Sinemalar.com

89. Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu!

28 Şubat 2017

Merakla beklenen 89. Akademi Ödülleri sahiplerini buldu! Törene, En İyi Film ödülünün açıklanması esnasındaki skandal damgasını vurdu.

89. Oscarlarda 2016 yılının en iyi filmlerine ödülleri verildi. 14 adaylığı olan Aşıklar Şehri (La La Land), 6 dalda Oscar alırken gecenin unutulmayacak anı, En İyi Film ödülünün açıklamasından sonra yaşandı.

Ödülü açıklayan Warren Beatty ve Faye Dunaway, zarfa bakarak bir müddet tereddüt yaşamalarının ardından  La La Land'in ismini söyledi. La La Land filminin tüm ekibi sahneye gelerek ödülün sevincini yaşadı ve filmin yapımcıları yaklaşık 3 dakika kadar teşekkür konuşmaları yaptılar. Ancak sahneye gelen görevlilerin uyarılarıyla ödülün gerçek kazananının Ay Işığı (Moonlight) olduğu açıklandı. La La Land'in yapımcılarından Jordan Horowitz, doğru kartı göstererek ödülün gerçek sahibi olan Moonlight ekibini sahneye çağırdı. Yaşanan büyük şok anlarının ardından Warren Beatty duruma açıklık getirdi. Kendilerine verilen zarfta "Emma Stone - La La Land" yazdığını ve yanlış zarf nedeniyle tereddüt ettiklerini belirtti. Daha sonra Moonlight kadrosu sahneye gelerek ödüllerini aldı.

La La Land'in ardından en çok ödül kazanan film, 3 ödül alan Moonlight olurken, Yaşamın Kıyısında (Manchester By The Sea) ve Savaş Vadisi (Hacksaw Ridge) 2'şer ödülün sahibi oldu. Akademi ödülleri şu şekilde dağıtıldı.

ÖDÜL LİSTESİ:

En İyi Film: Ay Işığı (Moonlight)

En İyi Yönetmen: Damien ChazelleAşıklar Şehri (La La Land)

En İyi Erkek Oyuncu: Casey Affleck - Yaşamın Kıyısında (Manchester by the Sea)

En İyi Kadın Oyuncu: Emma Stone - Aşıklar Şehri (La La Land)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Mahershala Ali - Ay Işığı (Moonlight)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Viola Davis (Fences)

En İyi Orijinal Senaryo: Kenneth Lonergan - Yaşamın Kıyısında (Manchester by the Sea)

En İyi Uyarlama Senaryo:  Barry Jenkins, Tarell Alvin McCraney - Ay Işığı (Moonlight)

En İyi Görüntü Yönetmeni: Linus Sandgren - Aşıklar Şehri (La La Land)

En İyi Kurgu: John Gilbert - Savaş Vadisi (Hacksaw Ridge)

En İyi Yabancı Dilde Film: Satıcı (Forushande)

En İyi Film Müziği: Justin Hurwitz - Aşıklar Şehri (La La Land)

En İyi Şarkı: City of Stars - Aşıklar Şehri (La La Land)

En İyi Animasyon Film: Zootropolis: Hayvanlar Şehri (Zootopia)

En İyi Görsel Efekt: Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones, Dan Lemmon - Orman Çocuğu (The Jungle Book)

En İyi Kısa Film: Mindenki (Sing)

En İyi Belgesel: O.J.: Made in America

En İyi Kısa Belgesel: The White Helmets

En İyi Kısa Animasyon: Piper

En İyi Kostüm:  Alessandro Bertolazzi, Giorgio Gregorini, Christopher Nelson - Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? (Fantastic Beasts and Where to Find Them)

En İyi Makyaj ve Saç: Colleen Atwood - Suicide Squad: Gerçek Kötüler

En İyi Ses Kurgusu: Sylvain Bellemare - Geliş (Arrival)

En İyi Ses Miksajı: Kevin O'Connell, Andy Wright, Robert Mackenzie, Peter Grace - Savaş Vadisi (Hacksaw Ridge)

En İyi Yapım Tasarımı: David Wasco, Sandy Reynolds-Wasco - Aşıklar Şehri (La La Land)

Tüm yorumlar (5)

Avatar
marvelsever (Dublör) | 3 Mart 2017, 01:00

Jimmy Kimmel her sene sunabilir Oscar'ı.Sevdiğim tek yani bu adamdı, çok eğlendiriyor izlerken.Neredeyse herkesin konuşmasında ülkenin durumuna ve Trump'a göndermeler dolu sözler vardı.Birde aklımda kalanı söylemeden geçemeyeceğim; bi' ara Jimmy, Meryl Streep hakkında (burda da Trump'a bir tepki ile) konuşarak, bütün salon alkışlara boğuldu,duygulanmadım desem olmaz.
En iyi filmdeki aksilik fena rezillikti, aklıma bizdeki altın kelebek ödüllerinin rezaleti geldi aklıma :D Warren Beatty'e çok üzüldüm, mahçupluktan öldü adam. :D Bundan sonra böyle birşey olmaması için gerekeni yapacaklardır...La La Land'ın almamasına sevindim, ve altın küredeki tabloyu görmememize sevindim biraz daha adaletli gibi gibi.Hala Emma Stone'un Oscarlık performansını izlediğimizi düşünmüyorum...
Bu sene ülkenin durumu, çıkan filmler vs sönük bir oscar izledik diye düşünüyorum...

Cevap Yaz
0
0
Carpa Diem (Profesyonel) | 28 Şubat 2017, 14:35

Bence Savaş Vadisi filmine 2 ödül çok az bence. Yine ters köşe yaptılar bu yılda da... Oscar bence bu kadar önemli olmamalı artık. Bana göre İmdb oscara nazaran daha iyi...

Cevap Yaz
0
0
Kuane (Amatör) | 27 Şubat 2017, 18:15

Sona kadar çok da fena değildi ama son ödül dağıtılırken olanları hafızamdan silebileceğimi zannetmiyorum. La La Land yapımcısının konuşmasını yaparken diğerinin gelip esas kazanan Moonlight demesi, Jimmy Kimmel'ın ortaya çıkmasıyla şaka mı değil mi anlayamam, La La Land'in yapımcısının Warren Beatty'nin elindeki zarftan kağıdı çıkarıp Moonlight yazısını göstermesi, ödülün gerçekten Moonlight'a gittiğinden emin olmak için yapımcıların adını tek tek kontrol etmem, La La Land'in sahnedeki yapımcılarının ellerinden heykelcikleri alıp Moonlight'ın yapımcılarına verilmesi... Gün boyu her aklıma geldiği an hissettiğim garip duygular. Gerçekten Editing ödülü Hacksaw Ridge'e mi gitti? Editlemesi Whiplash'ten (whiplash almıştı) kat be kat zor olan bir filme oscar verilmedi mi gerçekten? Tamam miksaj dalında Kevin Connel'in 21. adaylığı gözden kaçmış olabilir ama Editing La La Land'e gitmeliydi. Gelen sürpriz ziyaretçiler geldiğinde Ryan Gosling'in ayağa kalkıp hepsiyle tokalaşırken, Denzel bir çifti evlendirirken ödülün sahibi Casey Affleck ayağa kalkmaya bile tenezzül etmemişti, bunu sadece ben mi fark ettim. Ayrıca Jackie varken Fantastic Beasts'e giden ödül kadar da haksız bir ödül yoktur heralde. Açıkçası başları çok iyi gidiyordu, kırmızı halı, JT'nin açılış gösterisi ve Kimmel'ın açılış monologu oldukça görmeye değer şeylerdi. Güzel bir tören bizi bekliyor derken git gide keyfim kaçtı desem yalan olmaz. Ne olurdu John Legend yerine Ryan ve Emma seslendirseydi güzelim şarkıları. Yine de acısıyla tatlısıyla aşığım Oscar törenlerine. Vasat bir yılın töreni de bu kadar oluyormuş demek ki. Ellen'lı veya NPH'li Oscar törenlerini tercih ederdim tabii ki ama bu ödül töreninde bile yer yer göz yaşlarıma hakim olamadım ve çok özel şeyler hissettim. Şu anki tek dileğim seneye daha da güzel bir töreni izlemek.
Kişisel blogum: cinemius.wordpress.com

Cevap Yaz
0
1
ahmetkabal_C57C (Amatör) | 27 Şubat 2017, 14:29

oscar alan filmlerin hiçbiri imdb ilk 250 film arasına giremez...

Cevap Yaz
1
0
ahmetkabal_C57C (Amatör) | 1 Mart 2017, 14:49

zamanla düşecektir o pua nlar

0
0
Carpa Diem (Profesyonel) | 28 Şubat 2017, 14:30

La la Land filmini izlemediğim için bilmiyorum ama bence Savaş Vadisi filmi girer ve girmiştir de 8.2 puan ile. La La Land filmi de 8.4 ile en iyi 250 film arasında...

0
0
FORHAN (Jön) | 27 Şubat 2017, 08:54

En iyi film dalı benim için süpriz oldu . Diğer ödüller zaten kesinleşmiş gibiydi .

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz