Hükümet Kadın

Bütün Fragmanlar ►
Hükümet Kadın (2012) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
6.8
/ 10
1070 oy

01 Şubat 2013

Komedi

97 Dak.PT97M

Sermiyan Midyat

Hükümet Kadın 1

373 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

8 Çocuklu Midyatlı sıradan bir kadın olan Xate'nin komşularından tek farkı, kocasının Midyat Belediye Başkanı olmasıydı. Birgün, başına gelenler onun da Midyatlılar'ın da hayatını değiştirdi! Okuma yazması olmayan Xate Midyat Belediye Başkanı oldu! Mutfak işlerine girişir gibi giriştiği devlet işlerinde çocuklarının kendi aralarındaki çocukça rekabeti Midyat halkına kahkahalar attıran maceralara neden oldu. Ama hiçbir şey Xate'yi yolundan döndürmedi. 
Hükümet gibi kadın Xate, işleri elinin hamuru ile çözmenin yolunu her seferinde buldu. Midyat'ta henüz kimse farkında olmasa da sadece onun için değil tüm ülke için hayat eskisi gibi değildi aslında. Ama en azından Midyat’ın değişimine giden yol, kahkahalarla doluydu!  Filmin senaryo yazarı ve yönetmeni Sermiyan Midyat da aynı zamanda filmin oyuncularından biri. Demet Akbağ, yedi oğlu ve bir kızı  ile kendini Belediye Başkanı olarak bulan Xate karakteri ile sinema perdesinde yine unutulmayacak bir karakter yaratıyor ve seyirciye yine neşe dolu bir film vaadediyor.

Devamı
Gizle

Film İle Aynı Seride Bulunan Filmler

Popüler Yorumlar
Bong (Figuran) | 30 Ocak 2013, 16:49

Fragmanı izlemek için sayfaya gireyim dedim girmez olaydım. Sinirlerim zıpladı birden. Neymiş efendim siyaset içerikli filmler sıkıcı oluyormuş, sosyal içerikli filmler güzel değilmiş,sanatçılar siyaset yapmayacakmış. Ulan sığır sanatçı dediğin toplumun aynasıdır zaten. Kanayan yaralara parmak basacak ki insanlarda farkındalık yaratacak. Filmde işleme dizide işleme gazetede dergide yazma. Hakkını savunmayı yasakla. Oh ne ala memleket. Tamam biz demiyoruz ki avatar çekilmesin yüzüklerin efendisi çekilmesin. Onlarda çekilsin ama biraz emeğe saygı be kardeşim.

0
+19
SlayerNirvana (Dublör) | 29 Ekim 2013, 15:39

(-----)Öğretmen: Diyelim iki ineğin var. Sosyalizm 2 ineğini de alır, ondan süt üretir, sana verir. Komünizm sendeki 2 ineğin 1 tanesini alır başkasına verir. Böylece eşit olursunuz. Faşizm ise, sendeki 2 ineği de alır, sana süt satar. Xate: Or i spi çocikleri(------)Bu dünya, senden olmayanlarla hoştur. Onların sana verdiği ilimlerle, kıymetlerle, gönüllerle hoştur. Sadece senin gibiler değil, senden olmayan da çok yaşasın ki, sen de yaşa. Hele bir de onun gözüyle gör şu fani dünyayı. Herkes beyaz olsa, o zaman beyazı fark edemezsin ki. Değil mi? Ve yahut da siyah. Beyaz en güzel siyahta belli eder kendini. Beni ben yapan yegane şey, benden olmayandır. O yoksa, sen de yoksun. Ne anlamın kalır ne rengin belli olur, ne de tadın(-----)...Bu replikler en beğendiğimdi.Karşımızda tek kelimeyle nitelendirebileceğim bir film var MÜKKEMEL..Her sahnesinde öğreticilik kokan mizah kokan bir film.Bu filmin yönetmenliğini üstlenen Sermiyan Midyat alışılagelmişin dışında muazzam bir iş ortaya koymuş.Bekleneni karşılayan hatta aşan bir yapıt.Her bünyenin,verdiği mesajları anlayamayacağı ve büyük ihtimalle çok ağır eleştirilerde bulunacağı bir film.Din propagandası yapıyor diyeni mi,Türkçeyi kötü kullandı diye eleştireni mi ararsın işin kötü tarafı bu yorumların hepsi var.Böyle bir dünyada böyle bir yapımla bize insanlık dersi verdiğin için bütün teşekkürler sana Sermiyan Midyat eline yüreğine sağlık...Filmin anlatıldığı dönemde pek çok kültüre,ırka,dine kucak açan Midyatın yaşanmış hikayesidir.Farklı din,dil,ırkların kardeşçe yaşadığı bir dönemden bahsediliyor.Ta ki sözde medeniyet oralara da ayak basana kadar.O dönemlerdeki insanların yaşam şartlarını ve yaşadıkları sorunları mizahi bir dille anlatan müthiş bir film...Filmdeki müziklerde gayet güzeldi.Yaşanmış bir hikayenin sinemaya bu şekilde aktarılması takdir edilecek bir durum.Gerek oyunculuklar,gerek verdiği mesajlar gerekse Demek Akbağ her şey dört dörtlüktü.Ön yargılarınızdan sıyrılarak izleyin bu filmi...İYİ SEYİRLER...Filme puanım 9/10

0
+15
Tüm yorumlar (514)
MehmetEOquz (Figuran) | 31 Mart 2014, 16:39

Aslını isterseniz Sermiyan ilk defa yönetmen koltuğuna geçtiği için pek bi ön yargı ile yaklaştım fakat oyunculuklar ve senaryo kaliteli olunca ve bizden birşey anlatılınca kendinir orda hissediyorsun ve güzel de oluyor

Cevap Yaz
0
0
TolgaErsever35 (Figuran) | 23 Mart 2014, 17:49

Güzel bir komedi filmi.Gerçekçi bir senaryoya sahip.Gerektiği yerde de dramatik sahneler var.İnsanlar arasında ayrımcılığın olmaması gerektiğini de çok güzel bir şekilde anlatıyor.İzlemekten keyif duyacağınız bir film.

Cevap Yaz
0
0
yilmazbahadir (Amatör) | 15 Mart 2014, 17:28

film güzeldi 2 ye gerek yok diye düşündüm biraz izledim oda kendini izlettiriyor

Cevap Yaz
0
0
CONVAYNE (Artist) | 15 Mart 2014, 15:48

Alaycı bir film olmuş desem yanlış olmaz herhalde; bunda sürekli ve neredeyse her sahnede bir espri üretme çabasının faktörü de büyük. Genele serpiştirilmiş eleştiriler de iyiydi ve hiç sıkmadan kendisini izletti. Film hakkında hiç bir bilgim yoktu sondaki yazıları görünceye kadar yine Yılmaz Erdoğan`ın yazıp yönettiği bir film sandım ama Sermiyan Midyat yazmış, yönetmiş, oynamış. Daha sonra aklıma "Ay lav yu" geldi; eğer Midyat bu tarz filmlere devam edecekse takip etmeye başlayacağım.

Cevap Yaz
0
1
gunahkarsupheci (Profesyonel) | 05 Mart 2014, 20:11

Nihayet doğru düzgün ve mantıklı bi yerli komediyle karşılaştık sırf kahkahalara boğulmak için.
Güzel bi biyografi tarzlı komedi filmi olmuş. Dil bilgisi esprileri gerçekten komikdi bi okadarda anlamlı.
Demet Akbağ bu filmde de ne kadar iyi bir komedi oyuncusu olduğunu kanıtlamış bulundu.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz