Cannes'da Soma İçin Saygı Duruşu

21.05.2014 10:29

Sinemamızın 100. yılı nedeniyle Cannes'da verilen resepsiyon, Soma'daki maden faciasında hayatını kaybeden işçiler için saygı duruşuyla başladı.

 

Sinemamızın 100. yılı ve Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Kış Uykusu’yla beşinci kez büyük ödül Altın Palmiye için yarışma başarısı adına 67. Cannes Film Festivali’nde önceki akşam özel bir davet düzenlendi. 

Türkiye ’nin Paris Büyükelçiliği’nin ev sahipliğinde festival merkezindeki Majestic Plajı’nda düzenlenen resepsiyonu Büyükelçi Hakkı Akil, Soma’daki maden faciasında hayatını kaybeden işçilere saygı duruşuna davet ederek başlattı. ‘Yol’ filminden ‘Uzak’ ve ‘Kış Uykusu’na Cannes maceramızdan söz eden Akil, uluslararası festivallerde kazandığımız ödülleri ve başarımızı da özetledi. Daha önce sahne alması planlan ‘Baba Zula’nın konserinin iptal edildiği davet, uluslararası konukların katılımıyla bir sinema dayanışması gecesine dönüştü. 

Sinema Genel Müdürü Cem Erkul, Nuri Bilge Ceylan, Ebru Ceylan ve filmin oyuncuları, İstanbul Film Festivali yönetmeni Azize Tan, yeni projesiyle ilgili görüşmeleri için gelen yönetmen Reis Çelik de davetliler arasındaydı. Kültür ve Turizm Bakanlığı adına sinemamızın tanıtımını yapan Türkiye Pavyonu’nu organize eden Ankara Sinema Derneği Başkanı Ahmet Boyacıoğlu ve Gezici Festival’in yönetmeni Başak Emre, gecenin kusursuz geçmesi için sürekli koşturdular. 

Variety ve Screen gibi uluslararası önemli sinema dergilerinden yazarlar, FIPRESCI jürisi ve festival yöneticilerinin katıldığı davette Soma felaketinin yanı sıra Altın Palmiye tahminleri konuşuldu.