Nuri Bilge Ceylan'ın Kış Uykusu Filmine Büyük Destek

25.03.2013 14:07
Nuri Bilge Ceylan'ın Kış Uykusu Filmine Büyük Destek

Avrupa Konseyi’ne bağlı Avrupa Görsel-İşitsel Eserler Destek Fonu Eurimages; Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi “Kış Uykusu”na 450.000 Euro destek verdi! Türkiye-Fransa-Almanya ortak yapımı olan film böylece, Türkiye’nin bugüne kadar aldığı en yüksek desteği aldı.

 

Bir Zamanlar Anadoluda

 

Avrupa sinemasını geliştirmek, ortak yapımları, dağıtımları ve gösterimleri destekleyerek sinema profesyonelleri arasında işbirliğini teşvik etmek üzere Avrupa Konseyi tarafından 1989’da oluşturulan bir fon olan Eurimages’ın geçtiğimiz hafta Almanya’nın Dresden kentinde yapılan 113. toplantısında; toplam 13 proje destek aldı. Toplantıda Türkiye; Nuri Bilge Ceylan’ın “Kış Uykusu” projesine yapılan 450.000 Euro maddi destek ile bugüne kadarki en yüksek destek miktarını kazandı.

 

Nuri Bilge Ceylan’ın, Demet Akbağ, Haluk Bilginer ve Melisa Sözen gibi isimlerin rol aldığı “Kış Uykusu” adlı yeni filmi; Zeynep Özbatur Atakan’a ait ZeynoFilm ile NBC Film’in yanı sıra, Almanya’dan Bredok Film Production ve Fransa’dan Memento Films ortaklığında gerçekleştiriliyor.