Sokak Kızı İrma

Irma La Douce

Sokak Kızı İrma (1963) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.0
/ 10
32 oy

1963 - ABD

DramKomedi

147 Dak.PT147M

Billy Wilder

34 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Filmde Irma adında bir sokak yosması hem boşvermiş hem de sokaktaki satıcısından çeken bir kadındır. Sokaktaki kadınlar çalışırken satıcıları para kazanmakta ve meşhur barda harcamaktadır.
Bir gün Fahişelerin çalıştığı sokağa atanan Fransız polis memuru Nestor, sokakta süren ticareti fark edip, baskın yapar. Polisle kadın tüccarları arasındaki anlaşmaya sekte vurunca da işinden olur...Sokağa düşen Nestor, İrma'ya aşık olmuştur. Onun diğer erkeklerle görüşmesini kıskanmakta ve bir çözüm aramaktadır...

Tüm yorumlar (16)
CONVAYNE (Artist) | 18 Nisan 2014, 11:17

Yeşilçamın bire bir olmasa bile yeniden çektiği ve etkilendiği orjinali fransız tiyatrosu olan ama filmi bir sinema klasiği. Zamanında trt tiyatro oyunları yayınlardı Gülriz Sururi oynardı ama tiyatrosu filminden biraz daha ağırdı. Bu bakımdan film hem daha yumuşak, samimi ve içinizi ısıtan sıcaklıkta. Shirley Maclaine film boyunca çok sevimliydi. Filmde en çok dikkat edilmesi gereken ber repliği bir kenara not edilmesi gereken "Bıyık" lakaplı barmendi. Resmen hayata dair sözler edip iç burkan detaylar vermekte.
My name is earl de ki Yengeç Adam karakterinin Bıyık ile benzerlikler taşıdığını gördüm.

Cevap Yaz
0
0
CONVAYNE (Artist) | 17 Nisan 2014, 12:48

Yeşilçamın bire bir olmasa bile yeniden çektiği ve etkilendiği orjinali fransız tiyatrosu olan ama filmi bir sinema klasiği. Zamanında trt tiyatro oyunları yayınlardı Gülriz Sururi oynardı ama tiyatrosu filminden biraz daha ağırdı. Bu bakımdan film hem daha yumuşak, samimi ve içinizi ısıtan sıcaklıkta. Shirley Maclaine film boyunca çok sevimliydi. Filmde en çok dikkat edilmesi gereken ber repliği bir kenara not edilmesi gereken "Bıyık" lakaplı barmendi. Resmen hayata dair sözler edip iç burkan detaylar vermekte:
"Namussuz bir dünyada bu kadar namuslu olmak, rüzgâra karşı tavuk yolmaya benzer. ağzında bir sürü tüyle ortada kalırsın."

Cevap Yaz
0
1
feridun_baylan (Amatör) | 23 Mart 2014, 16:10

tam bir basyapıt harikulade bir yapım jack lemmon muazzam bir sekilde oyunculugunu döktürmüştür güzeller güzeli shirley mclaine de cok iyi performans sergilemiştir bana göre tüm zamanların en iyi romantik komedilerindendir jack lemmonun en sevdiğim filmlerindendir

Cevap Yaz
0
0
HorrorStory (Artist) | 17 Haziran 2013, 03:19

çok elenceli, çok içten bir film. jack lemmon ve shirley maclaine ikilisi ve yönetmen billy wilder'an zaten kötü bir film beklenemezdi!

Cevap Yaz
0
1
SiLVeRSWoRd (Dublör) | 18 Mayıs 2013, 00:06

eglenceli ve güzel bir filmdi hala arşivimde saklarım :)

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz