Körlük

Blindness

Körlük (2008) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.1
/ 10
560 oy

05 Haziran 2009

Bilim KurguDramGizem

121 Dak.PT121M

José Saramago

442 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Bir göz doktorunun normal bir tempoda akan yaşamı, gözlerinin birdenbire kör olduğu şikayeti ile başvuran bir hastası tarafından alt üst olur. Körlük bu göz doktoruna da bulaşır. Nedeni bilinmeyen bir şekilde tüm kent halkında görülmeye başlanan bu olağandışı körlük yalnızca doktorun eşinde rastlanmaz. Olan biteni canlı olarak gören doktorun eşi, yaşanılan kaos ortamında kendisini ve ailesini kurtarmaya çalışır.

Filmi Ekleyen Esas Oglan
Popüler Yorumlar
drycagatay (Figuran) | 10 Kasım 2012, 10:35

Filmde eleştirilen "bireysellik" olgusu ya da daha politik olması açısından "liberal" düşünce yapısı körlükten yola çıkarak işlenmiş. Birlikte hareket etmek, yardımlaşmak gibi insanları birbiri ile etkileşim içerisine sokan, insanı "toplum" kategorisine yükselten önemli insani duygular olmadan insan yaşamının ne denli zor ve çekilmez olduğunu gözler önüne seriyor film. Ancak bir anda tüm dünya beyaz bir körlüğün pençesine düşerse... İşte o zaman birlik olmak bir anlamda toplum olmak zorunlu hale geliyor. Film çok ince mesajlarla ve orjinal konusu ile izleyeni içine çekiyor. Ağır işleyen bir yapısı var yine de filmin. Bu nedenle ağır işlenen filmlerden hoşlanmayanlar sıkılabilir. Bu arada konuyu daha iyi özümsemek için Jose Saramago'dan kitabını da okuyabilirsiniz. Ki kitap çok daha çarpıcı geldi bana... İyi seyirler...

0
+4
Tüm yorumlar (393)
CONVAYNE (Artist) | 23 Nisan 2014, 15:15

Film " Eğer birden kör olursak başımıza neler gelir, neler yapar, nasıl yaşarız ?" sorgusu değil. Bu bakımdan izlemeden önce bunu aklınızın bir kenarında bulundurun.
Aslında senaristler şöyle düşünmüş "Neredeyse tüm benzer filmlerde insanlar salgından ötürü ölüp zombi oluyor, vahşileşiyor ve birbirini yiyor; sağlam kalanlarsa onlardan tamamen kurtulmanın yollarını arıyor. Peki herhangi bir salgın insanları öldürmeyip aciz bir duruma soksa neler olurdu?"
Filmde verilen cevabı ise değişen bir şey olmayacağıydı kalınabilecek belki de en aciz durumda bile kalsak insan yine vahşi ve bencildir. Olayın özü bu; tüm insanlar birden kör olmuş doğuştan kör olan körler aleminin kralı olmuş. Fazlası spoiler olacak... Herşeyiyle kült bir yapım yine insanları ve insanlığı sorgulayan nitelikte bir film mutlaka izlenmeli.

Cevap Yaz
0
0
sonjurie (Dublör) | 21 Mart 2014, 10:47

Fena film değil.

Cevap Yaz
0
0
BrianClough (Figuran) | 25 Şubat 2014, 00:55

Çok sevdiğim Portekizli yazar Jose Saramago'un müthiş bir kitabıdır "Körlük". Filmi izlemedim o yüzden film hakkında bir yorumda bulunamayacağım ama romanı her zaman herkese öneriyorum siz değerli Sinemalar.com sitesi takipçilerine de sizinle aynı siteyi takip eden bir üye arkadaşınız olarak tavsiye ediyorum.

Cevap Yaz
0
1
BitmeyenKavga (Amatör) | 28 Ocak 2014, 18:32

Fikir ziyanı sananların aksine körlük yalnızca insanı anlatmak için ortaya konulmuş çok güzel bir formül. İnsanı anlatmak gerekir, bu yüz yıl sonra da böyledir. İnsanı anlatmak gerekiyor. Körlük de insanı anlatmanın çok güzel bir yolu olmuş. Anlatılanlar güzel şeyler değil, vahşetli yanımız, igüdelerimiz, medeniyet kisvesinden uzak hallerimiz ve sapkınlığımız her biri burada.

Cevap Yaz
0
0
ebrumutlu24 (Amatör) | 11 Ocak 2014, 16:16

GAYET BAŞARILI

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz