Otobüs

Otobüs (1976) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
6.8
/ 10
65 oy

Dram

87 Dak.PT87M

Tunç Okan

35 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

 Yurt dışına hurda bir otobüsle götürülen 9 türk işçisi, Stockholm meydanında kaderlerine bırakılırlar. Sansürün yasakladığı ancak Danıştay kararıyla gösterim izni alan, mizah duygusu yüksek anlatımıyla bir göç filmi. 9 Türk işçinin para kazanmak adına kaçak yollarla, üstelik hurda bir Otobüs ile Stockholm meydanındaki terk edilişleri, gördükleri karşısında yaşadıkları. Korku, şaşkınlık, ölüm ve tutuklanmalar...

Filmi Ekleyen al2
Tüm yorumlar (22)
egunnar (Artist) | 12 Şubat 2013, 00:31

verilen ödül geri alınmıştı gerekçeyse türkleri küçük düşürmesi ve aptal göstermesiydi ayakta işeyen işçilerin ellerini yıkamadan sofraya oturmasının örf ve adetlere aykırı bulunması, sofrada bayat ekmek ve soğan bulunmasının türklerin kötü beslendiği izlemi verdiği, şoförün dönülmez levhasına rağmen dönüp türklerin trafik kurallarına uymadığı izlenimi verdiği ve plastik sosisleri kemirmeleri küçültücü bulunuyordu o dönemde en çarpıcı şey ise filme yaşar kemal ve aziz nesin de karşı çıkmıştı.

Cevap Yaz
0
0
burakusadana (Amatör) | 02 Eylül 2012, 02:23

Bircok arkadas film hakkinda "Türkleri kötü gösteriyor" seklinde yorum yapmis fakat ben filmden böyle bir izlenim edinmedim. Neye dayanarak filmin Türkleri kötüledigi sonucuna variyorsunuz anlayabilmis degilim.

Cevap Yaz
0
0
johnnycash (Figuran) | 01 Eylül 2012, 07:53

trajikomik bir konu içerisinde yer yer absürd anlatım dilinin de kullanıldığı başarılı bir film olmuş ''otobüs''...9 türk işçisi,hayalleriyle beraber mavi külüstür bir otobüs içerisinde,bir meydanın ortasında buluverirler kendilerini.ve birkaç gün içerisinde almanya'nın a'sına şahit olamadan yine otobüsün içinde son bulur hayalleri..önce biri sonra diğeri derken,tümü hayatlarına veya amaçlarına istemsiz son vermek zorunda kalırlar...yaklaşık 40 yıl öncesine ait bir yapım belki ama günümüz türk yönetmenlerinin bile başaramadığı birçok şeyi başarabilmiş tunç okan...türklerin özellikle de cahil kesimin yabancılaşması çok iyi verilmiş filmde.eşcinsellik,porno filmler,kulüpte sevişenler yani her şeyi ulu orta yapabilen millete karşı,işçilerin tepkileri son derece absürd ve gerçekçi bir şekilde ele alınmış..hiç bilmedikleri yeni bir dünya! dolandırıldıklarını bile neredeyse hiç idrak edemeyecek beyinler ve her şeyin başlayıp son bulduğu kısa bir külüstür macerası!..siyasi bir durum söz konusu değil filme bakıldığında.yasaklanma sebebi ''bu'' olarak gösterilmiş ancak kazın ayağı öyle değil.sadece dış dünyaya her zaman kapalı olan türkiye'nin sorunu bu! örümcek beyinli düşünceleri de bırakamadıkça her zaman sorunumuz olarak kalacaktır..keşke o yıllardan bu yana,bu tarzlı aykırı filmlerin devamı gelebilseydi de,beyinlerin en azından bir kısmı yenilenebilseydi...o yüzden tunç okan'ı önce cesaretinden, sonra da cesaretini son derece güzel sonuçlandırabilmesinden ötürü kutluyorum...kesinlikle izlenmelidir.

Cevap Yaz
0
0
albayrakumut (Figuran) | 23 Ağustos 2012, 17:49

Yurt dışında bir filmimiz bir ödül aldığı zaman gururlanıyoruz, olay oluyor. Bu film zamanında Taormina Altın Charbye, Karlovy Vary Uluslararası Sanat Edebiyat ve Sinema Ödülü, Don Quixote Ödülü, Strasbourg Uluslararası İnsan Hakları Film Festivali Ödülü, Portekiz, Santarem Festivali Büyük Ödülü ve FIPRESCI Özel Ödülü almış.

Cevap Yaz
0
0
albayrakumut (Figuran) | 23 Ağustos 2012, 17:43

1976 yapımı olmasına rağmen son zamanlarda yapılan bir çok yerli filmden iyi bence. bu filmi acımazsızca eleştirenleri anlamıyorum. Türk filmlerine ilgi duyanlar bence filmi izlemeden geçmeyin. İzlemek değil, izlememek bir kayıp olur. Süresi çok uzun da değil. Başarılı bir film

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz