Eşkıya

Eşkıya (1996) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.5
/ 10
3003 oy

29 Kasım 1996

AksiyonDramGerilimSuç

128 Dak.PT128M

Yavuz Turgul

3546 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

35 yıl önce Cudi dağlarında bir grup eşkıya jandarma tarafından yakalanır. 35 yıl içinde eşkıyaların hepsi ya hastalıktan ya da bölgedeki hesaplaşmalardan ötürü can vermiştir. Biri dışında; Baran...Baran 35 yıl sonra hapisten çıkınca ilk işi köyüne dönmek olur. Ama doğduğu topraklar şimdi baraj suları altındadır. Geçmişin izlerini sürmeye başlayan Eşkıya, yıllardır bilmediği bir gerçeği öğrenir. Hapse düşmesine en yakın arkadaşının ihaneti neden olmuştur. Bu arkadaş Eşkıya Baran'in çocukluk aşkını, Keje’yi satın alarak İstanbul’a kaçmıştır. Eşkıya ne İstanbul’u ne de arkadaşının adresini bilmemektedir. Tren'de, Tarlabaşı'nın arka sokaklarında büyümüş, pavyon, kumarhane, uyuşturucu muhabbetinin içinde yaşayan Cumali adlı genç bir adamla tanışır. Onla birlikte İstanbul'a gider ve kendisinin derdinin yanında bir de Cumali'nin derdiyle uğraşmaya başlar. İstanbul ve bu karanlık sokaklar adım adım sevdiği kadın Keje ye yaklaştırır Eşkıya'yı....

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen ruyakiz
Popüler Yorumlar
LightUp (Dublör) | 16 Kasım 2012, 16:03

DIŞARIDA KÖTÜ BİLİNEN İYİ ADAMLAR ...Aşk, dostluk, İhanet, sadakat, sadakatsizlik...Varsın efektler mükemmel olmasın milyon dolarlar harcanmasın. O duygu yüklü anları sanki ben yaşadım. Yıllar sonra izledğimde bile gözlerimi dolduruyor tüylerimi diken diken etmeyi başarıyor. Yıllarca gülmemizi sağlayan Şener şen' in hepimize attığı sert bir tokat ...Ne kadar usta bir oyuncu olduğunu kanıtlanmıştır. Benim Türk sinemasıyla gurur duymamı sağlayan 2-3 şaheserden biri . Bir zamanlar İmdbde top 250de olan ve O zamanlarda adeta çöküş döneminde olan Türk sinemasının canlanması sağlayan nadide eserlerinden biridir ve her zaman en sevdiğim yerli film olarak kalacaktır. Türk sinemasındaki tüm tabuları yıkmıştır bambaşka bir boyut kazandırmıştır. Filmi boyu kötü olarak tanıtılan bir eşkiyanın yaşadığı aşk içimizi burkuyor . Dupduru anlatım , akıcı bir hikaye Uğur Yücel ve Şener Şen in oyunculuk dersi verdiği harika bir başyapıt... Herşey bir yana sadece müzikleriyle bile tatmin edebilecek düzeyde . Defalarca kez izlemişimdir ve her defasında benim gözlerimi dolduruyor. Etkiler ama öyle 1-2 saat değil etkisi yıllar boyu sürer yıldızlara daha dikkatli bakmaya başlarsınız hep aklınıza Eşkıya gelir . Keşke bugünlerde vizyona girmiş olsaydı daha çok gişe hasılatı yakalasaydı... Sinemada en çok izlenen türk filmi diyince Eşkiya deseydik Recep İvedik yerine ... Filmi izledikten sonra hayatı sorgulamaya başlarsınız. iyi olma kavramını, önceliklerinizi , dürüst insan olma kavramını...Cumali de bunun farkına varmıştı değişmeye çalışıyordu .Malesef hayat tecrübelerden ibaret ve herşey istediğimiz gibi sonlanmıyor . Son olarak beni en çok duygulandıran sahnelerden olan Eşkiyanin bu sözleriyle noktayı koyuyorum .. "Korkma, sadece toprağa gideceksin, sonra toprak olacaksın, sonra sularla birlikte bir çiçeğin bedenine yürüyeceksin, oradan özüne ulaşacaksın, çiçeğin özüne bir arı konacak, belki belki o arı ben olacağım…"

0
+7
biizahmet (Figuran) | 11 Eylül 2012, 21:10

Oyunculuğu, senaryosu her şeyiyle tam bir başyapıt.. Türk sinemasının en önemli ve izlenilmesi gereken filmlerden biri. Zaten bunun nedeni de en başarılı türk yönetmenlerden birinin yönetmiş olmasının da etkisi var; Yavuz Turgul'dan, sonunda gözyaşlarınızı tutamayacağınız bir film, şahsen ben tutamamıştım :) Kesinlikle tavsiye ederim, hayatınızda en çok izlemeniz gereken klasik filmlerden biri.

0
+6
Tüm yorumlar (899)
sertac_bigun (Amatör) | 20 Mart 2014, 17:31

Olağan üstü bir başyapıt, Türk sinema tarihinin dönüm noktası.
Yavuz Tuğrul,Şener Şen ve Uğur Yücel ortalıkığından çıkan. Duygu yüklü sahneleri ve gözyaşlarımızı tutamadığımız mükemmel finali ile bizi bizden alan şahane film.,
Yıllarca bize kahkaha krizlerine sokan Şener Usta'nın bambaşka biri olarak karşımıza çıkması şahaneydi zaten.

Cevap Yaz
0
0
CONVAYNE (Artist) | 19 Mart 2014, 14:52

Bunca yıl aradan sonra filmi ilk defa dün akşam izledim; açıkçası nedense izlememek için hep bir bahane bulmuş ve filme soğuk bakmıştım. Büyük hata yapmışım; her açıdan Türk sinemasının en iyi filmlerinden birisi; konu, oyuncu performansları müzik seçimleri ve özellikle final şahane.

Cevap Yaz
0
1
sine-masal (Amatör) | 18 Mart 2014, 16:03

Çok korkuyorum eşkıya diyordu ya Uğur Yücel, ölüm anı ancak bu kadar güzel tarif edilir. Bir hayat son nefeste tabiata nasıl karışır öyle güzel anlatır ki Eşkıya. Kendi ölümünde bile yine kainatla bütünleşme vardır. Doğu öykülerinde yıldızlar üzerine söylencelerde her yıldız bir bedeni temsil eder. Her kayan yıldızda bir hayat son bulur. Yıldızların çokluğu Yavuz Turgul'un kamerasında aslında son Eşkıya olarak bize anlatılan Baran aslında bir son değildir. Bir yıldız kayarken geride bir hayat bırakandır. Yaşar Kemal'in İnce Memed'i gibi... Demirciler Çarşısındaki Cinayet kitabının başlangıç cümlesini hatırlayanımız var mı şöyle söylüyordu Yaşar Kemal; O güzel insanlar o güzel atlara bindiler çekip gittiler... Bu film insanın ağzında, yüreğinde,bedeninde böyle bir tat bırakarak klasikler arasında yerini almış bir film...

Cevap Yaz
0
1
melihjames (Dublör) | 09 Mart 2014, 01:17

Keşke bir kere oscar verilecek kişiyi seçme hakkım olsaydıda, şener şene çat diye verseydim .. Adam '' usta '' kelimesinin karşılığı .. Sinemanın Messisi..

Cevap Yaz
0
0
ayorgun2 (Amatör) | 08 Mart 2014, 16:52

Berfo: Demek sen benim yaptıklarıma ihanet diyorsun ha? İyi, peki öyle olsun. Peki şimdi ben sana şöyle desem; ben bunları yaptım, çünkü aşıktım ben, yani vurulmuştum, ölüyordum aşkımdan. Bunun üzerine kim bana ne diyebilir ha? İhanet mi? Aşkım için yaptım ulan! Ahlaksızlık mı? Evet yaptım. Ben en yakın arkadaşımı seni, jandarmaya ihbar etmiş adamım. Sen yapabilir miydin benim yaptığımı? Ha? En sevgili arkadaşına ihanet edebilir miydin? Onu jandarmaya ihbar edebilir miydin? Arkadaşının altınlarını çalabilir miydin? O altınlarla arkadaşının sevdiği kadını anasından babasından satın alabilir miydin? Arkadaşını ölüme gönderebilir miydin? Ama ben yaptım. Aşkım için ulan!... Şimdi söyle bana; hangimizin aşkı Keje'ye daha büyük ha? Hangimizin? Hangimiz Keje için böyle büyük bir günaha girmeyi göze alabildik? Ben bu aşk için cehennemde yanmaya hazırım. Ya sen?


Baran (Şener Şen): Beni hapiste vurdular Keje ölmedim. Hastalandım bi ciğerimi orda bıraktım gene ölmedim. Çok dövdüler beni kan kustum ama ölmedim. Yaşadım... Seni bir kez daha görebilmek için yaşadım. Şimdi bana dediler ki, kimse sesini duyamıyormuş, susmuşsun. Benimle de konuşmayacak mısın Keje? Sesini duyamayacak mıyım?


Cumali (Uğur Yücel): Çok korkuyorum Eşkiya beni bırakma çok korkuyorum... çok.
Baran: Korkma sadece toprağa gideceksin... Sonra toprak olacaksın... Sonra sularla birlikte bir çiçeğin bedenine yürüyeceksin... Oradan özüne ulaşacaksın... Çiçeğin özüne bir arı konacak... Belki... belki o arı ben olacağım.


Berfo (Kamuran Usluer): Sevdiğin kadını kıytırık bir herifin hayatı için harcadın. Halbuki o kadın seni bir ömür bekledi. Hayatın sevda karşısında ne önemi var?
Baran: Doğru... Sevdanın karşısında hayatın ne önemi var?

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz