Great Barrier Reef

6.9 8 oy

Great Barrier Reef Film Konusu

Biyolojik bir mucizenin portresiGezegenin en büyük canlı yapısı, hiç görülmemiş yönleri ve şaşırtıcı sırlarıyla karşınızda... Avustralya’nın Büyük Set Resifi doğa harikalarından biri ve gezegenimizin en büyük canlı yapısı. Üç bölümden oluşan BBC yapımı belgesel, bu biyolojik mucizenin eksiksiz ve derinlemesine bir portresini sunuyor.Belgesel, oluşumundan sakinleri arasındaki karmaşık ilişkiye; 2 bin kilometrelik Büyük Set Resifi’ni en geniş ölçeğinden en ince detayına kadar keşfe çıkıyor.İlk bölüm, resifin olağanüstü yapısının, hava durumu, gelgit, Güneş ve Ay’ın ritimlerine göre nasıl sürekli olarak değiştiğini ele alıyor. En ileri düzeydeki makro ve hızlandırılmış çekim teknikleri bu tabiat harikasını keşfederken izleyiciye yeni perspektifler sunuyor. Her şey birbirine bağlıResifin ekosistemi Büyük Britanya’dan daha geniş bir alana yayılıyor. Şaşırtıcı bir şekilde, bunun yalnızca yüzde 7’si mercan resifi. Bu ekosistemin geri kalanını oluşturan ve birbirine devasa bir derin deniz lagünüyle bağlı olan habitatlar arasında dünyanın en yaşlı ormanı, adalar, uçsuz bucaksız mangrov bataklıkları, muazzam kum düzlükleri ve deniz çayırları yer alıyor. Bu habitatlar birbirlerinin varlığına ihtiyaç duyuyor yoksa resifin yaşamını devam ettirmesi mümkün değil. Gezegenin en büyük vahşi yaşam batığı olan SS Yongala örneğinde olduğu gibi, bu lagünde karşılaşacağımız deniz yaşamı gerçekten olağanüstü. Ya iklim değişikliği?Pasifik Okyanusu boyunca binlerce mil kat eden kaplumbağalardan her yıl Güney Kutbu’ndan buraya yolculuk eden balinalara kadar, bu resifi ziyaret eden canlılar muazzam mesafeler aşıyor. Son bölüm, resifin gezegenin geri kalanıyla nasıl hayati bir ilişki içinde olduğunu ve iklim değişikliğinin geleceğini nasıl etkileyeceğini inceliyor.Hiç görülmemiş yönleriyle bu eşsiz ortamın büyüsünü yakalayan Büyük Set Resifi, bu doğa harikasının güzelliğini ve şaşırtıcı sırlarını gözler önüne seriyor.
İlk bölüm, mercan resifinin karmaşık yapısına ve üzerindeki vahşi yaşama eğiliyor. Bu büyüleyici dünyada, balık avlayan salyangozlardan karada gezebilen köpekbalıklarına, birbirleriyle kavga eden mercanlardan, içinde uyumak için kendine her gece mukozadan uyku tulumu ören papağan balıklarına olağanüstü resif canlılarının rekabet ve dayanışmalarına tanıklık ediyoruz. Özel kameralar, yavaşlatılmış görüntüler ve makro fotoğraf teknikleri gibi en ileri teknolojiyle desteklenen su altı çekimleri, bu olağanüstü doğa harikasının daha önce filme çekilmemiş pek çok yönünü gözler önüne sererek bize yepyeni perspektifler sunuyor.

Devamını Oku

Great Barrier Reef Filmi Seslendirenler

Tümünü Gör
Yönetmen: Seslendirenler: Kenan Işık Monty Halls Senaryo: James Brickell Yapımcı: Filmi İzleyenler: 1 kullanıcı Great Barrier Reef filmini izledi Filmi Ekleyen: ap0calypse
Bu filme henüz resim eklenmemiş. İlk sen ekleyebilirsin!