Ruh Eşim

Cafe de Flore

Ruh Eşim (2011) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
6.9
/ 10
143 oy

22 Haziran 2012

DramRomantik

120 Dak.PT120M

Jean-Marc Vallee

87 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

C.R.A.Z.Y. ile dünya çapında müthiş ilgi toplayan yönetmen Jean-Marc Vallée, Eylül ayında Venedik Film Festivali'nde prömiyeri yapılan son filmiyle izleyici karşısına çıkıyor. Bir adamla bir kadın arasındaki aşkı, bir anneyle oğlu arasındaki sevgiyi anlatan Ruh Eşim, sevgiye dair fantastik bir macera, aşk hakkında mistik ve doğaüstü bir yolculuk. Film, biri 1960'ta, diğeri günümüzde geçen ama birbirine paralel ilerleyen iki farklı olay örgüsünü izliyor. Birinde 1960'ların Paris'inde bekâr bir anne olan Jacqueline, Down Sendromlu oğlu için her şeyi feda etmeyi göze alırken diğer öyküde Montreal'de eşinden tatsız bir şekilde boşanan ünlü bir DJ konu alınıyor.

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen dirty54
Popüler Yorumlar
TheSavagery (Jön) | 19 Ağustos 2012, 13:06

İzlerken çeşit çeşit duygular duyduğum, izleyeni kendine yakınlaştıran bir filmdi Cafe de Flore. Yönetmeni Marc Vallée'nin tüm özelliklerini taşıyor da denebilir. Beşeri duyguları tüm samimiyeti ile sermiş sanatsal bir ziyafet. konular arası geçişler, insanı bunaltmayan atmosferi büyük bi' titizlikle kareye yansıtılmış. Hoş müzikler, sonuna kadar izleyeni saran merak duygusu ve müthiş kamera oyunları ile dolu. Bilemiyorum bana mı öyle geldi ama özel bir etki gücü var sanki filmin. Belki de sevgi' yi samimi bir biçimde yansıttığı içindir, çünkü fazla doğal bir filmdi. Konuların birbirine bağlanmasında duyduğum sıkıntıyı saymazsak geçen yılın en gözde filmlerinden biriydi.

0
+7
Tetris (Figuran) | 10 Ekim 2011, 15:54

Aile içi sorunlar, bu sorunların çocuklar üzerindeki etkisi, uyuşturucu bağımlılığı, down sendromu, toplumdaki sınıf farklılıkları... ve bunun gibi günümüz problemlerinden bir çoğunu aynı anda ele almış ve çuvallamış bir film bence. Bunların tamamını aynı film içinde mükemmel bir şekilde anlatmanın olanağı yok zaten.Filmde en çok dikkat çeken nokta; down sendromlu çocuklar. Filmin bu kısmında oynayan oyuncuların tamamı oyunculuğun hakkını vermiş, çocuklar bile. Çok etkilendiğim sahneler oldu ama sonu kesinlikle  uygun değildi, o durumdaki bir insanın yapacağı şey değildi o.Filmin günümüzde geçen kısmı çok başarısızdı bana kalırsa. Flashbackler fazla abartılıydı, izleyenin konuyu kaçırmasına sebep oluyordu.Bütün bu olumsuzluklara rağmen, hani bazı filmlerde olur ya; fotoğraf karelerini birleştirip hareketlendirmişsin hissi verir. Bu filmde de fotoğraf karesi olarak çok değerli olabilecek kareler vardı.Sonuç olarak; çok büyük beklentilerle başlamadığınız takdirde, keyifle izleyebileceğiniz bir film.

2
+6
Tüm yorumlar (66)
gulan_ozel (Amatör) | 29 Aralık 2013, 21:15

film büyük bir merakla yarıladım,olaylar netleşip,bağlantıları kurunca maalesef filmden soğudum,sonu çok anlamsız bir şekilde,olaylar arasındaki bağlantı bir şekilde kurulsun diye yapılmış gibiydi..

Cevap Yaz
0
0
enthroned (Figuran) | 01 Aralık 2013, 22:18

farklı zamanlarda ilerleyen iki olay arasındaki duygusal ve mistik havayı maalesef ben hissedemedim. günümüzde yaşanan olaydaki ruh ikizi durumu bence duyguyu yansıttı daha doğrusu yönetmenin vermek istediği mesajı aldım gibi geliyor bana. ki bunu kadının yakın arkadaşı gayet net dile getirdi: '... ya gerçelere ne demeli?' bence iki olayı birleştirmek yerine ayrı ayrı 2 film yapsalarmış daha başarılı bir yapım ortaya çıkarmış.

Cevap Yaz
0
1
gulsenbubikoglu (Amatör) | 14 Ağustos 2013, 03:22

müziklerinden, geçişlerinden, kurgusundan çok keyif aldığım ama vermek istediği duyguya fazlasıyla tepkili olduğum film. bir adamın tutkuları uğruna ailesinden vazgeçmesi gayet etkileyici bir bahaneyle sunulmuş ama hakkını vermek lazım. ruh ikizi olma olayınının kadını girdiği bunalımdan kurtarması içten içe sinirlendirdi beni. yönetmen öyle bir duygu vermiş ki filme; tutkuları uğruna yıllardır sevdiği evlendiği kadını bırakan bir adamı haklı bulabiliyor, ruh ikizliğinin bu durumu örtmek için işlenmiş harika bir örtü olduğunu gözyaşlarımızdan farkedemiyoruz. down sendromlu çocuk ve annesinin hikayesi ile de bu yüzden bir paralellik kuramadım, kurmak istemedim. böyle bir annenin hikayesiyle bağdaştırıp durumu daha da kabul edilebilir hale getirmiş sayın yönetmen.

Cevap Yaz
0
0
duygugrkm (Amatör) | 13 Ağustos 2013, 21:47

çok anlamlı bir film. herkesin beğenebileceği tarzda bir film olduğunu düşünmüyorum. film bende çok farklı duygular uyandırdı. ben bu filmi çok beğendim.

Cevap Yaz
0
2
Battousai (Amatör) | 03 Ağustos 2013, 14:46

Karakterlerin izleyiciye verdiği duygu gayet başarılıydı , (SPOİLER!!!!!!) ve o sondaki Sophie Hunger'ın Le Vent Nous Portera eşliğindeki bitiş sahnesi beni benden alır :)

Cevap Yaz
0
2
Görüşleriniz