Gecenin Sıcağında

In The Heat Of The Night

Gecenin Sıcağında (1967) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.7
/ 10
31 oy

1967 - ABD

DramGerilimGizemSuç

109 Dak.PT109M

Stirling Silliphant

21 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Irkçılığın gündemde olduğu 1960'lı yılların ortası için bir dönüm noktasıydı. Kuzeyli zengin ve güçlü bir sanayicinin bir gece Mississippi'deki küçük tarım kasabası Sparta'da öldürülmesinin ardından, bomboş tren istasyonunda gece trenini bekleyen iyi giyinmiş, siyahi bir yabancı, sırf derisinin rengi nedeniyle baş zanlı olarak tutuklanır... Ancak, kurnaz, haddinden fazla kilolu, çiklet çiğneyen, çenesi kuvvetli, maganda Şerif Bill Gillespie'nin karşısına getirilen adamın Philadelphia'nın bir numaralı cinayet uzmanı Virgil Tibbs olduğu anlaşılır... Irksal önyargılarına rağmen iyi bir kanun adamı olan Gillespie ile Tibbs arasındaki husumet, Tibbs'in Colbert vakasında yeni tutuklanmış bir zanlının masumiyetini çabucak kanıtlaması üzerine daha da kızışır. Belediye başkanı, Gillespie'ye, Tibbs'in de vaka üzerinde çalışmasının yararlı olabileceğini söyler: katili bulabilir, olmazsa günah keçisi olarak kullanılabilir...

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen Sinemahser
Tüm yorumlar (12)
fugenatasoy (Amatör) | 08 Mart 2014, 16:54

Her yönüyle çok başarılı bir polisiye klasiği. Kazandığı 5 Oscar ödülünü hakeden bir film.

Cevap Yaz
0
1
CamerMan (Jön) | 08 Mart 2014, 17:15

Rod Steiger'e hayran olmamak elde değil..Çok iyi performans göstermiş..Film zaten akıcı ve dokunaklı geldi bana..

0
1
sinemagoria (Jön) | 30 Ocak 2014, 19:42

Günümüzde hak, hukuk, eşitlik, özgürlük(?) kavramları yüzünden insanları katleden bir ülkenin ırkçılıkla olan sorununu çözememesi doğal sanırım. Polis olmayı seçen bir siyah üzerinden ırkçılık belasını eleştirmek tam bir liberal hollywood çakallığı. Sidney Poitier inanılmaz sabrı sayesinde beyaz adamlardan en azından birinin önyargısını kırıyor. Öyle ya, önce polis olursun sonra avukat sonra savcı, senatör, beyaz saraya kadar yolu var. Her kademede biraz daha beyazlaşırsın, için dışın kapkara bir nazi olana kadar.. İzlemeye değer bir filmdi.

Cevap Yaz
0
1
tiele (Amatör) | 15 Kasım 2013, 19:19

iyi bir senaryo ve ters köşe bir final. tam, ne kadarda da göstere göstere finale gidiyoruz derken film beni finaliyle şaşırttı. üstelik bu finale ulaşmak aklımın ucundan bile geçmemişti. tabi filmin bunlara rağmen içinde bazı mantıksızlıklarda vardı. çekildiği yılı düşünerekten bu mantıksızlıklar göz ardı edilebilir diye düşünüyorum. suç polisiye türü için dönemi açısından önemli bir film.

Cevap Yaz
0
0
fthgzl79 (Amatör) | 18 Temmuz 2013, 21:11

Ben filmden anlarım ve özellikle polisiye filmlere bayılıyorum diyen birisi bu filmi izlemeden ölmesin..Dört dörtlük bir film..10/8,1

Cevap Yaz
0
1
CamerMan (Jön) | 21 Nisan 2013, 17:00

senaryosunu ve Rod Steiger'in oyunculuğunu beğendiğim bir film..biraz daha zaman harcanıp gizemliliği artırılsaydı daha da iyi olabilirdi..yinede türünde iyi film..

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz