Yasak Bölge 9

District 9

Bütün Fragmanlar ►
Yasak Bölge 9 (2009) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.8
/ 10
1826 oy

06 Kasım 2009

Bilim KurguAksiyonGerilim

112 Dak.PT112M

Neill Blomkamp Terri Tatchell

9. Bölge

1479 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

30 yıl önce uzaylılar dünyayla ilk bağlantılarını kurarlar.İnsanlar onlardan ya bir saldırı ya da büyük bir teknolojik ilerleme geleceğini bekliyorlardır. Fakat hiçbiri olmaz. Aksine, kendi gezegenlerinde son hayatta kalan uzaylılar sığınmak için dünyamıza gelirler. Tüm dünya devletleri onlarla ne yapacaklarını tartışırken, yaratıklar Güney Afrika'da District 9 olarak tanımlanan bir yere geçici olarak yerleştirilirler. Artık, uzaylıların dünyada bulunmasıyla ilgili sabırlar tükenmiştir. Uzaylılar üzerindeki kontrol, Multi-National United MNU'a verilmiştir. Bu özel şirket eğer uzaylıların silahlarından yapabilirlerse muazzam paralar kazanma peşindedir. Fakat şirket başarısız olmuştur, çünkü silahların aktivasyonu için gereken şey uzaylı DNA'sıdır. Bir MNU çalışanı olan Wikus van der Merwe, DNA'sını değiştiren gizemli bir virüsü kapınca, insanlar ve uzaylılar arasındaki tansiyon had safhaya gelir. Aynı zamanda Wikus en fazla peşinden koşulan ve en değerli adamı olmuştur. O, uzaylıların teknolojisini çözecek anahtardır. Şimdi Wikus'un bulunduğu düşmanca ortamda saklanacak sadece bir yeri vardır: District 9.

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen TheSoloist
Popüler Yorumlar
mertercan (Artist) | 02 Şubat 2013, 13:20

defalarca söylediğim gibi bilim-kurgu en sevdiğim film türüdür. ama benim için bilim-kurgu ikiye ayrılır; biri boyutlardan boyutlara atlama, diğeri de uzaylı barındıran bilim-kurgular. bu zamana kadar onlarca uzaylı filmi izledim. hemen hemen hepsinde uzaylılar, insan ırkından daha üstün varlıklar olarak gösterildiler. insan ırkı, "ezik kesim"i temsil ediyordu filmlerde ama D9'da bu döngü ters işliyor. insan ırkı üstün, uzaylılar ise ezik kesim. böyle olunca da uzaylılar-karidesler insanları öldürdüğü zaman ister istemez mutlu oluyorsunuz. bir de karideslerin duygularını resmen hissettim. çok gerçekçiydi efektler. hiç bir yapaylık da görmedim açıkçası. kısaca söylemek gerekirse bu zamana kadar izlediğim en iyi uzaylı filmlerindendir D9..

0
+11
VFV (Star) | 24 Haziran 2013, 10:53

Yapımcılığını Peter Jackson'un yaptığı film bence Peter Jackson imzalı en kaliteli filmdir. Görsel efectler açısından zengin tempolu bir bilimkurgu filmini 30 milyon dolar gibi mütevazi bir bütçeyle çekmek de Ustalık işidir. Her ne kadar tecrübeli olmasa da yönetmen bu işinin eri olduğunu gösteriyor bu film ile. Türünün son örnekleri olan uzaylılar dünyamıza gelmişlerdir ve biz misafirpelver insanoğlu onları bir yere toplayıp hapsetmişizdir. İlk defa insanların uzaylılardan baskın olduğu bir film izliyoruz her ne kadar saçma olsa da. Çünkü eğer Uzaylılar bizim dünyamıza gelebilecek teknolojiye sahipseler Hem teknolojik açıdan hemde zeka açısından bizden öndedirler demek yanlış olmaz. Bu açıdan bakarsak insanların uzaylılara baskınlığı pek de mantıklı değil. Yinede filmin konusu bu şekilde bunu kabul görüyoruz.

0
+10
Tüm yorumlar (1161)
eski_dede (Amatör) | 03 Nisan 2014, 20:34

Film biraz garip olmuş Uzaylı hayat kadınları , Uzaylı uyuşturucu kaçakcıları vs.. Ancak film akıcı bir şekilde ilerliyor , bilim kurgu meraklılarına öneririm , ancak boş zamanınız varsa izleyin vaktiniz kısıtlıysa diğer bilim - kurgu filmlerine göz atın bence .

Cevap Yaz
0
0
ozlmakyl (Amatör) | 18 Mart 2014, 17:32

Ne senaryo özgün ne film harika, zaman kaybı.

Cevap Yaz
-1
+0
ismail_ozcanlars (Amatör) | 05 Mart 2014, 18:54

Senaryo özgün.. film komple özgün çalıntı hiçbir obje göremedim :) yapımcıda peter jackson. güzel filmdi bence

Cevap Yaz
0
0
knezlik (Dublör) | 12 Şubat 2014, 17:46

bu kadar gerçekçi efekt ve değişik örgü ancak bu kadar kötü anlatılabilirdi diyorum. Hareket noktası çok değişik: İnsanlar uzaylıları barındırıyor. Uzaylılar daha pısırık kalıyor diyebiliriz(diğer filmlerden farklı) ancak bir yerden sonra uzaylı filmlerin aksiyonun yükselmesini bekliyorsunuz o da olmayınca sıkılmaya başlıyorsunuz. Filmin sorunu da bu bence. O sonlara doğru uzaylının kurtulmasını sağlamak beni tatmin etmedi. Ancak yine de değişik bir film olduğunu kabu letmek gerekir

Cevap Yaz
-1
+0
joker29 (Artist) | 16 Şubat 2014, 17:10

ALLAH'ın salağı bilip bilmeden laf atıyorsun filme. Film'im bütçesi 30 milyon dolarlarda falan. Efektler o yüzden mi kötüydü acaba. Aksiyon falan demişsin. Acaba nerenle izlemişsin.

0
1
deniz_s_sevgi (Dublör) | 23 Ocak 2014, 13:09

30 milyonluk bir büççeyle 300 milyon kazanan bir film her film bunu yapamaz

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz