 Aralık 2015, 08:27

Çok başarılı filmlere imza atmış yönetmen , aynı zamanda oyunculuğu ve senaristliği de varmış . Harry Sally ile Tanışınca , Bir Kaç İyi Adam , Ölüm Kitabı,Şimdi Ya Da Asla en sevdiğim filmleri .

Cevap Yaz
0
1
koobee24 (Star) | 22 Ekim 2011, 19:56

birkaç iyi adam'ın da yönetmeni. ama sitenin yeni halinden dolayı filmografisinde görünmüyor ne yazık ki.

Cevap Yaz
0
0
FORHAN (Jön) | 7 Aralık 2015, 08:22

Sizin için eklemişler

0
0
mehmet93 (Artist) | 7 Şubat 2011, 05:27

Yönetmenin;''Benimle Kal'',''Harry Sally İle Tanışınca'' ve ''Şimdi Ya Da Asla'' filmlerini izledim izlediğim filmlerin hepsi güzeldi.Sevdiğim Yönetmenlerden birisi..

Cevap Yaz
0
1
merrick02 (Dublör) | 22 Ocak 2011, 02:32

olayları işleyiş tarzı ve seçtiği konular çok hoşuma gidiyor.Stand by me benim için en iyi filmlerden .Küçük oyuncuları hikaye doğrultusunda o kadar iyi yönlendirmiş ki..bence tarihin en iyi çocuk oyuncuları..Fliped yine çocukların başrolü çektiği bir filmi.Ve gerçekten hikayenin insani duygularla biçimlendirilmiş halinin bir insanı etkilememesi imkansız..şimdi ya da asla ise bambaşka bir yapıt.Ancak filmi sevmemde nickholsn ve freeman in katkısı da yadsınamaz.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz