Marvel Sinematik Evrenine Göre Kronolojik Marvel Filmleri Sıralaması!

Marvel Sinematik Evrenine göre Marvel filmlerini kronolojik olarak sıraladık!

2008'den bu yana heyecanla ve sabırsızlıkla beklediğimiz Marvel Süperkahraman Filmlerine 2019 yılında kritik önemi olan 3 yeni film ekleniyor. Fakat bu zamana kadarki Marvel filmleri, sandığımız gibi filmlerin çıkış sırasına göre değil, Marvel Sinematik Evrenindeki olayların kronolojik sırasına göre izlenmeliydi.

Hazır "Ant-Man ve Wasp: Quantumania" filminin vizyon tarihi yaklaşırken biz de Marvel filmlerinin evren içindeki kronolojik sıralamasına göz atmak isteyeceğinizi düşündük. Karakter oluşumlarını, tarihsel olayları ve kahramanların etkileşimlerini çok daha iyi anlayabilmeniz için oluşturduğumuz Marvel filmleri listesi karşınızda!

İyi Seyirler!

1. İlk Yenilmez: Kaptan Amerika

Orijinal İsmi: Captain America: The First Avenger

Süre: 126dk
Yönetmen: Joe Johnston
Yapımı: 2011 - ABD

2. Dünya Savaşı yıllarında savaşa katılmak isteyen ama çok güçsüz olduğu için reddedilen Steve Rogers'ın (Chris Evans), ABD'nin süper asker yaratma programına gönüllü olarak katılmasıyla nasıl Captain America'ya dönüştüğünü izlediğimiz Captain America: The First Avenger filmi başlangıç olarak kabul ediliyor. Bu filmde aslında ilk süper kahramanın ortaya çıkışını izlerken, ilk sonsuzluk taşının varlığından da haberdar oluyoruz. 

2. Iron Man

Orijinal İsmi: Iron Man

Süre: 127dk
Yönetmen: Jon Favreau
Yapımı: 2008 - ABD

Kendi ülkesi için teknoloji harikası silahlar üreten dahi milyarder Tony Stark (Robert Downey Jr.), Afganistan'da yaptığı bir füzeyi tanıtırken esir düştüğü insanlara bir füze yapması beklenirken farklı bir kurtulma yöntemi olarak kendine bir zırh yapmış ve yeni kahramanımız Iron Man'ı ortaya çıkarmıştı. Stark bu filmde, mühendislik becerilerinin yanı sıra kıvrak zekası ile adeta bir kahramanın nasıl olması gerektiğini göstermişti.

3. The Incredible Hulk

Orijinal İsmi: The Incredible Hulk

Süre: 113dk
Yönetmen: Louis Leterrier
Senarist: Zak Penn
Yapımı: 2008 - ABD

Gama ışınlarına maruz kaldığı için hücresel bir değişikliğe uğrayarak sinirlendiği zaman yeşil bir deve dönüşen bilimadamı Bruce Banner'ın (Edward Norton), eski yaşamından ve alışkanlıklarından koparak kendini tamamen süperkahraman olan Hulk'a teslim edişini izlemiştik The Incredible Hulk filminde. 

4. Iron Man 2

Orijinal İsmi: Iron Man 2

Süre: 125dk
Yönetmen: Jon Favreau
Senarist: Justin Theroux , Stan Lee
Yapımı: 2010 - ABD

Iron Man olduğu artık tüm dünya tarafından bilinen milyarder mucit Tony Stark'ın (Robert Downey Jr.) bir yandan güçlü zırhının sırrını paylaşması için hükümet baskılarıyla bir yandan da eski bir intikam hikayesiyle uğraştığı Iron Man 2 filminde, daha sonradan çok fazla göreceğimiz Pepper Potts (Gwyneth Paltrow), Black Widow (Scarlett Johansson) ve Nick Fury (Samuel L. Jackson) ile tanışırken, Tony Stark'ın en yakın arkadaşı James Rhodes'u (Don Cheadle) War Machine olarak görüyoruz.

5. Thor

Orijinal İsmi: Thor

Süre: 115dk
Yönetmen: Kenneth Branagh
Yapımı: 2011 - ABD

Düşüncesiz tavırlarıyla antik bir savaşı tekrar başlatan güçlü ve kibirli Yüce Thor (Chris Hemsworth), Dünya’ya sürgün edilerek insanlarla yaşamaya mecbur bırakılıyor. Thor serisinin ilk filminde biz İskandinav mitolojisi ile tanışırken, Thor da ilk büyük düşman olan Loki (Tom Hiddleston) karanlık güçlerini Dünya’yı istilâ etmek için yolladığında gerçek bir kahramanın nasıl olması gerektiğini öğreniyor. 

6. Yenilmezler

Orijinal İsmi: The Avengers

Süre: 145dk
Yönetmen: Joss Whedon
Senarist: Zak Penn , Joss Whedon
Yapımı: 2012 - ABD

S.H.I.E.L.D. adıyla bilinen uluslararası barışı koruma teşkilâtının yöneticisi Nick Fury'nin (Samuel L. Jackson), Dünya'yı bir felaketten kurtarmak için oluşturduğu takımın oluşumunu ve mücadelesini anlatan The Avengers, Marvel'ın en çok iz bırakan kahramanlarını bünyesinde toplayan ilk filmdi. Iron Man (Robert Downey Jr.), Captain America (Chris Evans), Hulk (Mark Ruffalo), Thor (Chris Hemsworth), Black Widow (Scarlett Johansson) ve Hawkeye'ın (Jeremy Renner) oluşturduğu Yenilmezler takımı bu filmden sonra Dünya'nın düşmanlarına karşı birlikte mücadele edecekler.

7. Iron Man 3

Orijinal İsmi: Iron Man 3

Süre: 132dk
Yönetmen: Shane Black
Senarist: Shane Black , Drew Pearce
Yapımı: 2013 - ABD

Avengers filminde yaşananlardan sonra psikolojik sorunlar yaşayan ve kendi içerisinde zorlu bir mücadeleye giren Tony Stark'ın (Robert Downey Jr.), korkunç bir terörist olan Mandarin'den darbe almasını ve kendisini tekrar toparlamasını izleyeceğiz Iron Man 3 filminde. Tabii süperkahraman olmak yanında büyük sorumluluklar getiriyor, sevdiklerinin ve Dünya'nın Stark'a her zaman ihtiyacı var.

8. Thor: Karanlık Dünya

Orijinal İsmi: Thor: The Dark World

Süre: 115dk
Yönetmen: Alan Taylor
Yapımı: 2013 - ABD

Kendisini yenilmez yapan çekicini ve Asgard'a geri dönme hakkını tekrardan kazanan Thor'un (Chris Hemsworth), kardeşi Loki'den (Tom Hiddleston) sonra Dünya'yı ve 9 Diyar'ı Dark Elves güçlerinden korumaya çalışacağı Thor: The Dark World filminde, Jane Foster (Natalie Portman) ile tekrardan bir araya gelirken sonsuzluk taşlarından bir diğeriyle daha karşılaşacağız. 

9. Kaptan Amerika: Kış Askeri

Orijinal İsmi: Captain America: The Winter Soldier

Süre: 138dk
Yönetmen: Anthony Russo , Joe Russo
Yapımı: 2014 - ABD

Captain America (Chris Evans), Yenilmezler ile birlikte New York’ta yaşanan dehşet verici olayların ardından S.H.I.E.L.D. üyesi bir arkadaşı saldırıya uğrayınca bir entrika ağının içine çekilir. Black Widow (Scarlett Johansson) ve Falcon (Anthony Mackie) ile birlikte kendisi için gönderilmiş profesyonel katiller ve hazırlanmış komplolarla mücadele ederken, biz de onlarla birlikte Winter Soldier (Sebastian Stan) ile tanışıyoruz. Captain America: The Winter Soldier filminde yaşanan bazı olaylar daha sonraki filmlere yön verdiği için sıralamadaki en önemli filmlerden biri. 

10. Galaksinin Koruyucuları

Orijinal İsmi: Guardians of the Galaxy

Süre: 121dk
Yönetmen: James Gunn
Yapımı: 2014 - ABD

Kendisine Star-Lord lakabı takmış maceracı Peter Quill'in (Chris Pratt), tüm evren için tehdit oluşturan Ronan'ın istediği esrarengiz küreyi çalmasıyla kötü adamdan kurtulabilmek için silah taşıyan Rakun Rocket (Bradley Cooper), ağaca benzer insansı Groot (Vin Diesel), ölümcül ve gizemli Gamora (Zoe Saldana) ve yokedici Drax (Dave Bautista) ile uyumsuz bir ekip oluşturmasıyla ortaya çıkıyor Guardinans of the Galaxy ekibi. Sonsuzluk taşları hakkında daha fazla bilgi sahibi olurken en zorlu düşman olan Thanos'u tanımaya başlıyoruz.

11. Galaksinin Koruyucuları 2

Orijinal İsmi: Guardians of the Galaxy Vol. 2

Süre: 137dk
Yönetmen: James Gunn
Yapımı: 2017 - ABD

Artık aile haline gelmiş olan ekip uzayın uzak noktalarına yolculuk ederek galaksiyi korumak adına düşmanlarla savaşırken, Star Lord (Chris Pratt) geçmişinin sırlarını da çözmeye başlıyor. Ekibe Gamora'nın (Zoe Saldana) kardeşi Nebula (Karen Gillan) ve Mantis'in (Pom Kleentieff) de dahil olduğu Guardians of the Galaxy 2 filmi ile ilk filminin vizyon tarihleri arasında 3 yıl olsa da olaylar arasındaki zaman çok kısa olduğu için iki filmin ard arda izlenmesi gerekiyor. 

12. Yenilmezler: Ultron Çağı

Orijinal İsmi: Avengers: Age of Ultron

Süre: 144dk
Yönetmen: Joss Whedon
Senarist: Joss Whedon
Yapımı: 2015 - ABD

Aktif olarak kullanılmayan bir barışı koruma programını yeniden başlatmak isterken işlerin çığrından çıkmasıyla insan yapımı yapay zeka Ultron'un eline, insan ırkının sonunu getirecek planlarını gerçekleştirme fırsatı geçer. Avengers ekibinin Dünya'yı kaostan kurtarmak için bir kez daha bir araya geldiği Avengers: Age of Ultron filminde, sonsuzluk taşlarının önemi bir kere daha vurgulanırken ekibe yen yenilmezler katılır; daha önce kardeşi Quicksilver (Aaron Taylor-Johnson) ile HYDRA'nın elinde tutulan Scarlet Witch (Elizabeth Olsen) ve Ultron'un yarattığı gücünü Zihin Taşı'nda alan Vision (Paul Bettany).

13. Ant-Man

Orijinal İsmi: Marvel's Ant-Man

Süre: 117dk
Yönetmen: Peyton Reed
Yapımı: 2015 - ABD

Biyokimyacı Dr. Hank Pym (Michael Douglas), maddelerin boyutlarını değiştirmeyi keşfeder ve yarattığı araçlarla birlikte böceklerle iletişime geçmeyi başardıktan sonra yarattığı özel kıyafeti giyerek kötü güçlere karşı mücadele etmesi ve kıyafetin olağanüstü güçlerinin yardımıyla Dünya'yı kurtarmsı için Scott Lang'i (Paul Rudd) seçer. Kuantum boyutu ile ilgili fazlasıyla bilgi alacağımız Ant-Man filmi de bu sıralamada izlenmeden geçilmemesi gereken filmlerden. 

14. Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı

Orijinal İsmi: Captain America: Civil War

Süre: 151dk
Yönetmen: Anthony Russo , Joe Russo
Yapımı: 2016 - ABD

Age of Ultron sonrası, Amerikan Hükümeti yenilmezlere karşı hoşgörüsüz bir tavır takınmaya başlamıştır. Kahramanların sadece ihtiyaç duyulduğu zaman ortaya çıkacağı sistemi savunan Tony Stark (Robert Downey Jr.) ile hükümet baskısı olmadan özgürce insanlığı korumayı savunan Steve Roger (Chris Evans) arasında esen soğuk rüzgarlar, Captain America'nın Winter Soldier'ı (Sebastian Stan) kurtarma girişimiyle fırtına dönüşecektir. Herkesin tarafını seçmesiyle bu ayrılığın bir iç savaşa dönüştüğü Captain America: Civil War filmi, bu listenin kilit noktalarından biri. 

15. Black Widow

Orijinal İsmi: Black Widow

Süre: 136dk
Yönetmen: Cate Shortland
Yapımı: 2021 - ABD

"Captain America: Civil War" ile "Avengers: Infinity War" arasındaki zaman dilimine odaklanacak olan Black Widow solo filminde Black Widow yani Natasha Romanoff geçmişiyle yüzleşmek için evine dönmek zorunda kalıyor. Doğumunda Kara Dul yani Natasha Romanov, KGB'ye verilir ve örgüt onu nihai ajanı olması için yetiştirir. SSCB dağıldığında hikaye, serbest çalışan bir ajan olduğu günümüz New York'una taşınırken hükümet onu öldürmeye çalışır.

16. Örümcek-Adam: Eve Dönüş

Orijinal İsmi: Spider-Man: Homecoming

Süre: 133dk
Yönetmen: Jon Watts
Yapımı: 2017 - ABD

Civil War sonrası Peter Parker'ı (Tom Holland), Tony Stark'ın (Robert Downey Jr.) gözetimi altında hem Avengers ekibinin bir üyesi olmaya, hem de lise öğrenimini sürdürmeye çalışmaktayken görüyoruz. Bir anda ortaya çıkan kötü Vulture (Michael Keaton) durdurulurken felaketlerin kıyısından dönülen Spider-Man: Homecoming filminde Iron Man'in güvenini henüz kazanamamış Spider-Man, süper kahraman olmanın ne olduğunu anlıyor. Önceki Spider-Man filmerini unutun, çünkü bu film Marvel sinematik evreninin bir parçası olan ilk film. 

17. Doktor Strange

Orijinal İsmi: Doctor Strange

Süre: 116dk
Yönetmen: Scott Derrickson
Yapımı: 2016 - ABD

Stephen Strange (Benedict Cumberbatch), geçirdiği trafik kazasının ardından hem fiziksel, hem de mental olarak tedaviye ihtiyacı olan kibirli bir beyin cerrahıdır. Meslek hayatını bitiren kibirli doktorun, çıktığı yolculukta karşılaştığı Ancient One (Tilda Swinton) ona mistik dünyaların kapısını açarak, sihir ve paralel dünyalar yardımıyla Doctor Strange'in ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Ve biz de sadece kahramanımız Doctor Strange ile tanışmakla kalmayıp, bir diğer önemli sonsuzluk taşını da öğrenmiş oluyoruz: Zaman Taşı. 

18. Thor: Ragnarok

Orijinal İsmi: Thor 3

Süre: 131dk
Yönetmen: Taika Waititi
Yapımı: 2017 - ABD

Civil War sonrası Thor (Chris Hemsworth), Asgard'tan uzakta Sakaar gezegeninde çok güçlü Hela'nın (Cate Blanchett) esiri durumundadır ve daha da kötüsü çekici tuzla buz olmuştur. Kahramanımızın uygarlıklarının temeli olan tanrıların ölümü ve ülkesi Asgard'ın çöküşü olarak bilinen Ragnarok'u durdurmasını izleyeceğimiz Thor: Ragnarok filmi büyük savaş öncesi izlenmesi gereken en önemli film diyebiliriz. 

19. Black Panther

Orijinal İsmi: Black Panther

Süre: 138dk
Yönetmen: Ryan Coogler
Yapımı: 2018 - ABD

Civil War sonrası Wakanda'ya dönen T'Challa (Chadwick Boseman), babasının ölümü ardından gözlerden uzak ve gelişmiş ülkesine liderlik etmeye hazırlanırken, ülke içinde karışıklıklar çıkmış ve eski bir düşman yeniden ortaya çıkmıştır. Ülkesini bir arada tutmak ve savaşa girmesini engellemek isteyen Black Panther'i izleyeceğimiz bu film kahramanımızı tanımamızın yani sıra Infinity War'un büyük bir kısmının geçeceği Wakanda'yı da görmüş oluyoruz.

20. Avengers: Sonsuzluk Savaşı

Orijinal İsmi: Avengers: Infinity War

Süre: 154dk
Yönetmen: Joe Russo , Anthony Russo
Yapımı: 2018 - ABD

Civil War'da fikir ayrılıkları nedeniyle karşı karşıya geldikten sonra birbirlerinden uzaklara dağılan kahramanlarımız, 6 Sonsuzluk Taşı'nın sahibi olarak dünya nüfusunun yarısını yok etmek isteyen Thanos'a (Josh Brolin) karşı bir araya gelecektir. İnsanlığın kaderini değiştirmek için tüm güçleriyle Thanos'a karşı verilen savaşı izleyeceğimiz Avengers: Infinity War filminde, kahramanlarımızla birlikte onların kötü kaderleriyle yüzleşeceğiz.

21. Ant-Man ve Wasp

Orijinal İsmi: Ant-Man and The Wasp

Süre: 119dk
Yönetmen: Peyton Reed
Yapımı: 2018 - ABD

Scott Lang (Paul Rudd), Ant-Man olmanın verdiği yükle bir baba olarak sorumluluklarını dengelemeye çalıştığı sırada Hank Pym'in (Michael Douglas) acil bir görev için yardımını istemesiyle bir kere daha kostümünü giyer ve Hope van Dyne (Evangeline Lilly) ile işbirliği yaparak geçmişindeki sırları çözmek için işe koyulur. Infinity War ile kesişme noktaları bulunan Ant-Man and The Wasp filmi, savaşın devamı açısından sıralamada önemli bir yere sahip.

22. Captain Marvel

Orijinal İsmi: Captain Marvel

Süre: 127dk
Yönetmen: Anna Boden , Ryan Fleck
Yapımı: 2019 - ABD

Eski savaş uçağı pilotu Carol Danvers'ın (Brie Larson), edindiği süper güçler sayesinde Captain Marvel oluşunu ve  iki uzaylı ırka karşı Dünya'yı savunmasına tanıklık edeceğiz. Gezegenini ve kendini tekrardan keşfeden kahramanımızın bu sıralamadaki yeri çok önemli, çünkü kendisi Avengers: Endgame filminde fazlasıyla ön planda olacak. 

23. Avengers: Endgame

Orijinal İsmi: Avengers: Endgame

Süre: 185dk
Yönetmen: Joe Russo , Anthony Russo
Yapımı: 2019 - ABD

Thanos'un (Josh Brolin) Sonsuzluk Eldiveni'ni ele geçirmesi ve kendi Dünya dengesini kurması nedeniyle süperkahramanlar dahil dünyanın yarısı küle dönüşmüştü. Geriye kalan ve yas tutan Yenilmezler'in as kadrosu Black Widow (Scarlett Johansson), Captain America (Chris Evans), Hulk (Mark Ruffalo), Thor (Chris Hemsworth) ve Iron Man'e (Robert Downey Jr.) kuantum bölgesinden gelerek aralarına katılan Ant-Man (Paul Rudd) umut ışığı olacak. İntikam için güçlerini toplayıp son kez savaşacak olan ekibin mücadelesini ve fedakarlıklarını izleyeceğiz Avengers: Endgame filminde.

24. Örümcek Adam: Evden Uzakta

Orijinal İsmi: Spider-Man: Far From Home

Süre: 129dk
Yönetmen: Jon Watts
Senarist: Stan Lee
Yapımı: 2019 - ABD

Büyük savaşın ardından izleyeceğimiz ilk film olmasıyla listede kritik bir yere sahip olan Spider-Man: Far From Home'da, Peter Parker'ın (Tom Holland) toparlanma sürecine tanıklık edeceğiz. Okul gezisi ile Avrupa'ya giden kahramanımız, Nick Fury'nin (Samuel L. Jackson) yardımıyla yeni kötü adamımız Mysterio'yu (Jake Gyllenhaal) alt etmeye çalışacak. 

25. Shang-Chi ve On Halka Efsanesi

Orijinal İsmi: Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Süre: 135dk
Senarist: Dave Callaham
Yapımı: 2021 - ABD

Çizgi romanlarda Çin'de, Çinli bir baba ve Amerikalı bir annenin çocuğu olan Shang-Chi, babası Fu-Manchu tarafından bir Kung fu ustası olarak yetiştirilir. Oldukça izole tutularak, sert bir eğitimden geçen kahramanımız, inanılmaz yeteneklere sahip olur. Fakat, zamanla babasının ona bu eğitimi çok da iyi niyetli bir şekilde vermediğini anlayacaktır.

26. Eternals

Orijinal İsmi: Eternals

Süre: 156dk
Yönetmen: Chloé Zhao
Yapımı: 2021 - ABD , Kanada

Jack Kirby'nin yaratıcısı olduğu çizgi romanlarda yer alan The Eternals'ın hikayesi milyonlarca yıl öncesine dayanıyor. Kozmik varlıklar olan Celestials, insanlar üzerinde deneyler yaparlar. Genetikleri değiştirilen insanlar yaratan Celestials'ı konu edinen çizgi romanlarda bu insanlar hem süper güçlere sahiplerdir, hem de yarı ölümsüzlerdir. Ayrıca vahşi bir ırk olan Deviants'ı da yaratmış bulunan Celestials, insanlık tarihinin arka planında yer alan iki ırk yaratmış olur. Eternals ve Deviants, tarih boyunca birbirleriyle çatışma içinde olacaklardır.

27. Örümcek-Adam: Eve Dönüş Yok

Orijinal İsmi: Spider-Man: No Way Home

Süre: 148dk
Yönetmen: Jon Watts
Yapımı: 2021 - ABD

Filmde Örümcek-Adam'ın gerçek kimliğinin Peter Parker olarak ortaya çıkmasından sonra gelişen olaylar konu ediniliyor. Peter, kimliğinin ortaya çıkmasından sonra büyük suçlamalarla karşı karşıya kalır. Medyanın baskısı altında kalınca yakınındakiler de tehlikeye girer, bunun üzerine Peter, çözümü Doktor Strange'in kapısını çalmakta bulur. Strange'in yaptığı büyü ile istediğine ulaşmayı planlasa da, gerçeklikte değişime neden olan bu büyü ile birlikte Peter ve Örümcek-Adam'ın (çoğumuz için tanıdık) yeni düşmanları ortaya çıkacaktır...

Filmin yönetmen koltuğunda ilk iki filmi de yöneten Jon Watts oturuyor. Örümcek-Adam olarak izlemeye devam edeceğimiz Tom Holland'a, ZendayaBenedict Cumberbatch, Alfred MolinaJamie Foxx gibi büyük isimler eşlik ediyor.

28. Doktor Strange Çoklu Evren Çılgınlığında

Orijinal İsmi: Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Süre: 128dk
Yönetmen: Sam Raimi
Senarist: Michael Waldron
Yapımı: 2022 - ABD

Doktor Strange”in devam filmi olan "Doktor Strange Çoklu Evren Çılgınlığında", "Örümcek-Adam: Eve Dönüş Yok"taki olayların sonrasındaki bir zamanda geçiyor. Filmde çoklu evrenlerle ilgili daha fazla şey öğreniyoruz.

Orijinal “Örümcek Adam” üçlemesinin yönetmeni Sam Raimi, başrolünde bir kez daha Benedict Cumberbatch'in yer aldığı bu “Doktor Strange” devam filmiyle süper kahraman sinemasına geri dönüyor. Elizabeth OlsenRachel McAdamsBenedict Wong ve Chiwetel Ejiofor da kadrodaki isimler arasında. Ayrıca genç oyuncu Xochitl Gomez, sonunda süper kahraman Miss America olan America Chavez'i canlandıracak - kendi çizgi roman serilerine yön veren ilk Latin LGBTQ karakteri.

29. Thor: Aşk ve Gök Gürültüsü

Orijinal İsmi: Thor: Love and Thunder

Süre: 120dk
Yönetmen: Taika Waititi
Yapımı: 2022 - ABD

Filmde Thor (Chris Hemsworth) kendisi için eşsiz bir yolculuğa çıkıyor; iç huzur yolculuğuna. Ancak tanrıların yok edilmesini isteyen galaktik katil  Gorr the God Butcher'ın (Christian Bale) ortaya çıkması emekkliliğini bölüyor. Karşılaştığı bu tehditle mücadele etmek için Thor, Kral Valkyrie (Tessa Thompson), Korg (Taika Waititi) ve şaşırtıcı bir şekilde çekici Mjolnir'i “Güçlü Thor” olarak kullanan eski kız arkadaşı Jane Foster'ın (Natalie Portman) yardımına ihtiyaç duyuyor. Birlikte, Gorr the God Butcher’ın intikamının gizemini çözmek ve çok geç olmadan onu durdurmak için kozmik bir maceraya atılıyorlar.

30. Black Panther: Yaşasın Wakanda

Orijinal İsmi: Black Panther: Wakanda Forever

Süre: 162dk
Yönetmen: Ryan Coogler
Yapımı: 2022 - ABD

Film, Kral T'Challa'nın ölümünün yasını tutan Kraliçe Ramonda (Angela Bassett), Shuri (Letitia Wright), Okoye (Danai Gurira) gibi Wakandalıların bir yandan ülkeleri için ortaya çıkan yeni tehlikelere karşı mücadelelerini merkezine alıyor.

Kraliçe Ramonda, Shuri, M'Baku (Winston Duke), Okoye ve Dora Milaje, Kral T'Challa'nın (Chadwick Boseman) ölümünün ardından uluslarını, onlara müdahale etmek isteyen dünya güçlerinden korumak için ellerinden geleni yapmaya hazırdır. Wakanda halkı, hayatlarının bir sonraki bölümünü kucaklamak için çabalarken kahramanlar, War Dog Nakia (Lupita Nyong'o) ve Everett Ross'un (Martin Freeman) yardımıyla bir araya gelecek ve Wakanda krallığı için yeni bir yol çizeceklerdir.

31. Ant-Man ve Wasp: Quantumania

Orijinal İsmi: Ant-Man and the Wasp: Quantumania

Süre: 125dk
Yönetmen: Peyton Reed
Senarist: Jeff Loveness
Yapımı: 2023 - ABD

Filmde Scott Lang (Paul Rudd), Cassie (Kathryn Newton), Hope Van Dyne (Evangeline Lilly), Hank Pym (Michael Douglas) ve Janet Van Dyne (Michelle Pfeiffer), mümkün olduğunu düşündüklerinin sınırlarını aşan bir maceraya atıldıkları Kuantum Diyarını keşfediyorlar.

32. The Marvels

Orijinal İsmi: The Marvels

Süre: 105dk
Yönetmen: Nia DaCosta
Yapımı: 2023 - ABD

"Captain Marvel" olarak bilinen Carol Danvers, despot Kree'nin çaldığı kimliğini geri kazanır. Carol'un güçleri, beklenmedik bir şekilde bir Jersey City hayranı olan Kamala Khan -diğer adıyla Ms. Marvel- ve Carol'ın ayrı kaldığı yeğeni S. A. B. E. R. astronotu Monica Rambeau'nun güçleriyle karışır. Bu üçlü, kainatı kurtarmak için bir arada hareket etmelilerdir. Film, 2019'da vizyona giren "Captain Marvel" filminin devamı niteliğindedir.