En İyi 10 Konser Filmi

1. Stop Making Sense

Rock müzik grubu The Talking Heads hakkında devrimsel bir konser filmi.

2. Pink Floyd - Echoes Live at Pompeii

Rock müzik tarihinin inanılmaz grubu Pink Floyd ve Pompeii amfiteatrdaki muhteşem konseri.

3. Heima

2006'ın yazında, Sigur Rós, İzlanda'nın insanları için özgür, habersiz konserlerin bir dizisini oynaması için eve döndü. Onların şimdiden bu film dokümanları, yeni akustik performansların bant ve bir avuç dolusundan samimi yansımalarla efsanevi turdur.

4. The Kids Are Alright

Amerika'da bir Rock grubu olan THE Who'nun performanslarını, yaşam tarzlarını ve röportajlarini (1965-1978 arası) anlatan komik ve müzikli 2 saatlik bir belgesel

5. Buena Vista Social Club

Ünlü sinema ustası Wim Wenders, Ry Cooder'ın biraraya getirdiği Küba'nın 90 yaş grubu müzisyenlerden oluşan 'Buena Vista Social Club' ın turne ve konser görüntülerini filme aldığı bu belgeseliyle Oscar adayı olmuş ve kendinden çok sözettirmişti...

6. Monterey Pop

1967 Monterey Pop Festivali'nin, Jimi Hendrix, Janis Joplin ve The Who gibi sanatçıların gösterileri yanında, izleyicilerine de odaklı belgeselidir.

7. Woodstock: 3 Days of Peace & Music Director's Cut

"Sadece harika bir dönem belgeseli değil, aynı zamanda mükkemel bir rock konseri."

-Chris Willman-
Los Angeles Times

Tüm zamanların en iyi konser filmi olarak nitelendirilen, Oscar Ödülü sahibi "Woodstock", şimdi görüntü ve ses kalitesinin yenilenip güçlendirildiği "Director's Cut" versiyonuyla DVD formatında. Üstelik 30 yıldan sonra, filmin orjinalinde yeralmayan, yönetmen Wadleigh'in seçtiği 40 dakikalık çekimi de bu versiyonda izleyebileceksiniz. Dönemin ruhunu benzersiz bir şekilde yakalayan bu muhteşem film, geniş ekran formatıyla kaçırılmayacak bir fırsat.


Bir Woodstock belgeselinin olmazsa olmazları;
-Sullivan bölgesinin işgali
-Asit uyarısı ve diğer anonslar
-Yoga'yla kafa bulmak
-Yağmur şarkısı
-Duygunun renkleri
-Max Yasgur'ın takdis töreni

8. Gimme Shelter

Stones'un 1969'daki turnesinin daha çok Altamont'taki trajik konsere odaklanmış rahatsız edici belgeseli...

9. The Last Waltz

The Band grubunun veda konserini konu alan Scorsese belgeseli. Film, konserin yanı sıra grup elemanlarının kulis içi görüntülerine, Bob Dylan ve Neil Young ve Ringo Starr gibi ünlü müzisyenlerle yapılan röportajlara yer veriyor. The Last Waltz bugün Scorsese'nin müzik belgesellerinin öncülü sayılıyor.

10. This is Spinal Tap

Hayranı olduğu Spinal Tap adlı heavy metal grubu için bir konser düzenleyen bir Amerikalı, bu turne boyunca grubu kamerasıyla filme de çeker. İzlediğimiz görüntüler, başları dertten kurtulmayan bu grubun sahne önü ve arkasında yaşadıklarının belgeselidir adeta.