Düşler, Tutkular ve Suçlar

The Dreamers

Düşler, Tutkular ve Suçlar (2003) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.1
/ 10
296 oy

26 Mart 2004

2003 - FransaİngiltereİtalyaABD

DramRomantik

112 Dak.PT112M

Gilbert Adair

280 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Üç öğrencinin birbirlerinin hayatlarını ve cinselliklerini test ettikleri ve nereye kadar gitmeye cesaret edeceklerini gösteren bir film...
Isabelle ve erkek kardeşi Theo, anne babaları tatile gittiğinde Paris’te öğrenim gören Amerikalı öğrenci Matthew'u sevlerine davet ederler. Üçlü, evde kaldıkları süre boyunca kurallarını kendilerinin koydukları akıl oyunlarıyla birbirlerinin duygularını ve cinselliklerini keşfe çıkarlar.
Fransa'nın politik çalkantı içinde olduğu 1968 yılında geçen film, arka planda dönem gençliğinin yükselen sesini beyazperdeye yansıtıyor.

Filmi Ekleyen sputnik
Popüler Yorumlar
abdllhyldz (Amatör) | 28 Mart 2012, 20:31

erotizmin bu denli yoğunlukta olup senaryoyu gölgelemediği ender yapımlardandır buda zaten bertolucci gibi bir adamın yapabileceği bir iştir buna ek olarak eva green filmi sırtlamıştır

0
+9
ana-lucia (Star) | 03 Mayıs 2012, 11:16

Filmde erotizmden kurtulup konuya ulaşırsanız gerçekten çok başarılı olduğunu görürsünüz.Eva Green oldukça cesur ve muhteşem bir performans sergilemiş zaten.Oldukça başarılı,hüzünlü, duyguları çok iyi yansıtan bir dönem filmi.

1
+8
Tüm yorumlar (107)
missslepless (Figuran) | 29 Mart 2014, 19:51

Filmin açıklamasını izleyen biri yazsın, rica ediyorum. Harikaydı...

Cevap Yaz
0
0
gunahkarsupheci (Profesyonel) | 11 Mart 2014, 23:26

İlk olarak filmi boş bir kafayla izlemek gerekir. Aynı zamanda psikolojik. Çünkü ne kadar odaklanırsanız o kadar iyi anlarsınız anlatılmak isteneni. Ve bu Bertulocci gibi bir yönetmende ise daha da zorlaşıyor anlamanız ama bi o kadarda uç noktalara değinip eşi benzeri olmayan, sorgulatan mesajlar veriyor etkileyici bi anlatım işlenişiylede.
Film o dönemin fransız tarihindeki en önemli dönemini anlatıp sadece bunla kalmayıp sinemayı katıyor ve ayrıcada Freud'un psikoanalitiğinde bişeyler katmış olduğunu görüyoruz.
Fazlaca çıplak, cinsel sahnelerin olması insan derinliğini ve ruhsal yapısını anlatmak olarak kullanıldığını düşünüyorum. Her erotizm sahnesinde apaçık belli oluyor. Örneğin Isabella'nın sevişmenin ilk adımlarında ağlaması, her bi yakınlaşmada farklı bi tavırların, sözlerin, bakışmaların vs. olaya girmesi.
Güzel bir girişle başlayıp evin içerisiyle devam ediyor. Evin atmosferi filme daha bi etkileyici hava katıp çok iyi becerilmiş.
Eva Green çok ustaca bi şekilde çıplaklığını hissettirmeden karakterine odaklanmamızı başarıyla sağlıyor. Filmi çok başarıyla sırtlamış ayrıca.
Kardeşler halen çocuk olarak kalmışlar yaşları ne kadar ilerlesede halen çocuk ruhlu olup beraber çıplak şekilde aynı yatakta yatıp, birlikte banyo yapabiliyorlar işte burda halen çocuk kalma bir iç mesaja değinilmiş.
Kısaca çok etkileyici herşey hakkında felsefik yorumlar, farklı düşünceler, usta klasik filmlerden karelerin yer almasıyla etkileyici göndermeler yapılmış. Dikkatli izlerseniz, size çok farklı şeyleri gösterip bakış açınızı değiştiriyor. Erotizm sahneler sadece araç olarak kullanılmış olmakla insana dair en önemli konuların, filmin anlattığı mesaj bunlarda gizli, derinlerde.
Hep bi sorgulatmalarla gidiyor film, sürükleyici, etkileyici. İnanılmaz, başarılı.

Cevap Yaz
0
0
5Beckenbauer5 (Dublör) | 11 Mart 2014, 17:57

Beklentimi yüksek tutmuştum, senaryo olarak bir farklılık bekliyordum ama aradığımı bulamadım. Ben daha çok Paranoid Park gibi birşey bekliyordum, Ken Park gibi çıktı.

Cevap Yaz
0
1
By (Jön) | 20 Şubat 2014, 17:45

İzlerken güzeldi de gelip buradaki yorumları okuyunca filmi anlamadığımı fark ettim. Tamam o sarışın çocuğun ikiz kardeşlere dahil olması ile yavaş yavaş tutkunun esiri olmasını anlayabilirim. Benim anlamadığım nokta filmin geneline eş değer sanırım. Neyse fazla uzatmayacağım. Arada sırada felsefi konuşmalar geçtiği için ben sevdim filmi. Gayette sanatsal duruyor, hoş bir tarzı vardı. Lakin filmin türüne erotik terimi de eklenebilir tabi.

Cevap Yaz
0
1
ulasture (Amatör) | 30 Ocak 2014, 03:35

Öncelikle film çok başarılı bir tarih filmi.68 Fransa olaylarında kapitalizm,faşizm hatta vietnam savaşına dayanarak militarizme karşı bir duruş sergiliyor.Bunun yanı sıra o dönem gençlerinin psikolojik ve felsefik yapıları Eva Green in de usta oyunculuğuyla çok iyi anlatılıyor.Film her ne kadar fiziksel olarak erotizmi çağrıştırsa da konuya odaklanınca çok ayrı bir boyutta hayretle izlenebilecek bir film (7.8/10)

Cevap Yaz
0
2
Görüşleriniz