Atlıkarınca

Atlıkarınca (2010) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.1
/ 10
231 oy

01 Nisan 2011

Dram

93 Dak.PT93M

Mert Fırat İlksen Başarır

126 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Erdem, Sevil ve çocukları Edip ve Sevgi’nin küçük bir kasabada süren yaşamları, Sevil’in annesinin felç geçirmesi sonucu İstanbul’a taşınmalarıyla değişime uğrar. Edip, yatılı okulda olduğu on yıl boyunca evden uzaklaşmıştır; Erdem’in ise iyi bir yazar olma hayalleri sürmektedir. bir şekilde değişen tavırlarını, içine kapanmasını ve mutsuzluğunu fark eden Sevgi’nin ani tavır değişikliklerinden şüphelenen Sevil, evin içerisinde yaşanan bazı olayları sorgulamaya girişir ve yıllardır kapalı kapılar ardında saklanan sırrı keşfeder. Erdem bir trafik kazasında yaşamını kaybedince, ölümü ailede yeni sırların ortaya çıkmasına neden olur. Küçük bir ailenin her üyesi hayatları boyunca tek başlarına taşımak zorunda kalacakları gerçeklerle baş başa kalır. Kendilerine bile itiraf edemedikleri bu sır nedir?

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen wbhypnose
Popüler Yorumlar
Chaplin (Efsane) | 19 Haziran 2012, 14:14

Atlıkarınca (2011) Benim kefenim mor.. Tabutum ucuz bir günah teknesi.. Gönderinde sevgimin çeyiz kanları.. Utanç taziyemi tören edenlerin alnına sürülür nazarımda.. Ölü şerbetiyim zehirli bir merasim suyu ağıtlarda dağıtılan yutulup ekşiyen.. Dağılan kadının yüzü.. Sevgi utancının dibinde Leşimin helalliğini tükürüyor.. Ter kokan mezarımda Sapsarı bir yük kadının yüzü Kızılca kıyamet sevginin nefret rengi, gözleri ölgün ağlamıyor yüksünmüyor dahası! öpüyorum alnını yaralarından İniltim sıvazlıyor bedenini Sevgi paramparça, paramparça.Yönetmenliğini Ilksen Basarır üstlenirken oyuncu kadrosunda Mert Fırat,Nergis Öztürk, Sercan Bodur, Eren öner, Helin çal, Zeynep Oral ve Sema Çeyrekbaşı,gibi isimleri izleyeceksiniz.. Film Dram türlerini barındırıyor.. Başka Dilde Aşk filminin yönetmeninden bir dram daha sizlerle ama bu filmi Başka Dilde Aşk filmi kadar ne yazık ki beğenmedim.. Senaryo insanın kanını dondurucu bir konuya sahip olmasına rağmen yönetmen bence filmi seyir zevki bakımından sahne geçişleri bakımından seyirciye iyi aktaramadığını düşünüyorum.. Bir çok ödül kazanan bu film daha iyi çekilebilirdi (47. Antalya Altın Portakal Film Festivali ödüllerinde en iyi senaryo ödülü-Behlül Dal Jüri Özel Ödülü) o zaman bende etkisi daha fazla olabilir ve unutulmazlarım arasına girmeyi başarırdı.. Aşırı derecede sıkıcı buldum izlerken insanı bunaltıyor.. Finali ile de atak yapmasına karşın filmi benim gözümde kurtaramadı.. Başka Dilde Aşk filminin başrol oyuncusu Merrt Fırat ile bu filmdede çalışan yönetmen bence kadro seçimi konusnda yerinde bir seçim yaptığını söyleyebilirim.. Bir diğer başrol oyuncu Nergis Öztürk ile performansları üst düzeydeydi işlenişte istediğim gibi olsaydı kaliteli bir film izlemiş olacaktım.. Nergis Öztürkün, Kıskanmak filmindeki performansı bir başkadır.. İmdb puanı yerinde buldum daha fazlasını ne yazık ki haketmiyor..Konusu gerçekten mide bulandırıcı son ana kadar gizemini koruyor ve seyircide bir şok etkisi yaratıyor.. Dram severlere herşeye rağmen tavsiye ederim.. 7.1

0
+11
Murakami (Dublör) | 09 Ağustos 2012, 03:24

Oldukça cesur konusuyla zaten dikkat çeken film, İlksen Başarır ve Mert Fırat'ı görünce atladım filme. Şimdi düşünce iyi ki de atlamışım diye düşünmeden edemedim. Gayet eli yüzü düzgün, güzel bir yapım çıkmış ortaya. Cesur konusu ile takdirimi zaten kazanmıştı. Sessiz sakin ilerleyen film, soğuk rüzgarların habercisi olduğunu zaten, çaktırmadan hissettiriyor. Mutlu aile tablosunun altında yatan gerçeklerin, finale doğru boğduğu gerçeği, nefessiz bırakıyor. Aslında izleyince, tıpkı "Sam Mendes'in kotardığı American Beauty filmini köşeden andırdı. American Beauty'de de, sahte mutlu Amerikan ailesinin gerçek yüzü bir bir açığa çıkıyordu. Oyunculukların çok başarılı olduğuna da değinmek isterim. Ensest ilişkinin, ailede kapanmaz yararlar açtığına bir kez daha şahit oluyoruz. Rahatsız edici filmlerden hoşlanan, birazda örnek amaçlı izlenmesinden tarafım. İzleyecek olanlara iyi seyirler, şunu unutmayın diken üstünde izlettiriyor!

0
+7
Tüm yorumlar (131)
mestame (Figuran) | 17 Nisan 2014, 01:48

bu konuda birkaç film daha izlemek istiyorsanız avrupa sinemasından thomas vinterberg in festen 1998 ve jagten 2012 tavsiye ederim.iki film de de bu konu işleniyor ve oldukça başarılı...hem biçim hem içerik olarak uyumlu.

Cevap Yaz
0
0
mestame (Figuran) | 17 Nisan 2014, 01:30

zor imkanlarla çekilmiş bir film olduğu belli...ancak sahnenin birinde galiba 60.dakikalarda tepedeki boom olayı hiç olmasaymış.biraz dikkat edilseymiş keşke....tabii bu hata büyük bir hata değil.içeriği tüü kaka yapmaz ama yind e belirtmek istedim.

Cevap Yaz
0
0
mestame (Figuran) | 17 Nisan 2014, 01:09

konu itibari ile iyi ancak konu zaten filmi belirlemiş.zor bir konu olduğunu kabul etmek gerekir.ancak açık kapı klişesi bu filmde de kendini gösterdi.madem gözünü karartıp bu konuyu seçmişssin biraz daha cesur olmak gerekirdi.içerik üzerinde durulup biçim ikinci plana atılmış.daha iyi olabilirdi....edebiyat falan süslü sözler ama sinema görüntüler üzerine kurulu olması gerekir.sinemanın yemeği metaforlardır ki bu filmin senaryosuna baktığımızda özellkle son sahnelerde sağ taraf yani sözlü kısmı na ağırlık verilmiş...edebiyat yapılmamalıydı.....

Cevap Yaz
0
0
yilmazbahadir (Amatör) | 14 Mart 2014, 17:16

bu filmde oynamak cesaret ister mert fırat cesaretini göstermiş filmde

Cevap Yaz
0
0
romantiksever (Figuran) | 19 Şubat 2014, 15:23

Film olayi gayet basarili bir sekilde yansitmis seyirciye ...

Cevap Yaz
0
0
Reklamı Aç
Görüşleriniz