Endülüs Köpeği

Un Chien Andalou

Endülüs Köpeği (1929) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.0
/ 10
74 oy

06 Haziran 1929

FantastikKısa Film

16 Dak.PT16M

Luis Buñuel Salvador Dali

 -

74 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Luis Buñuel'in Salvador Dalí'ye bir rüyasını anlatmasıyla başlayan film fikri Dali'nin katkılarıyla birlikte gelişir. Ayın önünden geçen ince bulut ile bir kadının gözünün jilet ile kesildiği sahne paralel kurgulanır. Bir adamın elinde yuva yapan karıncalar ortalığı sarar. İki dahinin rüyalarından doğan bu sürrealist yapım bir çok filme de ilham kaynağı olmuştur.

Filmi Ekleyen wizardofoz
Popüler Yorumlar
Tictactoe (Artist) | 05 Ekim 2012, 00:39

Film tuhaf ama bunuelin açıklaması daha bir tuhaf. Film ilk gösterimini yapıp sürrealist yazar ve ressamlar tarafından şok içinde beğenilince Bunuel'in ve akımın amacına ters sekilde film populer olur ve filmde ne anlatılmak istediğini birde yönetmenin ağzından duymak isterler çünkü izleyen herkes kendisine göre yorumlar yapmıştır. Bunel ise Dali'nin ve kendi rüyalarından yola çıkarak beraberce yazdıkları fakat herhangi birşey anlatmak gibi bir niyetin olmadıgını söylemiştir ve herkesin kafasına göre yaptıgı yorumlara yalnızca gülmüştür. Bu filmi ayrı bir severim çünkü en sevdiğim yönetmen ve ressam bir arada (yada burada beraberler diye en sevdiğim yönetmen ve ressam oldular bilmiyorum) yapmış ve ne yazım ne çekim sırasında herhangi bir sorun yaşamamıştır. Yıllar sonra Altın Çağ filminde de beraber olacaklardı ama malesef ki Dali buyuk aşkı galayla tanısmış ve çok değişmiş.(Zaten bu yüzden akımdanda çıkarılmış söylenenlere göre paragözün teki olmuş). Şiddetli anlaşmazlık yüzünden bu süper beraberlik sona erdi. Elden karınca çıkma sahnesi dalinin rüyasıdır ve bu karıncaları dalının birkaç resminde de görmek mümkündür çünkü bu rüyadan oldukça etkilenmiştir. Gözun kesilmesi ve bulutların geçişide Bunuelin rüyasıdır. Zaten sürrealizmin sinemadaki başlangıcı ve bunuelin hızlı yükselişi bu film sayesinde olmuştur. Bu film ise bunuelin rüyası sayesinde. Bir küçük not daha: Filmin adını bir zamanlar yakın arkadaşları olan sürrealist yazar endülüslü lorcaya atıf olarak konduğunu duymustum. Hatta little ashes filminde de böyle bir sahne vardır. Ama Bunuel kitabında Lorcanın bunu üstüne alınmasının o aralar araları açılmış olan arkadasının alınganlıgı oldugunu yoksa öyle bir amacın olmadıgını söylüyor.

0
+5
LeFabuleuxDestinDAmeliePoulain (Artist) | 03 Şubat 2013, 17:07

Dadaizm ve sürrealizm gibi avant-garde akımların yükseldiği 1920′li yıllarda çekilmiş bir filmi bugünün ”mantıklandırma” dünyasında anlamlandıramayabilir çoğu kişi. Filme döneminin gözlükleriyle bakılırsa, dönemin sanat anlayışının sinemaya yansımasıdır aslında. Dali ve Bunuel gençlik yıllarının çoşkusuyla tabii ki de bu akımlardan etkilenmişlerdir. Bu akımların kodlarını taşıyan eserler üreterekte akımların sembol sanatçıları olmuşlardır zaman içinde. Filme gelirsek; filmde belli başlıca bir konu yoktur, iki sanatçı rüyalarını birleştirip üzerlerine başka şeyler de ekleyerek sinemasal bir şok yaratmak istemişlerdir ”zamanının popüler sinema tutkunu” seyircisi üzerinde. Bunda da oldukça başarılı olmuşlardır. Film o günkü etkisini belki hala taşımamaktadır ama günümüzde filmi ilk kez izleyen birisinin bile bu ”şey” den az da olsa etkilenmemesi imkansız gibidir. Sözün kısası; sinema tarihine meraklı olan herkesin bir kere bile olsa izlemesi gereken filmlerdendir. Sürrealizm’e ve Lynch filmlerine yakın olanların ise izlemesi ise zaten şart gibidir… Genç Bunuel ve genç Dali, her zamankinden daha gerçeküstücü bir anlayışla, beyazperdeye unutulmaz kareler kazandırdılar. Öncelikle ay ve bulut görüntüsünü takip eden göz kesme sahnesi geliyor akla. Sinemacılar burada saf düşsel ve sinemasal anlatımı bozan yapılarıyla dönemin sinema seyircilerini dumura uğrattılar. Sadece sinema dünyasına değil, sanat dünyasına da bomba gibi düştü bu kısa film…

0
+4
Tüm yorumlar (31)
sevinRR (Artist) | 02 Şubat 2014, 23:37

bu kadar gerçeküstücü bir yapım illaki insanın aklını karıştırır illaki insanne diyeceğini ne yorum yapacağını bilemez.. bu kısa film çok başka bir boyut çok başka bir düşünce çok çok sürrealist e tabi işin ucunda iki tane de gerçeküstücü üstat olunca...

Cevap Yaz
0
0
CamerMan (Jön) | 20 Ocak 2014, 18:55

Filmi izledikten sonra nasıl bir yorum yapmalıyım endişesi ile karşılaştım ve zorlanınca üzüldüm.Lakin genel yorumları okuyunca zaten amacın herkesin aynı şeyi düşünmemesi gerektiğini ve ne anlam çıkarıyorsan onu düşün fikrine ulaşınca rahatladım.Böylelikle bende sürrealizme bulaşmış oldum.Geçmişten sessiz bir klasik filmi izlemek bile heyecan verici olduğundan 1929 yılının hatırına izleyip yorumlanmalıdır.Çelişkili bir yorum yapsanız bile endişelenmeyin çünkü filmin amacıda bu zaten.

Cevap Yaz
0
2
Mastema (Dublör) | 09 Ocak 2014, 12:09

İki üstat, Dali ve Buñuel birbirlerine rüyalarını anlatırken bunu filme dökme fikri çıkmış ortaya ve çekmişler. Kısa filmin bir şey anlatma kaygısı yok. Tek amaç klasik anlatım devamlılığının yıkılması, yenilikçi, gerçeküstü ve akıldışı olanı ortaya çıkarmaktı. Nitekim Buñuel ve Dali'nin de oynadığı bu kısa filmi deneysel bir çalışma olarak görüp farklı anlamlar yüklememek gerek.

Cevap Yaz
0
0
korkutATA (Dublör) | 17 Kasım 2013, 17:11

Bilmem anlatabildim mi? Neyi? Ne anlatamadığı mı :) Her iki önemli isimde aslında bir şey anlatma çabasına girmeden gördükleri rüyaları filme almışlar. Luis Bunuel katıldığı bir toplantıda bu film hakkında kendisiyle konuşup filminizde şunu şunu anlatmaya çalışmışsınız diyen insanlara gülmüş ve daha sonraki bir zamanda ben orda kimseye bir şey anlatabilme telaşında görmedim kendimi gibisinden bir açıklamada bulunmuş.

Cevap Yaz
0
2
seko7356 (Profesyonel) | 10 Ekim 2013, 22:16

filmi izlerken bu kadar sanat bana fazla dedim kendi kendime.filmi anlayabilmek adına yorumlara baktım genel olarak herkes aynı şeyleri yazmış bir kaç kişi dışında yinede biraz aydınlandım doğrusu.
Puanım: 7

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz