Pir Sultan Abdal

Pir Sultan Abdal (1973) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.7
/ 10
26 oy

01 Kasım 1973

BiyografiDram

114 Dak.PT114M

Agah Hün Pekcan Koşar Nevin Akkaya Hayri Esen Ayşin Atav

Mehmet Aydın

18 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Pir Sultan’in asıl adı Haydar’dır. Sivas ili, Yıldızeli ilçesi, Çırçır Nahiyesi Banaz Köyünde doğmuştur. Bir Bektaşi ocağının Piriydi. Sosyal ve inanç isyanının başını çekmiştir. Bu olay, Kanuni Sultan Süleyman ( 1520-1566) ve Şah Tahmasap (1524-1576) zamanında olmuştur. Şah Tahmasap, Şah İsmail’in oğluydu ve adı Pir Sultan’ın şiirlerinde geçmektedir. Pir Sultan’ın müritleri arasında Hafik ilçesi, Sofular Köyünden gelen Hızır isimli bir derviş vardı. Hızır, Pir Sultan’ın iznini alarak İstanbul’a gitmiş ve şansı açılmış, Paşa ve Beylerbeyi olmuş. Efsaneye göre, Pir Sultan, Hızır’a: “Gidip okuyacaksın. Paşa, hatta vezir olacaksın. Fakat beni asmağa geleceksin!” diye söylemiş. Pir Sultan Osmanlının zulmüne karşı ayaklandığında, Paşa olan Hızır, isyanı bastırmak görevine tayin olmuş. Pir Sultan Hızır tarafından tutuklanıp Sivas Toprak Kalesine konmuş ve idama mahkum edilmiştir. Tekrar efsaneye göre, Hızır Paşa, Pir Sultan’ın hayatını kurtarmak için O’ndan “Şah” kelimesini kullanmadan üç nefes istemiştir. Pir Sultan sazını alıp Şah’ı öven üç nefes söyledi. Fakat bu övgü İran Şahını değil, Şah-ı Merdanı, yani Ali’yi anlatıyordu. Pir Sultan asıldı ve Hızır Paşanın adı lanetle anıldı.

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen camur
Tüm yorumlar (11)
nlnkg (Amatör) | 03 Ocak 2014, 12:58

mükemmel bir film ve filmi her izlediğimde ağlamaktan kendimi alamam .Fikret Hakan gerçek bir pir sultan gibi oyunculuğu müthiş iyiki bu film çekilmiş ve bizler de bu mükemmel filmi izlemiş ve özümsemiş olduk.Şu an bu filmde aramızdan ayrılmış bir çok sanatçı bulunmaktadır.Bunlar gerçek sanatçıdır arkadaşlar ve her daim yaşatılmalı ve gelecek kuşağa aktarılmalıdır .

Cevap Yaz
0
0
DeluxEXREVULATON (Amatör) | 25 Kasım 2012, 17:24

Biz bir ölür, bin diriliriz

Cevap Yaz
0
0
BASKENT1919 (Figuran) | 16 Temmuz 2012, 22:16

Tüylerimi diken diken ediyor bu film. " Biz bir ölür, bin diriliriz "

Cevap Yaz
0
1
bayramses (Amatör) | 04 Haziran 2012, 17:10

belgesel gibi mükemmel bir film.

Cevap Yaz
0
2
Hellgirl (Profesyonel) | 27 Eylül 2011, 01:01

Sofu mezhebimi neden sorarsın?Biz Muhammed Ali diyenlerdeniz.Gözlüye gizli olmaz ne ararsın?Biz Muhammed Ali diyenlerdeniz.Eğnimize biz kırmızı giyeriz,Halimizce biz de mana duyarız.İmam Cafer mezhebine uyarız,Biz muhammed Ali diyenlerdeniz. Her kulun çırağın yaksa Hak yakar,Mumin olanları katara ceker.Aslımız On iki İmama çıkar,Biz Muhammed Ali diyenlerdeniz. Muhammed Ali'dir Kırklar'ın başı,Anı sevmeyenin nic'olur işi.Yezit'e lanetle atalım taşı,Biz Muhammed Ali diyenlerdeniz. Biz tüccar değiliz, alıp satmayız,Erenler malına hile katmayız.Gönlümüz geniştir, biz kin tutmayız,Biz Muhammed Ali diyenlerdeniz. İlkbaharda açılmıştır gülümüz,Hakk'ın dergâhına gider yolumuz.On iki İmamı okur dilimiz,Biz Muhammed Ali diyenlerdeniz.Pir sultan'ım söyler ganidir gani,Evveli Muhammed, ahırı Ali.Anlardan ögrendik erkanı, yolu,Biz Muhammed Ali diyenlerdeniz.-Pir Sultan Abdal-

Cevap Yaz
0
2
deenniizz (Dublör) | 27 Eylül 2011, 14:28

ne güzel bir deyiş Biz Muhammed Ali diyenlerdeniz sanırım her şeyi özetliyo

0
2
Görüşleriniz