Görüyorum ki benden uzun süredir
haber alamamışsın! Vizyona giren filmlerden ve en son gelişmelerden anında haberdar olmak ister misin? İzin Ver Daha Sonra
Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Demet Akbağ

Hedefim Sensin (2018) Fragman
Demet Akbağ profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.3/ 10
1825 oy
2336 kullanıcının favorisi

Demet Akbağ

Türkiye

23 Aralık 1959

Demet Akbağ Biyografisi

Demet İybar, bilinen adıyla Demet Akbağ, tiyatro, dizi ve sinema oyuncusu. Bir Demet Tiyatro'daki Lütfiye rolüyle tüm Türkiye'de tanınmıştır.

1959'da İzmir'de dünyaya geldi. Benan ve Oktay İybar çiftinin çocuğudur. Sedef ve Kemal adlarında iki kardeşi vardır. 1982 yılında amatör olarak başladığı tiyatro hayatına, 1983 yılında dahil olduğu Gönül Ülkü - Gazanfer Özcan Tiyatrosu ile devam etti. Kurulduğu tarihten beri çalıştığı Beşiktaş Kültür Merkezi'nin (BKM) dışında, Kent Oyuncuları, Hadi Çaman, Yeditepe Oyuncuları, Devekuşu Kabare, Dormen Tiyatrosu ve Ortaoyuncular gibi topluluklarla çalıştı. Sinemaya 1980'li yıllarda giriş yapan Akbağ, Kemal Sunal'ın Davacı filminde küçük bir rol almıştı.

1997 yılında Yılmaz Erdoğan ile birlikte pek çok başarılı tiyatrocuyu bünyesinde barındıran 'Bir Demet Tiyatro' dizisinde yer aldı. Yine büyük ilgi toplayan ve Yılmaz Erdoğan ile birlikte çalıştığı 'Otogargara', 'Sen Hiç Ateşböceği Gördün mü?' ve 'Bana Bir Şeyhler Oluyor' adlı oyunlarda yer aldı. Vizontele filmindeki Siti Ana, Neredesin Firuze'deki Firuze, Organize İşler'deki Nuran rollerinin ardından Eyyvah Eyvah film serisindeki Firuzan, Hükumet Kadın filmlerindeki Xate ve Nadide Hayat'taki Nadide rolleriyle sinema izleyicisinin beğenisini kazandı.

Televizyon ekranında yer aldığı diğer yapımlar ise 'Ölümsüz Aşk' adlı dizi ve Reha Muhtar Hülya Avşar ve Beyazıt Öztürk ile birlikte yorumcu olarak yer aldığı 'Pişti' programıdır. Ayrıca Süper Aile adlı yarışma programının sunuculuğunu yapmıştır.

1981'de İskender Akbağ ile evlenip 1984'te ayrılan sanatçı, sanat kariyeri boyunca ilk eşinin soyadını kullandı. Bir süre Saim Arpad ile evli kalan Akbağ, 1999'da Zafer Çika ile 3. evliliğini yaptı. 2000 yılında Ali Çika adlı bir erkek çocuğu dünyaya getirdi.

Devamı
Gizle

Popüler Yorumlar

JimAbbott (Jön) | 24 Haziran 2013, 23:01

Sermiyan Midyat'ın da dediği gibi "Vücuduyla şive yapabilen tek oyuncu." Her filme yakışan hatta oyunculuğuyla filmin çok daha iyi olmasını sağlayabilen nadir insanlardandır kendisi.

0
12
LOsTGrL (Star) | 16 Nisan 2013, 22:31

Demet Akbağ rolünü içtenlikle canlandırabilen sağlam oyuncu ama son hali gerçektende çok kötü..oyunculuk anlamında söylemiyorum bunu yüzüne yaptırdığı botox ciddi anlamda mimiksiz kalmasına ve yapay görünmesine sebep olmuş..bu oyuncular için dezavantaj özellikle komedi oyuncusu için kaldıki demat akbağ genelde hep komedi içerikli yapımlarda yer alan oyuncu kısacası natürel olması daha iyi bir seçim olurdu..

0
10

Tüm yorumlar (382)

Avatar
AlexisTR (Profesyonel) | 26 Şubat 2018, 20:09

Görevimiz tatil filminde olmamalıydın ablaa

Cevap Yaz
0
0
Tuğçe Topçuoğlu (Amatör) | 23 Kasım 2017, 16:39

Türkiye’nin gelmiş geçmiş ennn başarılı kadın tiyatro ve Sinema oyuncusu .üstüne yok

Cevap Yaz
0
1
MS (Dublör) | 4 Nisan 2017, 11:15

Benim için hiç bir zaman komik bir kadın olmadı. Ama oyunculuğuna diyecek bir şey yok. İlk defa Kış Uykusu filminde tam anlamıyla beğendim. Sinema tarihi için değerli bir kişilik.

Cevap Yaz
1
0
tellislam (Profesyonel) | 5 Şubat 2017, 22:56

Türk sinemasındaki en iyi kadın oyunlarından birisi. Bir çok role uyum sağlayabiliyor. Hem tiyatro hem de sinema filmleriyle gerçekten iyi bir oyuncu...

Cevap Yaz
0
1
esinkp (Dublör) | 1 Şubat 2016, 01:18

Ya sen nasıl bir oyuncusun çok ama çok severek hatta bayılarak izliyorum. Her role bürünebiliyo. Başka başka rolleri aynı kalite ile canlandırabiliyo. Sadece mimikleriyle güldürebiliyo. Kesinlikle Türkiyedeki en iyi kadın oyuncuların başında geliyo.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz