Robin Hood'un Maceraları Film Konusu

İ.S. 1191 yılında Aslan Yürekli Richard (Ian Hunter), Haçlı Seferi'ne çıkarken krallığının naipliğini hain kardeşi Prens John (Claude Rains) yerine güvenilir dostu Longchamps'e verir. Bu duruma çok içerleyen John, Norman asillerinin yardımıyla tahtı ele geçirmek için önce ağabeyi Richard'ı sefer dönüşünde Avusturya Dükü Leopold'a tutuklatır ve hapisten salıverilmemesi için gereken tedbirleri alır. Kral Avusturya'da hapisteyken de tahta geçerek halk üzerindeki baskısını arttırır. Özellikle de muhalif Saksonlar üzerinde başta ağır vergiler olmak üzere büyük bir sindirme hareketi başlatır. Bütün bunları yaparken kendisine aynı zamanda sağ kolu ve akıl hocası olan en güvendiği şövalye Gisbourne'lu Sör Guy (Basil Rathbone) yardımcı olmaktadır.
Zalim prens John'ın Sakson halkı üzerinde kurduğu bu baskıya karşı koyan tek bir kişi vardır, o da bir Sakson asili olan Locksley'li Sör Robin (Hood)'dir. Saraydakilere göre meşhur bir baş belası, küstah, pervasız bir haydut olan Sör Robin, Sancağı dolaşıp Saksonları otoriteye karşı kışkırtmaktadır ve kendini halkın koruyucusu ilan edecek kadar da yüzsüzdür. Saksonlara göreyse o bir yenilmez halk kahramanı ve Saksonların umududur. Davetsiz olarak geldiği şatoda Sir John'a meydan okuyarak amacının ülke çapında bir isyan başlatmak ve Kral Richard'ı kurtarıp onu tekrar tahta çıkarmak olduğunu açıkça beyan eder.
Kılıç kullanmada ve ok atmada usta olan bu Sakson asili etrafına topladığı adamlarıyla Sherwood ormanına çekilerek burada örgülenirler. Bu sık ormanlar hem saklanmak hem de Normanlar'a tuzak kurmak için mükemmel bir yerdir. Efsanede anlatılan Küçük John (Alan Hale), Keşiş Tuck (Eugene Pallette) gibi yan karakterler de bu mücadelede Sir Robin'in yanında yer alacaklardır.
Önceleri Robin Hood ve adamlarının eylemlerini şiddetle kınayan Norman prensesi Lady Marian (Olivia de Havilland)'ın, evleri yakılmış, işkence görerek sakatlanmış, fakir ve perişan aileler kendisine gösterince fikirleri değişir. Artık Saksonların davasına sempatiyle bakmaya başlar. Üstelik Sir Robin'e tutulmuştur. Zaten Lady Marian, Kral Richard'ın evlatlığıdır ve ona çok bağlıdır. Bir tehlikeyi haber vermek için Sir Robin'e yazdığı mektup Sir Guy Gisbourne'un eline geçince ihanet suçuyla tutuklanır ve idama mahkum edilerek zindana atılır. Bu arada Kral Richard serbest kalmış ve yanındaki birkaç kişiyle birlikte kılık değiştirmiş olarak İngiltere'ye ulaşmıştır. Sherwood'dan geçerken Sir Robin ve adamları onları soymak için durdururlar. Kral kendisini "Kralın bir dostu" olarak tanıtınca Robin Hood "Kral Richard'ın dostları bizim de dostlarımızdır" diyerek onları soymaktan vazgeçer ve yemeğe davet eder. Yemekte ülkede olan biteni bir yabancı sandığı Krala tek tek anlatır. Sir Robin'in ülkeyi ve kralı korumaktaki samimiyeti ve kararlılığına inanan Kral Richard, keşiş cübbesini çıkartarak gerçek kimliğini açıklar.
Tahtı hep birlikte geri alacaklardır, ancak kale çok tahkimli olduğu için içeriye Prens John'un taç giyme töreni sırasında keşiş kıyafetlerine bürünerek, töreni takdis edecek din adamlarıyla birlikte girerler. Tören tam başlayacakken Aslan Yürekli Richard kimliğini açıklar, Robin ve adamları da keşiş cübbelerini atarlar. Ardından da şatonun büyük iç avlusunda sinema tarihinin en görkemli ve gerçekçi kılıç dövüş sahnelerinden biri gerçekleşir. Sör Guy'ın öldüğü uzun arbedenin sonunda Robin'in adamları galip gelir, Lady Marian zindandan kurtarılır. Normanlar ve Saksonlar arasında eşitliği sağlayacağına söz vererek tekrar tahta geçen Kral Richard kardeşi Prens John ve adamlarını İngiltere dışına sürer, Sherwoodlulara af çıkartır, manevi kızı Lady Marian'ı da Sir Robin'le evlendirir.

Devamını Oku

Robin Hood'un Maceraları Filmi Oyuncuları

Tümünü Gör
Yapımcı: Hal B. Wallis Favori: 10 kullanıcının favori filmi Filmi İzleyenler: 12 kullanıcı Robin Hood'un Maceraları filmini izledi Filmi Ekleyen: 27942

Foto Galeri

Tümünü Gör