Salma Hayek

9,1 1359 oy

Salma Hayek Biyografi

Salma Hayek Jiménez, Lübnan kökenli Meksikalı aktris. 2002 yapımı Frida filmindeki Frida Kahlo rolüyle hatırlanmaktadır.

1966'da Coatzacoalcos, Veracruz'da doğdu. Dedesi Lübnan'dan göç eden Hayek'in Sami adlı bir erkek kardeşi vardır. Mexico City'deki Universidad Iberoamericana'da Uluslararası İlişkiler okumuştur. 1989'da başrolünde oynadığı Meksika dizisi Teresa ile ülkesinde şöhrete kavuştu. 1991'de ABD'ye taşınarak hem oyunculuğunu, hem de İngilizce'sini geliştirmek üzere eğitim almaya başladı. Hollywood'da yıldızının parlayışı ise 1995'te çekilen ve başrolünde Antonio Banderas'ın oynadığı Desperado filmiyle oldu. Sonrasında Hollywood'un önemli filmlerinde yer almaya başladı. Vahşi Vahşi Batı, Trafik gibi filmlerde oynadıktan sonra 2002'de başrolde olduğu Frida filmiyle takdir kazandı. Meksikalı ressam Frida Kahlo rolüyle En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar adayı oldu. Daha sonra da Desperado'nun devamı Bir Zamanlar Meksika'da, Yalnız Kalpler, Büyükler, Belalı Tanık gibi yapımlarda rol alma şansı buldu.

Salma Hayek İspanyolca, İngilizce, Arapça ve Portekizce bilmektedir. 2009 yılında Fransız işadamı François-Henri Pinault ile evlenen Hayek'in 2007 doğumlu Valentina Paloma adlı bir kızı vardır. Hayek 2004'te Amerikan vatandaşı olmuştur.

Devamını Oku