Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Istanbul çıplak

Istanbul çıplak  afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle

-

Belgesel

 -

 -

 -

 -

1 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

1980’lerde Dünya Bankası’nın Dünya kentlerini “Yarışan Kentler”e dönüştürerek, finans ve turizm ağırlıklı merkezler oluşturma planlarına Türkiye’den İstanbul sunuldu. Liberal ekonomik eğilimler, kapitalist üretim merkezlerinin yer değiştirme hareketlerine bağlı olarak, şehri bir sanayi şehri olmaktan hızla uzaklaştırdı. Yatırımları üretimden emlak, finans, turizm gibi alanlara yöneltti. Bunun sonucu, kalabalıklaşan kente yeni alanlar yaratmak ve bunlardan yüksek karlar elde etmek amacıyla, şehrin en fakir ve savunmasız insanlarının onlarca, yüzyıllarca yaşadıkları nispeten merkezi yerlerdeki mahalle ve ilçelerindeki yaşam alanlarına göz dikildi.
Ve uygulamada insanların yaşama, mülkiyet, barınma ve kültürel hakları saldırıya uğradı. Binlerce insan yer değiştirmek zorunda kaldı, yeni evsizler, işsizler oluştu. Kentsel dönüşüm yeni başladı ancak artan bir hızla ilerleyecek.
Bu film, “kentsel dönüşüm” üzerine bir fikir edinebilmek, şimdiye kadar verdiği zararlara ve arz ettiği tehlikeye dikkat çekebilmek amacıyla bu sürecin mağdurlarıyla yapılan görüşmelerle gerçekleştildi.

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen digikemal
Görüşleriniz