Mavi Yasemin

Blue Jasmine

Mavi Yasemin (2013) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
6.9
/ 10
123 oy

27 Eylül 2013

2013 - ABD

DramKomedi

98 Dak.PT98M

Woody Allen

46 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

New York'lu çekici ve göz alıcı bir ev kadını, son derece gösterişli bir yaşam sürmektedir. Ancak parasını bu denli cömertçe harcaması nedeniyle büyük bir mali krizin içine sürüklenir ve iflas etmenin eşiğine gelir. Tek çıkış yolu ise San Francisco'da tanıştığı ve kendisine finansal anlamda yardım edeceğini düşündüğü adamı bulmak için San Francisco'ya gitmektir...

Popüler Yorumlar
kemalyardimsever (Amatör) | 05 Mart 2014, 10:04

1935 doğumlu yaşlı kurttan nefis bir yapım. kendisinin son dönem filmlerinin en iyisi diyebilirim. barcelona ile beraber tabi ki. hiç uzatmadan ( 98 dakika ) tamamiyle dolu diyaloglar ile, insana "sinema" sihrini hatırlatan bir film nasıl çekilir? bu kadar "sıcak" bir görüntü yönetimi nasıl sunulur? şarkılar nasıl bu akdar retro ve güzel olabilir? hepsini blue jasmine'de buluyoruz. hikayenin özü çok basit fakat allen'nin yönetimi ve her bir sinematik elementi ile tam seyirlik bir hikaye olmuş. cate blanchett öyle bir oyunculuk resitali sergiliyor ki; sanki film içerisindeki karakterlerle değil bizzat sizle konuşuyor, size anlatıyor. içinde bulunduğu ruhsal karışıklığı en komik anından en travmatik anına kadar hissediyorsunuz. akademi ödüllerinde de bence en güçlü adaylardan bu yıl da. sevebileceğiniz bir yemek, usta bir ahçının elinden sofranızda resmen. allen filmlerini/tarzını sevenlere kesinlikle tavsiyedir.

0
+6
muzaffercinar (Amatör) | 06 Mart 2014, 01:20

Cate Blanchett'in kusursuz oyunculuğuna hayranlıkla kendimi kaptırdığımdan filmde ne oldu ne bitti tam kavrayamadım. Jasmine çok derin bir karakter. Dediği gibi insan belli bir yere kadar travmalara dayanabiliyor, sonra ise strese yenilip çığlık atmaya başlıyor. Onun bütün çığlıklarına tanık olduk gerçekten. Geçmişi bir türlü peşini bırakmıyor. Ama geçmişini 'Louis Vuitton' marka valiziyle her yere yanında taşıyan da bizzat kendisi aslında! Jasmine, karmaşık ruh hali ve egzantrik yapısıyla abartılmaya müsait bir karakter. Ama Cate Blanchett o kadar ölçülü bir şekilde yansıtmış ki perdeye! Film boyunca 'saatlerce ağlamış ve gözyaşları kuruyup yüzünde kala kalmış' gibi hüzünlü ve nemli bir ifadesi olmasına rağmen her sahnede göz kamaştırıyor. Bu film her şeyden önce bir aktristin, oyunculuğunun zirvesine nasıl çıkabildiğine ve tek başına bir filmi nasıl sırtlanabildiğine tanık olmak için bile izlenebilir bence!

0
+4
Tüm yorumlar (53)
mevsimler (Dublör) | 08 Nisan 2014, 01:52

" Parayla saadet olmaz ".Woody Allen üstadın elinden çıkmış Cate Blanchett'in harika oyunculuk sergilediği başarılı güzel bir film.Filmin konusu başarıyla işlenmiş.

Cevap Yaz
0
0
ApoSolcan (Figuran) | 03 Nisan 2014, 03:33

filmin senaryosu biraz ağır ilerliyor olabilir ama yinede güzel bir filmdi hele kadının oyunculuğu bir harikaydı......

Cevap Yaz
0
0
secoseco (Amatör) | 21 Mart 2014, 19:46

Bu kadın patates soysa seyrederim..

Cevap Yaz
0
0
eren9455 (Profesyonel) | 16 Mart 2014, 00:20

Cate Blanchett diyorum,oyunculuğu diyorum,size diyorum.O ne mükemmel bir oyunculuktu demeliyim.Film konu itibariyle pek sarmasa da oyunculuklar aldı götürdü filmi diyebilirim.Yalnızca Cate değil yardımcı oyuncu rollerindeki karakterler de gayet sağlamdı.Özellikle üvey kardeş ve onun sevgilisi rolündeki ikili gayet sağlam oyunculuklar sergiledi.Film de fena sayılmazdı hatta iyiydi diyebilirim.Süresinin kısa tutuluşu da bu tarz bir filmde doğru bir tercih olmuş diyebilirim. Oscar'lık bir performansı izlemenin zevki de ayrıydı doğrusu.Puanım 7.5/10

Cevap Yaz
0
0
MrDurden (Efsane) | 12 Mart 2014, 09:51

- Vineyard'da bu müzik çalıyordu.Mavi Ay .. Eskiden sözlerini biliyordum.Şimdi hepsi karmakarışık..

Uzaktan göründüğü kadar güzel ve parıltılı olmayabilir her şey.Sahip olmak istediğin hayatın ağırlığını kaldırabilmek,iyi şeyler dışında,olabilecek kötü şeylere de göğüs germek gerekir. Jasmine bu birbirine zıt gerçeklerin arasında sıkışıp kalmış bir karakter.Ne yapacağını bilemeyen,kendini tamamen bir bilinmezliğin içinde bulan ve bütünüyle kaybolmuş bir kadın..

Güzel yaşamının kırılma evresinde yaşadığı şok,hayatının geri kalanına tamamıyla hükmediyor.Mükemmel bir yaşamdan,bir anda kendi ayaklarının üzerinde durmak zorunda olduğu yaşama geçiyor.Ve haliyle bu çok sert gelecek bir şok ve altından kalkabilmek de güç istiyor.Bunun üzerine yaşadığı hayal kırıklıkları,travmaları,ruh hali açısından da iç açıcı olmuyor..Aşk onun en büyük hayal kırıklıklarından ama her şeye rağmen hayat devam ediyor ve o da bunun farkında..

Aslında filmin konusu tek bir karakter; Jasmine. Filmin ismi gibi onun hayatı bu.Film zorlukla geçen hayatında,yani şimdiki zamanda geçerken,geçmişteki güzel hayatı feedbackler eşliğinde sergileniyor.Ve aradaki ayrımı çok daha rahat görebiliyorsunuz..Woody Allen bu şekilde filme güzel bir geçiş kazandırmış..

Elbete Cate Blanchett.. Anlık sürelerde,birbirinden çok farklı ruhsal portreler çizen bu kadını alkışı hak edecek şekilde yansıtıyor.Kendi halinde,tamamen hayatın içinde pek çok örneği olan bu tarz karakterleri canlandırmak daha güçtür.Ama bu filmdeki performans bu zorluğun sınırlarını çoktan aşmış.Mükemmeldi film zaten Jasmine karakteri çevresinde ve dolayısıyla bu karakter için izlenir.Ve mutlaka görülmeli diye düşündüğüm bir performans ki zaten bu yıl Oscar ödülüne layık görüldü..

Puanım: [7/10]

'İyi seyirler'..

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz