Sinemalar.com

Dünya Sinemasında 10 Numarayız

Dünya Sinemasında 10 Numarayız
24 Ağustos 2010

Dünya film endüstrisinde her yıl binlerce film çekiliyor. Ancak bunlardan sadece 200’ü 3 boyutlu… Çünkü sadece 9 ülkede bu teknoloji kullanılabiliyor ve dünya film endüstrisine bu ileri teknoloji hizmetini verebilmek çok mühim bir iş olarak görülüyor. Avatar’dan sonra izleyicinin 3 boyutlu filmlere ilgisi oldukça arttı. Sinema sektörünün duayenlerine göre üç boyutlu film modası yıllarca sürecek, geçici olmayacak. Birçok sinema salonu oynatabilmek için dünyada 3 boyutlu film arıyor, yapımcı ve yönetmenler 3D film çekmek istiyor ancak bu hizmeti verebilen laboratuar, post-prodüksiyon hizmetleri sınırlı sayıda ülkede var. Bu hizmeti verebilen ülkelerin peşinden koşuluyor. Milyonlarca euro’luk bir pazar hacmine sahip olan sektörde artık Türkiye’de var. Bir çılgınlık yaparak Cehennem adlı 3 boyutlu film çekme cesaretini gösteren yapımcılar Coşkun Tözen, Burak Saraçoğlu, Selva Alemdar ve teknik olarak bu filmi dünyaya kazandıran Fono Filmin sahibi Cemal Okan, Türkiye’yi bu sektörde 10. ülke yaptılar. Cehennem bir gerilim filmi. Hollywood ve Bollywood’dan sonra 3 boyutlu filmler ile Yeşilçam, Greenwood olarak dünya film sektöründe adından bolca bahsettirecek gibi. Zira Amerika ve Almanya başta olmak üzere sinema sektörünün önde gelen ülkelerinden filmi daha post prodüksiyon aşamasında izlemek üzere önümüzdeki günlerde Türkiye’ye gelecekler. Türkiye’nin ilk 3 boyutlu filmi Cehennem, 1 Ekim 2010 tarihinde vizyona girecek.

Tüm yorumlar (45)

Avatar
ostirikosmen (Figuran) | 3 Ekim 2010, 03:21

Sinemamaız adına gerçekten çok büyük bir başarı :))

Cevap Yaz
0
0
fortunasuper (Figuran) | 8 Eylül 2010, 12:44

Gitsinler bollywod filmi çeksinler.yeterince piyasada 3D rezilliği var zaten.

Cevap Yaz
0
0
deadpool-27-avatar (Dublör) | 3 Eylül 2010, 10:51

sinemamız adına büyük bir başarı denebilir, daha kaliteli işler çıkacaktır ben buna eminim ama senaryo ve yönetmenlik adına biraz daha çalışmamız lazım filmlerimizde ki kurgu anlayışı bile değişmeli. ucuza kaçmamalılar biraz gayretli olmalılar bir ayda film çekilir mi ya en az 1 yıl sürmeli iddialı projelerin çekim süresi. greenwood ismi de kulağa hoş geliyor bu arada.

Cevap Yaz
0
0
mrv95 (Artist) | 1 Eylül 2010, 13:57

 3 Boyutlu olması bir avantaj zaten. Üstelik Türkiye'nin yaptığı ilk 3 boyutlu film olduğundan dolayı birçok insanın sinemasına gideceğini düşünüyorum. Umarım film de 10 numara olur da keyifle izleriz.

Cevap Yaz
0
0
nnightstalkerr (Amatör) | 26 Ağustos 2010, 02:21

ya keske 3 boyut olayına korkuyla degilde baska bir temayla girselermiş umarım iyi olur ama korku filmi konusunda suana kadar etkileyici bir türk filmi gormedim hadi hayırlısı artık

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz